25 maj 2017

Laser holmowy – niezastąpiony w zabiegach litotrypsji

Lasery w urologii zaczęły pojawiać się już w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Dziś trudno wyobrazić sobie tę dziedzinę bez użycia szeroko pojętej technologii laserowej. Lasery wykorzystywane są w urologii głównie do dwóch typów operacji: leczenia kamicy nerkowej i moczowodowej oraz do leczenia przerostu prostaty, lecz na tym leczniczo-terapeutyczne zastosowania laserów urologicznych się nie kończą. Wciąż powstają nowe technologie, które są w stanie pomagać pacjentom w kolejnych dolegliwościach. W ofercie Meden-Inmed mogą Państwo spotkać się z trzema rodzajami laserów urologicznych. Mianowicie są to lasery diodowe, holmowe oraz laser zielony.

Obecnie największym zainteresowaniem na rynku cieszy się laser holmowy, a dokładniej holmowo-jagowy (ho:YAG). Swoją popularność zdobył dzięki bardzo efektywnemu wykorzystaniu go do usuwania kamieni. Często używany w wyjątkowo trudnych przypadkach umożliwia kruszenie zarówno największych (udokumentowane do 8 cm) jak i tych drobniejszych kamieni. Dużą zaletą wykorzystania technologii laserowej jest zmniejszony efekt „uciekania” złogu od narzędzia, jaki występuje przy litotrypsji mechanicznej czy ultradźwiękowej.

Medium lasera holmowego stanowi ciało stałe z domieszką holmu. Generuje falę długości 2080 nmniedużej penetracji tkanki i emisji pulsacyjnej. Działanie lasera holmowego opiera się na efekcie fototermicznym, czyli zamiany promieniowania absorbowanego przez tkankę w energię cieplną. Te cechy sprawiły, że laser ho:YAG jest wręcz stworzony do roli litotryptora.

Wykorzystywany z technologią PCNL świetnie sprawuje się podczas małoinwazyjnych zabiegów usuwania kamieni z nerek. Jednak to wykorzystanie z URSem, a dokładniej giętkim URSem pozwala na osiągnięcie prawdzie rewolucyjnych rezultatów. Cienkie i elastyczne włókno lasera idealnie nadaje się do wykorzystania w tego typu zabiegach i pozwala na przeprowadzenie litotrypsji przez cewkowej nawet w nerkach!

Zastosowanie lasera holmowego w litotrypsji

Technologia

Zastosowanie

Skuteczność

Inwazyjność

URS sztywny

Kruszenie kamieni w pęcherzu

Wysoka

Minimalna

URS giętki

Kruszenie kamienie w pęcherzu oraz nerkach

Wysoka

Bezinwazyjna

PCNL

Kruszenie kamieni w nerkach

Wysoka

Mała

W ofercie Meden-Inmed mogą Państwo znaleźć lasery holmowe niemieckiej firmy Dornier MedTech. Lasery te cieszą się niezawodnością oraz długą i efektywną pracą. Wysoki stosunek ceny do jakości sprawia, że są najlepszym wyborem na rynku.