Jak rolowanie poprawia osiągnięcia sportowe i przyspiesza regenerację.

Nowa forma terapii koni - derki magnetyczne
Nowoczesna terapia koni – derki magnetyczne
26.03.2024
Fizjoterapia po operacji kręgosłupa
Dlaczego chirurg kręgosłupa zaufał aktywnej fizjoterapii w leczeniu pooperacyjnym?
02.04.2024
  • Sport i fitness

    Sport i fitness

Jak rolowanie poprawia osiągnięcia sportowe i przyspiesza regenerację.

Regeneracja mięśni po treningu jest niezwykle ważna i przekłada się na lepszą wydajność treningową. Ćwiczenia fizyczne mogą prowadzić do napięcia i skurczu mięśni, a poprzez uciskanie i masaż tkanek miękkich możliwe jest m.in. ich rozluźnienie i zwiększenie elastyczności.

Rolowanie – czym jest?

Rollery mogą być stosowane zarówno przed, jak i po treningu, a korzyści rolowania doceniają profesjonalni sportowcy, trenerzy i fizjoterapeuci. Z powodzeniem stosowane są podczas treningów indywidualnych oraz grupowych i coraz częściej użytkowane są przez sportowców amatorów. Czym właściwie jest rolowanie? To technika automasażu, której jednym z podstawowych celów jest rozluźnienie tkanki łącznej i powięzi. Za pomocą rollera można masować praktycznie wszystkie grupy mięśniowe: ramiona, nogi, plecy, kark, łydki, przedramiona czy klatkę piersiową.

Rolowanie przed treningiem – korzyści

Automasaż za pomocą rollera warto na stałe wprowadzić do rutyny rozgrzewkowej. Przed treningiem pomaga on w rozgrzaniu mięśni, a to z kolei zwiększa ich elastyczność. Poprzez stymulację tkanki mięśniowej zwiększany jest również przepływ krwi do mięśni. Rollery z sukcesem stosowane są w klubach sportowych, na siłowniach czy w gabinetach fizjoterapeutycznych. Coraz częściej pojawiają się również w domowych siłowniach. 

Rolowanie po treningu

Rolowanie po treningu może pomóc w rozluźnieniu napiętych i zmęczonych mięśni – można przyjąć więc, że jest to pewna forma relaksacji. Automasaż rollerem może przyspieszyć również proces regeneracji mięśni poprzez zwiększenie przepływu krwi. Regularne rolowanie po treningu może pomóc w zapobieganiu kontuzjom poprzez poprawę elastyczności mięśni, redukcji napięcia mięśniowego oraz eliminacji punktów spustowych.

Roller z wypustkami czy bez?

Roller bez wypustek zapewnia łagodny masaż, dlatego sprawdza się u osób o wrażliwej skórze, a także u początkujących sportowców. Dzięki temu, że jest gładki to ma wszechstronne zastosowanie i może być używany do masażu różnych obszarów ciała.

Sprawdź roller bez wypustek:
Tiguar Fascia Roller 30/15 cm (H)

Roller z wypustkami może natomiast pomóc w rozluźnieniu napiętej tkanki łącznej, bo dzięki kolcom wnika w tkankę mięśniową. Kolce poprawiają także krążenie krwi, a to z kolei przyspiesza regenerację mięśni po treningu i zmniejsza dolegliwości potreningowe.

Sprawdź roller z wypustkami:
Trigger Roll 

Decyzja o wyborze rollera powinna zależeć od indywidualnych preferencji. Można skonsultować ją również z fizjoterapeutą lub trenerem.

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 31-03-2024, 18:09