Wpływ snu na zdrowie

Fizjoterapia po operacji kręgosłupa
Dlaczego chirurg kręgosłupa zaufał aktywnej fizjoterapii w leczeniu pooperacyjnym?
02.04.2024
Czy laseroterapia może być skuteczną metodą leczenia zwierząt?
11.04.2024
 • Neurologia

  Neurologia

Sen pełni kluczową funkcję w utrzymaniu zdrowia fizycznego i psychicznego. Jest niezbędny dla optymalnego funkcjonowania organizmu. Wpływa nie tylko na regenerację tkanek i układu nerwowego. Ma również wpływ na procesy metaboliczne i równowagę emocjonalną.

Szkoda czasu na sen?

Dzisiejsze społeczeństwo często bagatelizuje znaczenie snu, a jego niedobór może negatywnie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie i samopoczucie. Sen nie powinien być postrzegany więc jako przejaw słabości, lecz jako istotny czynnik wpływający zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Niedobór snu może przyczynić się do zwiększonego ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego, chorób serca, udaru mózgu, zaburzeń rytmu serca, otyłości czy zaburzeń hormonalnych. To jednak niejedyne konsekwencje niedoboru snu.

 • Niedostateczna ilość snu może zakłócać równowagę emocjonalną, co może skutkować wzrostem poziomu stresu i lęku. Podczas snu usuwane są toksyny akumulujące się w mózgu w ciągu dnia, co jest kluczowe dla utrzymania zdrowego stanu psychicznego. Brak regeneracji może zaburzyć równowagę chemiczną mózgu, co z kolei może prowadzić do zaburzeń emocjonalnych (obniżony nastrój, zaburzenia lękowe, depresja).
 • Jednym z kluczowych funkcji snu jest produkcja cytokin – białek regulujących komunikację między komórkami układu immunologicznego. Głęboki sen sprzyja zwiększonej produkcji cytokin, co wzmacnia reakcję obronną organizmu. Ponadto, podczas snu organizm produkuje więcej przeciwciał, które są istotne w zwalczaniu drobnoustrojów. Brak odpowiedniej ilości snu, może więc osłabić układ immunologiczny, prowadzić do obniżonej produkcji cytokin i przeciwciał, i zwiększyć podatność na infekcje. 
 • Głęboki sen wpływa na funkcje poznawcze, takie jak pamięć czy koncentracja. W trakcie snu mózg staje się warsztatem przetwarzania informacji. Sen działa jak klej, łączący wspomnienia z dnia w trwałe wątki w naszym mózgu. To dzięki temu procesowi pamięć nabiera trwałości, a informacje stają się solidnie zakorzenione w strukturze umysłu. W efekcie poprawia się nasza zdolność do zapamiętywania i przetwarzania informacji. Osoby cierpiące na chroniczny brak snu, często doświadczają trudności z koncentracją. Zaburzenia snu mogą prowadzić do obniżenia zdolności poznawczych, a to z kolei wpływa na efektywność wykonywanych zadań.

Nieinwazyjne prądy neuromodulujące NESA XSIGNAL

Praca, obowiązki, stres, problemy zdrowotne, finansowe lub rodzinne, nieustający natłok informacji – to właśnie tego rodzaju trudności doświadcza współczesne społeczeństwo. Jako że wielu pacjentów ma zaburzoną regulację układu nerwowego i rośnie potrzeba jego ustabilizowania, z pomocą przychodzi urządzenie NESA XSIGNAL, które działa na poziomie mózgu, zapewniając głęboki, regenerujący sen. Urządzenie reguluje także fale delta, które są kluczowe dla uzyskania głębokiego, kojącego snu. Aby osiągnąć pełną regenerację, organizm potrzebuje procesu repolaryzacji komórek, który przywraca równowagę jonową, a to może przynieść znaczącą poprawę w jakości snu oraz ogólnym samopoczuciu.

Zastosowanie NESA XSIGNAL:

 • łagodzenie bólu przewlekłego i neuropatycznego,
 • poprawa jakości snu,
 • redukcja stresu i lęku,
 • optymalizacja rekonwalescencji po urazach,
 • redukcja zmęczenia mięśniowego i przewlekłego,
 • poprawa objawów pęcherza nadreaktywnego,
 • ograniczenie zmęczenia poprzez zwiększenie poziomu energii,
 • wzrost neuroefektywności.

NESA XSIGNAL – Nieinwazyjne prądy neuromodulujące

Nieinwazyjna neuromodulacja NESA to bezbolesna dla pacjenta elektroterapia aplikowana za pomocą urządzenia do emisji mikroprądów XSIGNAL. Urządzenie wysyła nawet 19 000 impulsów bioelektrycznych na minutę, czyli ponad 1 100 000 impulsów na godzinę. Impulsy posiadają parametry maksymalnie zbliżone do fizjologicznych tj. częstotliwość od 1 do 15 Hz i natężenie od 0,1 do 1 mA. Terapia podawana jest przy użyciu 4 kabli emitujących mikroprądy. Każdy kabel dzieli się na 6 podelektrod, rozmieszczonych strategicznie na nerwach obwodowych kończyn górnych i dolnych. Piątym najistotniejszym elementem jest elektroda koncentrująca.

Rodzaj leczenia ustala personel medyczny, a zabiegi trwają od 30 do 60 minut w przypadku terapii aktywnej i nie więcej niż 10 godzin dziennie w przypadku terapii pasywnej.

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 03-04-2024, 13:11