Ćwiczenia w podwieszeniu z systemami Redcord

Terapia zajęciowa
16.03.2015
Stół rehabilitacyjny Merkury S2.F4 na tle innych stołów rehabilitacyjnych
02.04.2015
  • Rehabilitacja

    Rehabilitacja

Systemy Redcord to urządzenia przeznaczone do wykonywania ćwiczeń metodą Neurac. Ćwiczenia te mają na celu stabilizację i wzmacnianie mięśni, stawów a także trening funkcjonalny i ćwiczenia korekcyjne. Redcord umożliwia wykonywanie ćwiczeń w podwieszeniu. Maksymalne obciążenie systemu zawieszenia to 150 kg. Urządzenie znajduje zastosowanie m.in.: w medycynie oraz w sporcie.

Aluminiową ramę, na której umieszcza się aparaty można zamontować na trzy sposoby:

  • Do sufitu (najczęściej stosowana). Optymalna wysokość, na której powinna znajdować się rama to 240 cm. Urządzenia nie należy montować w pomieszczeniach wyższych niż 360 cm, chyba że zastosuje się dodatkową konstrukcję.
  • Do ściany. Korzystamy z niej w przypadku, gdy nie ma możliwości przymocowania ramy na suficie. Jej montaż możliwy jest jedynie na ścianie nośnej. Dla pojedynczego aparatu Redcord stosuje się konstrukcję na jednej nodze podporowej (możliwość złożenia konstrukcji po zakończeniu pracy), natomiast przy większej ilości należy zastosować konstrukcję na dwóch nogach podporowych.
  • Jako konstrukcję wolnostojącą/podłogową. Ten sposób montażu wskazany jest wtedy, gdy nie ma możliwości zamocowania ramy na suficie lub na ścianie nośnej. Konstrukcja ta posiada 4 nogi podporowe.

Zalety montowania aparatów na pełnym systemie z prowadnicami to m.in.: możliwość przemieszczania ich na całej długości szyn, możliwość szybkiego montażu i demontażu a także szybkiej rozbudowy. Gdy aparat Redcord montowany jest bezpośrednio do sufitu to nie ma możliwości zmiany jego położenia bez jego demontażu, przez co ograniczone jest pole ruchu pacjenta.

Na jednym systemie z prowadnicami można zamocować maksymalnie 3 trawersy, dzięki czemu możliwe jest całkowite podwieszenie pacjenta. Dzięki systemowi prowadnic trawersy poruszają się po szynie w sposób łatwy, ich przesunięcie nie wymaga dużego wysiłku. Można je przemieszczać dowolnie wzdłuż całej szyny, co umożliwia dostosowanie podwieszenia do wzrostu pacjenta.

Trawersy przesuwa się po szynach za pomocą liny hamulcowej  umieszczonej z boku. Pociągnięcie tej liny umożliwia ruch, gdy natomiast ją puścimy włącza się blokada i ruch jest niemożliwy. Trawersy należy montować tak, aby liny hamulcowe znajdowały się po tej samej stronie.

Pojedyncze aparaty mocujemy maksymalnie na wysokości 427 cm.

Standardowo długość nóżek wynosi 15 cm. Dostosowuje się je do wysokości sufitu na podstawie wzoru:   

X = H – A

gdzie:

X – wymagana długość nóżek

H – wysokość sufitu od podłoża

A – optymalna wysokość zamontowania aparatu / zestawu (zalecana wysokość 240 cm).

 

Długość nóżek można zwiększyć maksymalnie do 120 cm.

Korzystając z konstrukcji sufitowej zapewniamy terapeucie i pacjentowi bardzo dużą przestrzeń do poruszania się, ograniczamy ryzyko wypadków na stanowisku pracy (uderzenia, potknięcia).

Zestaw do ćwiczeń oprócz aparatu Redcord powinien być wyposażony w następujące elementy:

  • podwieszki (pod kończyny dolne lub górne (wąskie), pod miednicę lub klatkę piersiową (szerokie), pod głowę (dzielone),
  • uchwyty:
  • linki (posiadają karabińczyki oraz bloczki zaciskowe):
    • elastyczne: czarne (max. 30 kg) i czerwone (max. 50 kg) , długość 30 i 60 cm,
    • zwykłe: czarne (max. 30 kg) i czerwone (max. 50 kg) , długość 30 i 60 cm,
  • poduszka sensomotoryczna (do ćwiczeń na niestabilnym podłożu),
  • wałki (do masażu mięśni i rehabilitacji)

Dodatkowo można dokupić zaczep DoorFix, który przeznaczony jest dla aparatów Redcord bez stałego przymocowania do sufitu. Maksymalne obciążenie dla tego rodzaju zamocowania to 50 kg (po 25 kg dla każdej z lin). Zaczep należy umieścić w drzwiach w taki sposób, aby podczas ćwiczeń drzwi nie otworzyły się.

Maksymalne obciążenie uchwytów i podwieszek to 100 kg.

Redcord Stimula – urządzenie do wytwarzania kontrolowanej wibracji w zamkniętych łańcuchach kinematycznych (wibracja o częstotliwości 15-99 Hz). Mocuje się je do linek aparatu Redcord.

