Rehabilitacja
Gloreha (rękawica do rehabilitacji ręki): podsumowanie wyników badań klinicznych
czerwiec 2014 – przegląd B
Chociaż Gloreha jest nowym urządzeniem, jego skuteczność została już zweryfikowana w kilku badaniach klinicznych, które objęły następujące grupy pacjentów:
Poniżej przedstawiono główne wnioski na podstawie badań klinicznych Gloreha:
Vanoglio i wsp., 2013. Grupa pacjentów leczona przy pomocy Gloreha osiągnęła większy przyrost siły chwytu (chwyt globalny, kluczowy, trójpalcowy i przeciwstawny) w porównaniu z grupą kontrolną. Leczenie składało się z 30 sesji, każda po 40 min. Terapia pacjentów z grupy kontrolnej prowadzona przez terapeutów miała ten sam wymiar czasowy.
Vanoglio i wsp., 2013. Randomizowane, kontrolowane badanie kliniczne przeprowadzono na grupie 10 pacjentów po udarze mózgu, w fazie podostrej. W grupie leczonej przy pomocy Gloreha odnotowano znaczącą poprawę, której oceny dokonano na podstawie Skali Oceny Samodzielności Funkcjonalnej (FIM). W grupie kontrolnej nie odnotowano istotnych zmian. Leczenie składało się z 30 sesji, każda po 40 min. Terapia pacjentów z grupy kontrolnej prowadzona przez terapeutów miała ten sam wymiar czasowy. IRCCS Maugeri Foundation in Lumezzane oraz Habilita Clinic in Sarnico we Włoszech stosują ten sam protokół wobec kolejnych pacjentów w celu uzyskania większej próby badanej i lepiej udokumentowanych wyników badań.
Springhetti i wsp., 2014. Badanie kliniczne obejmuje pacjentów z niedowładem połowiczym po zabiegach neuro-onkologicznych. Leczenie przy pomocy Gloreha składa się z 20 sesji po 45 min każda. Poniższy wykres przedstawia wstępne wyniki: urządzenie Gloreha pomogło pacjentom zwiększyć niezależność funkcjonalną ocenianą według skali FIM. Badanie kliniczne nie zostało jeszcze zakończone; Dr Springhetti zaprezentuje końcowe wyniki w czasie 42nd National Congress of Italian Society of Medicine and Physical Rehabilitation w Turynie we Włoszech w październiku przyszłego roku.
Parrinello i wsp., 2013. Leczenie z zastosowaniem Gloreha obejmowało 10 codziennych sesji po 30 min każda; rozpoczęcie leczenia po co najmniej 3 tygodniach od incydentu neurologicznego. Poprawę niezależności funkcjonalnej ocenianej według skali FIM odnotowano u wszystkich 12 pacjentów objętych badaniem.
Vanoglio i wsp. 2013. Uśredniona poprawa sprawności manualnej i koordynacji jednej ręki (paretyczna i zdrowa kończyna) i obu rąk obliczanej jako t1 – t0 (t1: po leczeniu; t0: przed leczeniem) jest wyższa w grupie leczonej z zastosowaniem Gloreha niż w grupie kontrolnej. W badaniu wzięli udział pacjenci po udarze mózgu, w fazie podostrej. W obu grupach pacjentów leczenie składało się z 30 sesji, każda po 40 min.
Veralta i wsp., 2013. W czasie badania po 4 miesiącach od udaru krwotocznego a przed rozpoczęciem leczenia pacjent F. M. wykazywał duże trudności w posługiwaniu się lewą ręką przy wykonywaniu ćwiczeń wymagających znacznej sprawności manualnej. Po leczeniu z zastosowaniem Gloreha u tego pacjenta odnotowano poprawę w obu testach (Purdue PegBoard Test oraz Nine Hole Peg Test). Leczenie składało się z 10 sesji rehabilitacyjnych po 25 min każda.
Springhetti I wsp., 2014. Badanie kliniczne przeprowadzane jest na grupie pacjentów z niedowładem połowiczym, po zabiegach neuro-onkologicznych. Leczenie przy użyciu Gloreha składa się z 20 sesji po 45 min każda. Oburęczna sprawność manualna jest oceniana w teście Box and Block. Wykres poniżej przedstawia wstępne wyniki. Są one pozytywne, jednakże badanie nie zostało jeszcze zakończone.
Springhetti i wsp., 2014. Badanie kliniczne przeprowadzane jest na grupie pacjentów z niedowładem połowiczym, po zabiegach neuro-onkologicznych. Leczenie przy użyciu Gloreha składa się z 20 sesji, po 45 min każda. Oburęczna sprawność manualna jest oceniana w teście Box and Block. Wykres poniżej przedstawia wstępne wyniki w odniesieniu do wskaźnika ruchliwości (MI). Są one pozytywne, jednakże badanie nie zostało jeszcze zakończone.
