Dlaczego chirurg kręgosłupa zaufał aktywnej fizjoterapii w leczeniu pooperacyjnym?

Jak rolowanie poprawia osiągnięcia sportowe i przyspiesza regenerację.
Jak rolowanie poprawia osiągnięcia sportowe i przyspiesza regenerację.
31.03.2024
Wpływ snu na zdrowie
03.04.2024
  • Rehabilitacja

    Rehabilitacja

Fizjoterapia po operacji kręgosłupa

Profesor kliniczny dr n. med. Pedro Berjano pełni funkcję ortopedy chirurga specjalizującego się w chirurgii kręgosłupa i dyrektora w Klinice Ortopedii Kręgosłupa zlokalizowanej w Mediolanie we Włoszech. Ten wyspecjalizowany ośrodek koncentruje się na leczeniu bólu pleców za pomocą szeregu zabiegów, obejmujących zarówno metody chirurgiczne, jak i niechirurgiczne. Wśród tych metod znajduje się aktywna fizjoterapia i medyczna terapia ruchowa z wykorzystaniem koncepcji DAVID Spine Solution.

Aktywna fizjoterapia w leczeniu bólu pleców

W większości przypadków interwencje chirurgiczne są podstawowym sposobem leczenia bólu pleców. Dr Berjano podkreśla jednak skuteczność aktywnej fizjoterapii w łagodzeniu bólu pleców. Wyjaśnia: „Dowody naukowe przemawiają za aktywnym leczeniem jako optymalnym podejściem. Jego zaletą jest zajęcie się kluczowym czynnikiem przewlekłego bólu, przy jednoczesnej poprawie ogólnego samopoczucia poprzez ćwiczenia”.

Dlaczego chirurg ortopeda kręgosłupa stosuje technologię DAVID i EVE w leczeniu bólu pleców?

Koncepcja DAVID Spine została po raz pierwszy wdrożona w klinice Ortho-Spine kilka lat temu, po tym jak dr Berjano zapoznał się z urządzeniami do ćwiczeń. „Kiedy poznałem technologię DAVID, zakochałem się w tej koncepcji, ponieważ ustandaryzowany proces pozwala zapewnić wyższą jakość leczenia znacznie większej grupie osób”. Pierwsze wdrożenie składało się z dwóch urządzeń dla dolnej części pleców i jednego urządzenia dla szyi wraz z oprogramowaniem EVE.

Sprawdź zastosowania i założenia koncepcji DAVID Health do terapii ruchowej.

Co zainspirowało dr Berjano do zainstalowania tych urządzeń do ćwiczeń w swojej klinice? „Zainspirował nas przypadek profilaktyczny firmy, która wykorzystała tylko dwa z tych urządzeń w programie leczenia kręgosłupa lędźwiowego. Wyniki wykazały, że skutecznie zmniejszyła ona liczbę nieobecności w pracy spowodowanych bólem pleców”. Pierwszy program leczenia składał się z 12 sesji rozłożonych na sześć tygodni z pomocą fizjoterapeuty.

Po trzech latach i pomyślnych wynikach programu leczenia kręgosłupa lędźwiowego, zdecydowali się rozszerzyć swoją klinikę. Rozbudowa objęła trzy nowe urządzenia i czterech nowych fizjoterapeutów. Nowy program leczenia składa się z 24 sesji, dwa dni w tygodniu. W rezultacie każdego miesiąca odbywa się ponad 300 sesji.

Znaczące sukcesy w leczeniu pooperacyjnym

Rozwiązanie DAVID Spine Solution okazało się skuteczne w leczeniu pacjentów po zabiegach chirurgicznych. Jeden z największych sukcesów dr Berjano dotyczył pacjenta cierpiącego na boczną przepuklinę krążka międzykręgowego. Pacjent przeszedł operację usunięcia przepukliny, a po zabiegu cierpiał z powodu unieruchomienia. Dzięki programowi leczenia opartemu na ćwiczeniach David, u pacjenta nastąpiła znaczna poprawa siły mięśni.

Zdjęcie to pokazuje początkowe testy siły pacjenta przed aktywną terapią na urządzeniach David.

Niebieska linia pokazuje poprawę siły mięśni pacjenta pod koniec terapii ruchowej. 

Inna godna uwagi historia sukcesu dotyczy 50-letniej dentystki, która cierpiała z powodu stenozy i w związku z tym, przeszła operację. Po operacji bardzo ważne było, aby jak najszybciej odzyskała dobrą kondycję fizyczną, aby mogła kontynuować pracę jako dentystka. Program leczenia z wykorzystaniem urządzeń David Spine przyniósł pomyślne rezultaty. „Nastąpiła ogromna poprawa, a początkowe wartości siły mięśni i zakres ruchu znacznie się zwiększyły” – mówi dr Berjano.

Raport EVE pokazuje poprawę mobilności i siły pacjenta na podstawie wyników badań.

Dodaje, że „w przypadku operowanych pacjentów bardzo ważne jest, aby ich leczenie nie powodowało bólu, a tym samym nie przerażało pacjenta i nie unieruchamiało go”. David Solution pozwala na dostosowanie programów leczenia do indywidualnych potrzeb, które ściśle odpowiadają możliwościom każdej osoby, tak aby podczas ćwiczeń nie występował ból. Dzięki temu terapia oparta na urządzeniach jest bezpieczna, a jednocześnie skuteczna w stopniowym zwiększaniu siły i mobilności.

Zalety DAVID Solution

Według dr Berjano, program ćwiczeń oparty na urządzeniu DAVID oferuje „dostosowane, ale znormalizowane podejście, zapewniające wysokiej jakości opiekę dla każdego pacjenta”. Co więcej, wykracza poza dobre samopoczucie fizyczne, obejmując zdrowie psychiczne i poznawcze. Podsumowując, dr Berjano zapewnia, że „terapia ta jest bezpieczna, naukowo potwierdzona, a w scenariuszach obsługi wielu pacjentów jednocześnie pozostaje ekonomicznie opłacalna zarówno dla kliniki, jak i dla pacjentów, ponieważ jest przystępna cenowo i zrównoważona w perspektywie długoterminowej”.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz poniższy film.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o koncepcjach rehabilitacji kręgosłupa zapraszamy do kontaktu:

Miłosz Maliński
Manager ds. Rehabilitacji Kręgosłupa i Terapii Hiperbarycznej

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 02-04-2024, 14:07