Redcord Workstation Professional

Zestaw Redcord Workstation Professional umożliwia przeprowadzanie ćwiczeń metodą Neurac. Mocowany jest on do sufitu, w zależności od zestawu posiada:

Redcord Axis umożliwia wykonywanie ruchów obrotowych (linka przesuwana jest na dwóch rolkach). W czasie ćwiczeń pacjent ma kontrolę nad rotacją. Pozycja ciała przy wykonywaniu ćwiczeń na tym aparacie jest niestabilna. Zmienia się w zależności od tego, jak bardzo obciążamy każdą z linek.

Redcord Trainer – najbardziej popularny aparat Redcord, którego pętle i linki tworzą niestabilną płaszczyznę podparcia i mogą służyć do wykonania wielu metod terapii w podwieszeniu, w tym metody Neurac.

Dzięki odpowiednim podwieszkom (wąska pod kończyny, szeroka pod miednicę lub pod klatkę piersiową i dzielona pod głowę) możliwe jest całkowite podwieszenie pacjenta. Zestaw zawiera 13 linek (zwykłych i elastycznych) o długościach od 30 cm do 5 m oraz obciążeniach od 30 do 50 kg.  Dobór odpowiednich linek pozwala na rehabilitację poszczególnych części ciała. Do tych linek mocuje się uchwyty zwykłe lub miękkie (PowerGrip).

Redcord Workstation Professional Wall Stand

Zestaw Workstation Professional Wall Stand posiada specjalną konstrukcję przyścienną, która umożliwia zamocowanie maksymalnie trzech aparatów. Taką konstrukcję stosujemy wtedy, gdy nie ma możliwości zamocowania ramy bezpośrednio na suficie. W zależności od zestawu posiada:

Redcord Axis umożliwia wykonywanie ruchów obrotowych (linka przesuwana jest na dwóch rolkach). W czasie ćwiczeń pacjent ma kontrolę nad rotacją. Pozycja ciała przy wykonywaniu ćwiczeń na tym aparacie jest niestabilna. Zmienia się w zależności od tego, jak bardzo obciążamy każdą z linek. Maksymalne obciążenie aparatu to 250 kg.

Redcord Trainer – pętle i linki tworzą niestabilną płaszczyznę podparcia.

Dzięki odpowiednim podwieszkom (wąska pod kończyny, szeroka pod miednicę lub pod klatkę piersiową i dzielona pod głowę) możliwe jest całkowite podwieszenie pacjenta. Zestaw zawiera 13 linek (zwykłych i elastycznych) o długościach od 30 cm do 5 m oraz obciążeniach od 30 do 50 kg.  Dobór odpowiednich linek pozwala na rehabilitację poszczególnych części ciała. Do tych linek mocuje się uchwyty zwykłe lub miękkie (PowerGrip).

Redcord Rehab

Jest to zestaw z aparatem Redcord Trainer i różnego rodzaju podwieszkami. Znajduje się w nim także poduszka sensomotoryczna, uchwyt do rąk PowerGrip oraz komplet linek czerwonych o długości 60cm. Maksymalny udźwig to 250 kg. Zestaw pozwala na wykonywanie ćwiczeń metodą Neurac.

Zestawy Redcord do zastosowań domowych

Redcord Mini to przenośny zestaw Redcord, który umożliwia wykonywanie ćwiczeń w dowolnym miejscu, np. w domu, na świeżym powietrzu. Stosowany jest przede wszystkim do treningu osobistego. Ważna kwestią jest umocowanie go na takim elemencie poziomym, który utrzyma ciężar osoby ćwiczącej. Urządzenie jest lekkie (1,8 kg) i zajmuje mało miejsca, dzięki czemu jego transport nie stwarza żadnych problemów. Maksymalne obciążenie to 150 kg. 

Podstawowy zestaw Redcord Mini składa się z dwóch linek z uchwytem zwykłym. Dobór odpowiednich dodatków do aparatu Redcord Mini pozwala na ćwiczenie wybranych części ciała.

Redcord Home Gym to zestaw zawierający aparat Redcord Trainer, który mocuje się do sufitu za pomocą specjalnych zawieszek. Umożliwia wykonywanie różnorodnych ćwiczeń całego ciała. Mata do ćwiczeń umożliwia gimnastykę w pozycji leżącej, poduszki sensomotoryczne zapewniają niestabilne podłoże, w zestawie znajdują się także uchwyty (zwykłe i PowerGrip) oraz dwie podwieszki wąskie. Maksymalne obciążenie to 250 kg. Dobór odpowiednich dodatków umożliwi odciążenie wybranych partii ciała.

Porównanie dostępnych systemów do ćwiczeń w podwieszeniu (Redcord Mini i TRX)

Podobieństwa:

  • oba urządzenia mają formę przenośną, dzięki czemu można na nich ćwiczyć w dowolnym miejscu,
  • umożliwiają wykonywanie tego samego rodzaju ćwiczeń ( na podwieszeniu),
  • możliwość zamocowania urządzenia na drzwiach, za pomocą specjalnego zaczepu.

Różnice:

  • w urządzeniu Redcord zastosowano linki, natomiast w TRX taśmy. Konstrukcja linowa cechuje się większą niestabilnością, dlatego też bardziej wpływa na struktury nerwowo – mięśniowe,
    zestaw Redcord posiada więcej dodatków (uchwyty, podwieszki). Dlatego też umożliwia wykonywanie bardziej różnorodnych ćwiczeń.

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 23-03-2015, 09:14