Vanoglio i wsp., 2013. U pacjentów leczonych przy pomocy Gloreha wykazano większy wzrost ruchliwości mierzony przy pomocy wskaźnika ruchliwości (Motricity Index), zarówno po stronie paretycznej i jak i po stronie zdrowej, niż u pacjentów w grupie kontrolnej. Leczenie składało się z 30 sesji po 40 min każda, zarówno w grupie leczonej przy pomocy Gloreha, jak i w grupie kontrolnej leczonej przez terapeutów.
Bissolotti i wsp., 2014. Badanie kliniczne przeprowadzono na 11 pacjentach po udarze mózgu, w fazie chronicznej (przerwa między incydentem i włączeniem pacjenta: 96,3 +/-125,1 miesiąca). Leczenie z zastosowaniem Gloreha składało się z 10 sesji, każda po 30 min. Odnotowano znaczące korzyści kliniczne w postaci obniżenia napięcia spoczynkowego mięśni. Wykres poniżej przedstawia wyniki uzyskane w chwili T0 (przed pierwszą sesją terapeutyczną z zastosowaniem Gloreha), T1 (po pierwszej sesji terapeutycznej z zastosowaniem Gloreha), T2 (przed ostatnią sesją terapeutyczną z zastosowaniem Gloreha) oraz T3 (po ostatniej sesji terapeutycznej z zastosowaniem Gloreha).
Stagno i wsp., 2013. 8 pacjentów po udarze mózgu, w fazie chronicznej, wykazało zmniejszenie spastyczności po upływie 1 tygodnia, a następnie po upływie 1 miesiąca od iniekcji BoNT-A (toksyna botulinowa typu A) i rozpoczęcia leczenia z zastosowaniem Gloreha.
supalta i wsp., 2013. Pacjent B.M. po udarze mózgu, w fazie chronicznej (35 miesięcy po incydencie), wykazał mniejszy poziom spastyczności palców po leczeniu z Gloreha (od MAS=2 do MAS=1). Leczenie składało się z 10 sesji, każda po 25 min.
Vanoglio i wsp., 2013. Napięcie spoczynkowe mięśni u pacjentów leczonych z zastosowaniem Gloreha nie rozwinęło się w spastyczność lub, jak miało to miejsce w kilku przypadkach, odnotowano niewielki wzrost spastyczności. Badanie kliniczne przeprowadzono na pacjentach po udarze mózgu, w fazie podostrej. Terapia trwała 30 dni, po 40 min każdego dnia.
Lombardi i wsp., 2014. Badanie kliniczne jest prowadzone na grupie pacjentów z niedowładem połowiczym po udarze mózgu. Jest to badanie randomizowane, z próbą krzyżową. Leczenie z zastosowaniem Gloreha trwa przez 5 kolejnych dni, każda sesja po 42 min. Wykres poniżej przedstawia zmiany obrzęku u 9 pacjentów w czasie pierwszego “tygodnia kontrolnego” (Gloreha 0) i pierwszego „tygodnia terapii” (Gloreha1). Badanie to jest w toku.
Vanoglio i wsp., 2013. U wszystkich pacjentów objętych badaniem, zarówno leczonych przy pomocy Gloreha jak i u tych, którzy leczeni byli przez terapeutów, zaobserwowano zmniejszenie obrzęku. Badanie kliniczne przeprowadzono na grupie pacjentów po udarze mózgu, w fazie podostrej. Pacjentów poddano terapii w sesjach po 40 min przez 30 dni.
Molteni i wsp., 2011. Po leczeniu z zastosowaniem prototypu Gloreha u 5 spośród 7 pacjentów uzyskano zmniejszenie obrzęku.
Bissolotti i wsp., 2014. Badanie kliniczne przeprowadzono na grupie 11 pacjentów po udarze mózgu, w fazie chronicznej (okres od incydentu do włączenia do badania 96,3 +/- 125,1 miesięcy). Sesja terapeutyczna z Gloreha trwała 20 min. Dzięki spektroskopii w bliskiej podczerwieni (NIRS) oceniono korzyści kliniczne ze stosowania urządzenia Gloreha w zakresie zwiększonego lokalnego przepływu krwi, poprawy sprężystości i proliferacji naczyń włosowatych oraz poprawy gęstości komórkowej wokół włókien. Szczególnie ważną częścią badania była ocena znaczących zmian THB (THB – hemoglobina całkowita). Suma zmian THB wyniosła 19,32 +/- 8,20 (5,21 +/- 1,78% w porównaniu z wartością wyjściową).
