Aparat do terapii ultradźwiękowej i terapii kombinowanej Intelect Advanced

Gloreha (rękawica do rehabilitacji ręki): podsumowanie wyników badań klinicznych
11.02.2015
Bezpieczna symulacja chodu jest już możliwa dzięki urządzeniu PIO
23.02.2015
  • Rehabilitacja

    Rehabilitacja

Aparat Intelect Advanced przeznaczony jest do elektroterapii, terapii ultradźwiękowej i terapii kombinowanej – połączenia elektroterapii i ultradźwięków. Jest to nowoczesna technologia medyczna, która  łączy  działanie rozluźniające i przeciwbólowe ultradźwięków ze stymulującym nerwy i mięśnie prądem elektrycznym o odpowiednich parametrach.

Aparat do terapii ultradźwiękowej i terapii kombinowanej Intelect Advanced posiada trzy niezależne kanały zabiegowe (dwa do elektroterapii , jeden do ultradźwięków), istnieje możliwość rozbudowy do maksymalnie pięciu kanałów (cztery do elektroterapii i jeden do ultradźwięków).  Dla każdego z kanałów można wybrać inny rodzaj prądu oraz ustawić jego własne parametry takie jak np.: czas, intensywność, czas przerwy, natężenie. Istnieje także możliwość łączenia maksymalnie 3 prądów  w ramach jednego zabiegu, bez konieczności zmiany ustawień (prądy te następują po sobie). Można korzystać z sekwencji zabiegowych opracowanych przez producenta lub też tworzyć własne programy.

Urządzenie wyposażone jest w duży, monochromatyczny ekran LCD, idealny w przypadku optymalizacji kosztów. Umożliwia on korzystanie z graficznej biblioteki anatomicznej i patologicznej – efektownej wizualizacji  szczegółów anatomicznych najważniejszych obszarów ludzkiego ciała i najczęściej występujących patologii. Fizjoterapeuta, podczas korzystania z urządzenia może skorzystać z Systemu Procedur Terapeutycznych – gotowych ustawień zabiegowych aparatu, w których może według własnego uznania zmieniać wszystkie parametry. Opcja ta przeznaczona jest szczególnie dla osób, które nie posiadają jeszcze zbyt dużego doświadczenia. Dla osób, które nabrały już doświadczenia istnieje możliwość zapisu ich własnych procedur terapeutycznych. Dzięki opcji Procedury Terapeutyczne, fizjoterapeuta może zapisać nawet do 100 procedur, które utworzył samodzielnie.

Informacje na temat leczenia danego pacjenta, data badania, rodzaj zabiegów itp. można zapisać na specjalnej karcie chipowej. Każdemu pacjentowi przypisana jest osobna karta. Zaletą tej karty jest możliwość wielokrotnego kasowania i zapisu danych. Możliwe jest przenoszenie informacji z urządzenia do komputera.

Elektrodiagnostyka: urządzenie umożliwia określenie zależności między natężeniem prądu a czasem zabiegu,

wynik przedstawiany jest w postaci krzywej I/T.

 

Urządzenie może posiadać wyłącznik bezpieczeństwa pacjenta – naciśnięcie czerwonego przycisku wstrzymuje sesję terapeutyczną.

Aparat generuje następujące przebiegi prądowe:

  • interferencyjny wg. Nemec’a (4-polowy),
  • interferencyjny wstępnie modulowany (2-polowy),
  • TENS: symetryczny 2-fazowy, asymetryczny 2-fazowy, przemienny prostokątny, prostokątny 1-fazowy,
  • wysokonapięciowy impulsowy (HVPC),
  • VMS, VMS Burst,
  • diadynamiczne wg. Bernarda (MF, DF, CP, LP, CP, CP-iso, CP-id oraz MP+CP, MF+CP-id, DF+LP, DF+CP),
  • Kotz’a,
  • mikroprądy,
  • 1-fazowe (prostokątny impulsowy, trójkątny impulsowy),
  • udarowe (1-fazowy prostokątny, 1-fazowy trójkątny),
  • galwaniczne (ciągły, przerywany),
  • Träberta .

Istnieje specjalny program do jonoforezy – podawania leków wykorzystując przemieszczanie się jonów leczniczych w polu elektrycznym.

W zestawie znajdują się:

  • dwuzakresowa, wodoszczelna głowica ultradźwiękowa 1/3 MHz o pow. 5 cm2,
  • żel ultradźwiękowy 250 ml , który zapewnia odpowiedni kontakt głowicy ze skórą, poprawia jakość uzyskanych wyników,
  • przewody pacjenta – 2 szt.,
  • elektrody silikonowe 8×6 cm – 4 szt., wykonane ze specjalnego silikonu przewodzącego impulsy elektryczne, cechują się bardzo dużą wytrzymałością,
  • podkłady do elektrod – 4 szt., zabezpieczają pacjenta przed ewentualnymi poparzeniami w czasie wykonywania zabiegu,
  • elektrody przylepne – 4 szt., na podkładzie żelowym, możliwość wielokrotnego użycia dla jednego pacjenta,
  • karty pacjenta – 5 szt,
  • opaski mocujące elektrody – 2 szt.  elastyczne pasy wyposażone w rzepy, ułatwiające mocowanie elektrod.

