Higiena snu. Dlaczego jest tak ważna?

Zdrowie naszych zwierząt. Lasery – korzyści i nowe trendy
13.05.2024
Guzki tarczycy – bezoperacyjna metoda leczenia
25.05.2024
  • Neurologia

    Neurologia

Sen jest nie tylko przyjemnym odpoczynkiem po dniu pełnym aktywności. To przede wszystkim kluczowy czynnik wpływający na zdrowie fizyczne i psychiczne. W przypadku problemów ze snem warto zapoznać się z tematem higieny snu – czym jest i jaki ma wpływ na zdrowie?

Problemy ze snem

Bezsenność, niespokojny sen czy zaburzenia cyklu snu to powszechny problem spowodowany m.in. niezdrowym stylem życia, stresem czy nieregularnymi godzinami pracy. Problemy ze snem prowadzą nie tylko do uciążliwego uczucia zmęczenia. Mogą również znacznie obniżać wydajność w ciągu dnia, a także zagrażać zdrowiu fizycznemu i psychicznemu.

Medyczna nieinwazyjna neuromodulacja

Osoby zmagające się z bezsennością lub zupełnie przeciwnie – lekarze próbujący pomóc pacjentom w walce z bezsennością, z pewnością zaznajomieni są z pojęciem neuromodulacji. Technologia medyczna nieinwazyjnej neuromodulacji NESA® zrodziła się z potrzeby ustabilizowania prawidłowego funkcjonowania autonomicznego układu nerwowego pacjentów.

Jest bezbolesna dla pacjenta i aplikowana za pomocą urządzenia do emisji mikroprądów XSIGNAL. Urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby wysyłać nawet 19 000 impulsów bioelektrycznych na minutę, czyli ponad 1 100 000 impulsów na godzinę. Impulsy posiadają parametry maksymalnie zbliżone do fizjologicznych tj. częstotliwość od 1 do 15 Hz i natężenie od 0,1 do 1 mA. NESA XSIGNAL działa bezpośrednio na poziomie mózgu regulując fale delta snu i aktywując głęboki, regenerujący sen – zwiększa jakość snu poprzez regulację rytmu dobowego, który warunkuje aktywność organizmu na poziomie hormonalnym, metabolicznym i ruchowym.

Higiena snu – czym jest i jaki ma wpływ na jakość snu?

Higiena snu to zestaw praktyk i nawyków, mających na celu poprawę jakości snu. Obejmuje szeroki zakres działań, które mają wpływ nie tylko na regenerujący, zdrowy sen, lecz także na samopoczucie w ciągu dnia.

Zdrowe nawyki wpływające na jakość snu:

  • regularne godziny snu,
  • wyciszenie, relaks przed snem,
  • unikanie kontaktu ze światłem niebieskim przed snem (telefon, tablet, telewizor),
  • unikanie drzemki w ciągu dnia,
  • przygotowanie sypialni do snu (wygodny materac, wietrzenie pomieszczenia przed snem, czysta przestrzeń),
  • unikanie jedzenia kolacji w późnych godzinach wieczornych.

Co ważne, przewlekła bezsenność powinna być skonsultowana z lekarzem, który zdiagnozuje jej potencjalne przyczyny. Przyczyną problemów ze snem może okazać się nie tylko stres czy niezdrowy tryb życia, lecz również choroby, takie jak m.in. zaburzenia hormonalne, zaburzenia metaboliczne czy choroby neurologiczne.

Aby dowiedzieć się więcej o medycznej nieinwazyjnej neuromodulacji, skontaktuj się z nami.

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 16-05-2024, 11:20