Bissolotti i wsp., 2014. Badanie kliniczne przeprowadzono na 11 pacjentach po udarze mózgu, w fazie chronicznej (okres od incydentu do włączenia do badania 96,3 +/- 125,1 miesięcy). Leczenie z zastosowaniem Gloreha składało się z 10 codziennych sesji, każda po 30 min. Odnotowano znaczące korzyści kliniczne w zakresie postrzegania objawów przez pacjentów. Wykres poniżej przedstawia wyniki uzyskane w T0 (przed pierwszą sesją z Gloreha), T1 (po pierwszej sesji terapeutycznej z Gloreha) oraz T3 (po ostatniej sesji terapeutycznej z Gloreha). Odczuwanie ciężkości nadgarstka i palców zmniejszyło się od 34,5 +/- 31,2 w T0 do 19,5 +/- 19,2 w T1; odczuwanie sztywności nadgarstka i palców zmniejszyło się od 43,6 +/- 23,7 do 25,5 +/- 19,6. (wykres) Zmiany odczuwania ciężkości nadgarstka i palców.
supalta i wsp., 2014. Leczeniu z zastosowaniem Gloreha poddano trzech praworęcznych pacjentów z uszkodzeniem prawej półkuli mózgu po pierwszym udarze niedokrwiennym. Każdy z pacjentów został poddany programowi treningowemu składającemu się z 10 sesji po 30 min. Urządzenie Gloreha zostało użyte do przeprowadzenia zrobotyzowanego treningu lewej ręki. W teście Line Crossing (przyp. tłum. rodzaj testu wykreślania) odnotowano średnią zmianę 58,7% całościowej oceny w punkcie końcowym, przy czym średnia poprawa wyniku po stronie lewej wyniosła 98,9% (w teście Line Crossing bada się zdolność pacjenta do wyszukiwania wzrokowego określonych znaków wśród innych znaków rozrzuconych w obszarze zaniedbywanej połowy przestrzeni i zaznaczania ich w określony sposób).
W teście Bells (przyp. tłum. wyszukiwanie dzwonków wśród różnych figur i zaznaczanie ich) odnotowano średnią zmianę 13,2% całościowej oceny w punkcie końcowym, przy czym średnia poprawa wyniku po stronie lewej wyniosła 53,9% (test Bells pozwala na jakościową i ilościową ocenę zaniedbywania połowiczego w bliskiej przestrzeni pozaosobowej).
W teście Sentence Reading odnotowano średnią zmianę 300% całościowej oceny w punkcie końcowym (test Sentence Reading sprawdza zdolność czytania zdań napisanych od strony lewej do prawej).
U pacjentów poddanych Saccadic Training odnotowano średnie zmniejszenie czasu reakcji o 29,3% na bodźce z lewej strony, z redukcją asymetrii o 42,8% (Saccadic Training – jeden z testów dostępnych dzięki oprogramowaniu RehaCom, którego użyto do oceny czasu reakcji na bodźce ze strony lewej oraz ze strony prawej).
W zadaniu na ciągłość uwagi (Sustained Attention to Response Task) odnotowano zmniejszenie pominięć o 12,1% w ocenie końcowej (zadanie na ciągłość uwagi jest testem sprawdzającym czas reakcji, wymagającym ciągłości uwagi i kontroli poznawczej. Oceniana jest zdolność podtrzymania uwagi w warunkach występowania elementu powstrzymującego odpowiedź).
Vanoglio i wsp., 2013. Koszt tradycyjnego leczenia prowadzonego przez terapeutów przewyższał koszt leczenia przy pomocy Gloreha (uwzględniono czas potrzebny terapeucie na zastosowanie urządzenia, nie uwzględniono kosztu urządzenia). Leczenia składało się z 30 sesji rehabilitacyjnych, po 40 min na każdą sesję.
Koszt na pacjenta
Badanie Vanoglio i wsp., 2013, wykazało, że terapia przy pomocy rękawicy Gloreha nie ustępuje terapii standardowej. W rzeczywistości grupa leczona przy pomocy Gloreha wykazała więcej znaczących korzyści klinicznych w porównaniu z grupą kontrolną ale potrzebne są dalsze badania dla potwierdzenia dotychczasowych wniosków. Trwają dalsze badania, których celem jest ugruntowanie rezultatów wymienionych powyżej i rozszerzenie wniosków dzięki większej próbie badawczej oraz sprawdzeniu przydatności Gloreha w leczeniu innych schorzeń, jak na przykład uraz rdzenia kręgowego lub pourazowe uszkodzenie mózgu. Prowadzone są szczegółowe badania, których celem jest:
Urządzenie Gloreha zostało opracowane według koncepcji zgodnej z wnioskami płynącymi z najnowszej literatury naukowej:
Stosowanie urządzenia Gloreha jest zgodne z najbardziej zaawansowanymi terapiami rehabilitacyjnymi, takimi jak: wizualizacja motoryczna, terapia lustrzana, terapia ruchem wymuszonym koniecznością (TRWK), trening oburęczny.