25 maj 2017

Co to jest histeroskopia?

Histeroskopia jest metodą endoskopową stosowaną w ginekologii w celach diagnostycznych oraz zabiegowych. Metoda jest minimalnie inwazyjna i pozwala na dokładne obejrzenie wnętrza macicy, endometrium i ujścia jajowodów. Coraz mniejsza średnica aparatury pozwala na jeszcze efektywniejsze przeprowadzanie zabiegów. Połączenie nowoczesnej techniki i wprawionego operatora umożliwia wykonywanie ich właściwie bez znieczulenia lub z minimalnym znieczuleniem miejscowym. Brak potrzeby hospitalizacji, łatwy, szybki i efektywny zabieg sprawiły że technika ta wykorzystywana jest nadzwyczaj często, a samo badanie można określić mianem rutynowego.

Histeroskopia – wskazania

Wskazaniem do histeroskopii są wszelkie niepokojące objawy zgłoszone przez pacjentkę lub nieprawidłowości zaobserwowane podczas innych badań np. UGS. Histeroskopię możemy podzielić na dwa typy: diagnostyczną i operacyjną. Wziernikowanie macicy pozwala na precyzyjne określenie nieprawidłowości występujących u pacjentki. Ten zabieg jest często wykonywany bez znieczulenia lub ze znieczuleniem miejscowym.

Histeroskopia operacyjna pozwala na przeprowadzenie zabiegów pod kontrolą wzrokową. Stosuje się ją przy usuwaniu polipów, mięśniaków, zrostów i innych wad macicy. Zabiegi zazwyczaj są wykonywane w znieczuleniu ogólnym. Operacja jak każda inna obarczona jest ryzykiem powikłań. Jednak występują one nadzwyczaj rzadko.

Przez kanał roboczy histeroskopu można wprowadzić różnego typu narzędzia jak kleszczyki czy nożyczki, które są niezbędne w histeroskopii operacyjnej. Wśród szerokiej gamy histeroskopów na rynku na szczególną uwagę zasługują kompaktowe oraz modularne.

Rodzaje histeroskopów

Histeroskop kompaktowy cechuje się zwartą i lekką budową. Jest wygodny w codziennej pracy. Pozwala na wykonanie zarówno zabiegów diagnostycznych jak i drobnych operacji.

Histeroskopy modularne również umożliwiają diagnostykę oraz wykonanie drobnych zabiegów. Jak sama nazwa wskazuje cechują się modularną budową. Narzędzie można dostosować do indywidualnych potrzeb pod kątem wykorzystywanych optyk oraz płaszczy.

Poza tym w ofercie Meden-Inmed znajdują się również standardowe narzędzia histeroskopowe od firmy Richard Wolf.