Czy laseroterapia może być skuteczną metodą leczenia zwierząt?

Wpływ snu na zdrowie
03.04.2024
Jak pomagają poduszki sensomotoryczne?
22.04.2024
 • Medycyna weterynaryjna

  Medycyna weterynaryjna

W świecie weterynarii nowoczesne metody leczenia nabierają coraz większego znaczenia, a jedną z najbardziej innowacyjnych praktyk terapeutycznych jest laseroterapia. Ten rodzaj terapii może być stosowany w różnorodnych przypadkach, dzięki czemu umożliwia leczenie zwierząt, nawet takich jak ptaki czy gatunki egzotyczne.

Laseroterapia w weterynarii – od przeciwbólowej terapii po skomplikowane leczenie poważnych schorzeń

Terapia laserowa opiera się na zjawisku fotobiostymulacji, podczas którego promieniowanie laserowe przenika do głębokich warstw tkanek. Skierowane światło jest absorbowane przez komórki, co prowadzi do aktywacji procesów naprawczych. Uznawana jest za metodę bezpieczną, bezbolesną i wolną od skutków ubocznych. Zazwyczaj nie wymaga znieczulenia ani przygotowań. Dzięki wykorzystaniu promieniowania laserowego o różnej intensywności oferuje szeroki zakres możliwości terapeutycznych.

Laseroterapia jest przeznaczona dla szeregu gatunków zwierząt, włączając w to:

 • psy,
 • koty,
 • konie,
 • ptaki,
 • gady,
 • zwierzęta egzotyczne.

Laseroterapia niskoenergetyczna – dla komfortu zwierząt

Laseroterapia niskoenergetyczna jest popularnym narzędziem w terapii przeciwbólowej dla zwierząt. Dzięki precyzyjnie skierowanemu światłu laserowemu metoda przynosi ulgę w przypadku bólu, wspomaga proces gojenia ran i redukuje obrzęki. Jest to również skuteczne narzędzie do poprawy ogólnego stanu zdrowia pacjentów weterynaryjnych.

Laseroterapia wysokoenergetyczna – stosowana w leczeniu poważnych schorzeń

Działanie laseroterapii wysokoenergetycznej stymuluje komórki do intensywnej regeneracji, przyspieszając procesy odbudowy tkanek. Terapia nie ogranicza się jedynie do złagodzenia bólu czy przyspieszenia gojenia ran. Sprawdza się również tam, gdzie potrzebne są bardziej zaawansowane metody. Może być skuteczna w leczeniu poważnych schorzeń, takich jak uszkodzenia stawów czy mięśni. Jej zastosowanie w leczeniu poważnych urazów czy schorzeń sprawia, że staje się nieocenionym wsparciem w dziedzinie weterynarii, pozwalając na skuteczną rehabilitację i poprawę jakości życia zwierząt.

Skuteczność i precyzja, czyli technologia światłowodowa

Laseroterapia oparta na technologii światłowodowej jest zaawansowaną metodą leczenia, która wykorzystuje światłowody do dostarczania precyzyjnego i skoncentrowanego światła laserowego do obszarów poddawanych terapii. Dzięki elastycznym światłowodom terapia może być skutecznie stosowana, nawet w trudno dostępnych obszarach ciała, jednocześnie gwarantując pełne bezpieczeństwo. Technologia światłowodowa gwarantuje jednorodność emitowanej wiązki lasera oraz równomierne rozłożenie energii na obszarze docelowym. Przestrzenne nakładanie się różnych długości fal pozwala na skierowanie energii głęboko w odpowiednie tkanki.

Przykładowe zastosowanie laseroterapii

Układ mięśniowo-szkieletowy

 • Działanie: skuteczne działanie przeciwzapalne poprzez redukcję mediatorów stanu zapalnego.
 • Efekt: znaczne zmniejszenie bólu oraz poprawa funkcjonalna.

Dermatologia

 • Działanie: stymulacja procesów naprawy tkanek.
 • Efekt: zapobieganie tworzeniu się blizn zwłóknieniowych, poprawa jakości tkanki naprawczej, znaczne przyspieszenie czasu gojenia.

Schorzenia w jamie ustnej

 • Działanie: przeciwbólowe i przeciwzapalne; stymulacja naprawy tkanek, ograniczenie procesu zapalnego.
 • Efekt: szybkie ustąpienie objawów.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o innych skutecznych rozwiązaniach w zakresie medycyny i rehabilitacji weterynaryjnej – zapraszamy do kontaktu:

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 13-05-2024, 10:01