Moduł ultradźwiękowy:

Urządzenie umożliwia dwuzakresową terapię ultradźwiękową (1 i 3 MHz). Maksymalna moc w trybie ciągłym to 2,5 W/cm2 , a w trybie impulsowym 3 W/cm2. Jednostką jest tutaj W/cm  powierzchni głowicy zabiegowej.

Parametry:

Częstotliwość [MHz]

1  lub  3 (dopuszczalna różnica +/- 5%)

Współczynnik wypełnienia [%]

10, 20, 50, 100 (ciągły)

Częstotliwość impulsów [Hz]

16, 48, 100

Czas impulsu [ms]

1,2 lub 5 (dopuszczalna różnica +/-20%)

Podgrzewanie głowicy [°C]

29,4 – 43,3

Kontrola kontaktu

sygnalizacja wizualna i/lub dźwiękowa

Rodzaj głowicy

ultradźwiękowa 1/3 MHz, 5 cm2

Współczynnik wypełnienia jest procentowym wyrażeniem długości impulsu do długości okresu. W trybie ciągłym (100%) następuje głębokie ogrzanie tkanek, przy 50 lub 20% zauważamy delikatny efekt termiczny, a przy wartości 10% efekt cieplny w tkankach nie występuje.

Głowica ultradźwiękowa składa się z przetwornika magnetostrykcyjnego wytwarzającego drgania ultradźwiękowe oraz mechanizmu ruchu posuwowego. W trakcie zabiegu należy trzymać głowicę do terapii ultradźwiękowej tak, aby uniknąć styczności z jej metalową częścią. Podczas aplikacji należy przesuwać głowicę w sposób ciągły, zgodnie z wybranym rodzajem terapii. Pomaga to zapobiec uszkodzeniom tkanki pod wpływem działania maksymalnego natężenia.

Urządzenie można doposażyć w następujące elementy:

  • 2 niezależne kanały do elektroterapii,
  • 1 lub 2 moduły do terapii podciśnieniowej, umożliwiają stosowanie podczas zabiegów elektroterapii specjalnych elektrod podciśnieniowych oraz umożliwiają prowadzenie terapii podciśnieniowej,
  • moduł diagnostyki mięśniowej sEMG i sEMG + stim, elektromiografia powierzchniowa, może być również połączona z dodatkową elektrostymulacją,
  • moduł terapii laserowej, po jego przyłączeniu uzyskujemy 1 dodatkowy kanał zabiegowy, na którym można przeprowadzić dowolny zabieg laserowy, z użyciem wybranej sondy punktowej lub prysznicowej,
  • moduł baterii, wskazany, gdy istnieje potrzeba  pracy w warunkach przenośnych,
  • wózek jezdny. wielofunkcyjny wózek z własnym przewodem zasilającym.

Na rynku znajduje się wiele urządzeń do terapii skojarzonej, m.in.: BTL-4825-S Smart, MIXING 2 EVO, Etius U, Combimed 200, UltraMARP D79 Combo. Mają one zbliżone do siebie parametry, posiadają encyklopedię terapeutyczną i atlas anatomiczny oraz gotowe protokoły terapeutyczne.

Urządzenie Intelect Advanced wyróżnia się na rynku możliwością łatwej rozbudowy urządzenia, dzięki czemu za pomocą odpowiednich modułów można zwiększyć ilość kanałów do 5 (4 do elektroterapii i 1 do ultradźwięków) lub doposażyć aparat w system do elektromiografii powierzchniowej, połączonej z dodatkową elektrostymulacją. Również jako jedyny posiada możliwość zasilania bateryjnego.  Urządzenie wyposażone jest także w wyłącznik bezpieczeństwa pacjenta – pacjent sam może przerwać zabieg w razie odczuwania bólu. Aparat wyróżnia się także maksymalną wartością natężenia dla pracy ciągłej. Przeważnie w innych urządzeniach wynosi ona 2 W/cm2, a w przypadku Intelect Advanced 2,5 W/cm2.

Aparat Intelect Advanced to bezpieczne w użyciu urządzenie, umożliwiające wykonywanie zabiegów elektroterapii, terapii ultradźwiękami oraz ich kombinacji – terapii skojarzonej. Po dołączeniu do urządzenia odpowiedniego modułu możliwe jest także wykonanie elektromiografii. Dzięki specjalnemu wózkowi jezdnemu ułatwiony jest transport urządzenia. Przejrzyste menu oraz możliwość zapisu przebiegu terapii pacjenta w znacznym stopniu ułatwia pracę.

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 17-02-2015, 12:41