Zmiany w ruchu struktur gnykowo-krtaniowych w wyniku różnej aplikacji stymulacji elektrycznej u osób zdrowych

Fala uderzeniowa jako biologiczne narzędzie terapeutyczne: od stymulacji mechanicznej do wyleczenia, poprzez mechanotransdukcję
19.07.2016
Haloterapia
25.07.2016
  • Rehabilitacja

    Rehabilitacja

Nerwowo-mięśniowa stymulacja elektryczna.

Znaczne uniesienie kości gnykowej przy zastosowaniu VitalStim.

Zmiany w ruchu struktur gnykowo-krtaniowych w wyniku różnej aplikacji stymulacji elektrycznej u osób zdrowych.

Kim SH i wsp. Ann Rehabil Med. sierpień 2015

  • Eksperymentalne prospektywne badanie na grupie osób zdrowych.
  • 20 zdrowych ochotników poddano badaniu w czasie połykania, początkowo bez NMES a następnie z NMES (VitalStim) przy maksymalnym tolerowalnym poziomie motorycznym z trzema różnymi umiejscowieniami elektrod względem kości gnykowej i linii środkowej.
  • Analiza kinematyczna ruchów kości gnykowej i krtani z zastosowaniem videofluoroskopii.
  • Z zainteresowaniem odnotowano fakt polegający na tym, że chociaż umiejscawianie elektrod poniżej kości gnykowej powodowało początkowe jej obniżenie to jednak w czasie przełykania takie umieszczenie elektrod skutkowało znaczącym uniesieniem kości gnykowej. W rezultacie najwyższa pozycja kości gnykowej była taka sama jak przy braku stosowania stymulacji.
  • W związku z powyższym autorzy wnioskują, że NMES jest skutecznym treningiem oporowym z efektem nauki ruchu.

Początkowe obniżenie kości gnykowej w wyniku zastosowania NMES zostało skompensowane jej znaczącym uniesieniem w czasie połykania, co w rezultacie dało takie samo najwyższe położenie kości gnykowej jak w braku stosowania NMES.

Przegląd literatury naukowej

Dysfagia

Autorzy Kim SH, Oh BM, Han TR, Jeong HJ, Sim YJ.
Opublikowano Ann Rehabil Med. 2015 sierpień;39(4):535-44.
Data sierpień 2015
Ośrodek Kosin University College of Medicine, Busan, Korea. Seoul National University College of Medicine, Seoul, Korea.
Wprowadzenie  
Cel Ustalić wpływ stymulacji elektrycznej i różnego umiejscowienia elektrod na ruchy kości gnykowej i fałdów głosowych u osób zdrowych.
Testowane produkty VitalStim
Plan badania i metody Eksperymentalne prospektywne badanie na grupie osób zdrowych.

Uczestnicy: 20 zdrowych ochotników;

Metody: Wszyscy uczestnicy zostali poddani badaniu w czasie połykania bez stymulacji elektrycznej a następnie ze stymulacją elektryczną z maksymalnym tolerowalnym poziomem motorycznym i 3 różnymi umiejscowieniami elektrod (z przerwą 10 min między różnymi umiejscowieniami).

3 różne umiejscowienia elektrod:

  • A: Kanał 1. nadgnykowo i kanał 2. podgnykowo – ułożenie poziome (3b): celem są mięśnie nadgnykowe i podgnykowe.
  • B: Umiejscowienie tylko podgnykowe, kanał 1. z prawej strony i kanał 2. z lewej strony wcięcia krtaniowego: celem są mięśnie tarczowo-gnykowe i mostkowo-gnykowe.
  • C: Kanał 1. nadgnykowo i kanał 2. podgnykowo – umiejscowienie pionowe;

Elektrody

Wyniki:

  • Dokonano dwuwymiarowej analizy ruchu z zastosowaniem videofluoroskopowego badania aktu połykania ze stymulacją elektryczną oraz bez stymulacji.
  • Kinematyczna analiza ruchu kości gnykowej i krtani według zmiany czasowej.
Rezultaty
  • Główne rezultaty przeprowadzonego badania wskazały na początkowe przesunięcie kości gnykowej na dół. Jej ruchy różniły się w zależności od wyboru jednego z trzech umiejscowień elektrod do stymulacji elektrycznej.
  • Umiejscowienie A elektrod oraz umiejscowienie B skutkowało początkowym przesunięciem kości gnykowej na dół i do przodu.
  • W czasie połykania kość gnykowa przesuwała się bardziej do góry i mniej w kierunku do przodu, co w rezultacie dawało prawie taką samą jej najwyższą pozycję jak przy braku stymulacji.

Umiejscowienie elektrod A:

  • W porównaniu do połykania bez NMES, kość gnykowa wykazała większe początkowe przesunięcie pionowe na dół oraz większe początkowe przesunięcie poziome do przodu; jednakże osiągnięty pionowy i poziomy punkt szczytowy był prawie taki sam w warunkach stymulacji elektrycznej i w jej braku.
  • Ruch pionowy fałdów głosowych był taki sam w warunkach stymulacji elektrycznej i bez niej; zarówno początkowe jak i szczytowe przesunięcie poziome były większe przy stosowaniu NMES.

Umiejscowienie elektrod B:

  • W porównaniu do połykania bez NMES, kość gnykowa wykazała większe początkowe przesunięcie pionowe na dół oraz większe początkowe przesunięcie poziome do przodu; jednakże osiągnięty pionowy i poziomy punkt szczytowy był prawie taki sam w warunkach stymulacji elektrycznej i w jej braku.
  • Ruch pionowy fałdów głosowych był taki sam w warunkach stymulacji elektrycznej i bez niej; zarówno początkowe jak i szczytowe przesunięcie poziome były większe przy stosowaniu NMES.
  • Poza początkowym większym przesunięciem w kierunku do przodu i większą odległością w kierunku poziomym między fałdami głosowymi, nie wykazano żadnych istotnych różnic między połykaniem z NMES i przy jej braku.
Wnioski
  • Stymulacja elektryczna powodowała początkowe obniżenie kości gnykowej, która następnie osiągała prawie taką samą pozycję szczytową jak w braku stymulacji w czasie połykania u zdrowych ochotników.
  • Uniesienie kości gnykowej było niezależne od umiejscowienia elektrod na szyi, i było takie samo przy umiejscowieniu elektrod wyłącznie na mięśniach podgnykowych jak i przy umiejscowieniu elektrod zarówno na mięśniach podgnykowych jak i nadgnykowych. Jedynie pionowe umiejscowienie elektrod nie miało istotnego wpływu na ruch kości gnykowej.
  • W przeciwieństwie do wyników wcześniejszych badań, analiza ruchu wykazała znaczące uniesienie kości gnykowej w czasie połykania.
  • W związku z powyższym, stosowana jako trening oporowy, stymulacje elektryczna w czasie połykania może efektywnie uczyć niezbędnych w tym procesie ruchów.
Konkluzja Początkowe obniżenie kości gnykowej w wyniku zastosowania NMES zostało skompensowane jej znaczącym uniesieniem w czasie połykania, co w rezultacie dało takie samo najwyższe położenie kości gnykowej jak w połykaniu bez stosowania NMES.

Zmiany w ruchu struktur gnykowo-krtaniowych w wyniku różnej aplikacji stymulacji elektrycznej u osób zdrowych.

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 08-11-2023, 15:07