: Czy szybkie testy na COVID-19 są skuteczne?
: Czy szybkie testy na COVID-19 są skuteczne?

Szybkie testy na COVID-19 pozwalają wykonać badania przesiewowe umożliwiające odseparować osoby zakażone od zdrowych i tym samym ograniczyć rozwój SARS-CoV-2 w społeczeństwie.

Jakie są rodzaje szybkich testów na COVID-19

Na rynku dostępne są trzy rodzaje badań diagnostycznych w chorobie COVID-19:

Testy molekularne na COVID-19

Największą czułością i specyficznością wyróżniają się testy molekularne, które są jednocześnie najdroższe – badanie kosztuje od około 500 do 800 zł, w zależności od tego, jak szybko chcemy poznać wynik. Testy molekularne oparte są o technikę PCR, która wykorzystuje reakcję łańcuchową polimerazy z odwrotną transkryptazą w czasie rzeczywistym pozwalającą wykryć obecność materiału genetycznego koronawirusa w pobranej próbce.

Jak wygląda procedura badania na obecność koronawirusa w testach serologicznych?

Od pacjenta pobierany jest wymaz z gardła lub nosogardzieli. Badania pod kątem wirusa COVID-19 wykonuje się w specjalistycznych placówkach (szpitale, laboratoria), ale można również zamówić domową wizytę wykwalifikowanego specjalisty. Pobranie wymazu z gardła może powodować u Pacjenta dyskomfort. Dodatkowo mogą pojawić się lekkie mdłości, dlatego kluczowe jest nieprzyjmowanie pokarmów minimum na 2 h przed badaniem.

Testy serologiczne na COVID-19

Testy serologiczne przeprowadzane są pod kątem obecności przeciwciał, które wytwarzają się po kontakcie organizmu z wirusem (jako reakcja obronna). Dzięki temu mogą informować o tym, czy pacjent przebył zakażenie koronawirusem w przeszłości (przeciwciała IgG) lub czy obecnie jego organizm nie wytwarza nowych przeciwciał, co może wskazywać na to, że jest obecnie chory (przeciwciała IgM lub IgA).

Jakie są rodzaje testów serologicznych na COVID-19?

Testy wykrywające przeciwciała anty-SARS-CoV-2 można podzielić na kilka typów, ale z tej grupy testów najchętniej wybierane są testy kasetkowe – tzw. szybkie testy na COVID-19. Materiał do badania może pochodzić z kropli krwi pacjenta pobranej z palca lub z żyły. Wynik testu kasetkowego pojawia się po kilku minutach po nałożeniu kropli krwi na specjalną płytkę.

Czułość testu jest niższa niż w przypadku testów wykonywanych na analizatorach automatycznych, dlatego jego wyniki można ocenić jako orientacyjne. Test na przeciwciała anty-SARS-CoV-2 klasyfikowany jest jako wstępne badanie przesiewowe, które pacjent może wykonać również samodzielnie.

Informacja

Dodatni wynik badań serologicznych może świadczyć o przebyciu zakażenia w przeszłości lub toczącej się infekcji.

Kasetkowe testy na przeciwciała są także stosunkowo tanie – ich cena waha się między 50 a 150 zł.

Jak działają szybkie testy serologiczne na COVID-19

Membrana nitrocelulozowa testu zawiera dwie linie testowe (G i M) i linię kontrolną (C). Linia G jest wstępnie pokryta mysim anty-ludzkim IgG, linia M jest wstępnie pokryta mysim anty-ludzkim IgM. Linia C (kontrolna) jest powlekana kozim anty-mysim IgG. Próbka krwi (po dodaniu do studzienki testowej) migruje na membranie, gdzie rekombinowana cząsteczka antygen-złoto koloidalne będzie reagować z przeciwciałem IgG i IgM swoistym dla COVID-19 w próbce, tworząc kompleks immunologiczny.

Kompleks porusza się wzdłuż błony poprzez działanie kapilarne i jest wiązany przez unieruchomione w regionie testowym przeciwciała. Kolorowa linia w regionie testowym wskazuje na wynik dodatni testu. Nieobecność kolorowej linii w obszarze testowym sugeruje wynik ujemny. Kolorowa linia w obszarze kontrolnym potwierdza czy test działa poprawnie, a jego wynik jest prawidłowy.

Testy antygenowe na COVID-19

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się testy antygenowe na koronawirusa SARS-CoV-2. Szybkie testy antygenowe na COVID-19 wykrywają specyficzne białko wirusa. Testy zostały niedawno zwalidowane i przekazane do placówek medycznych.

Jak wygląda procedura badania na obecność koronawirusa w testach antygenowych?

Badanie polega na pobraniu wymazu z nosa i gardła. Wynik dostępny jest już po kilku minutach. Testy antygenowe cechuje bardzo wysoka specyficzność, natomiast ich czułość jest tylko nieco niższa od testów molekularnych. Atrakcyjna jest również ich cena – test możesz kupić za mniej niż 50 zł.

Warto podkreślić, że zanim lekarz podejmie decyzje o ewentualnej izolacji chorego i wdrażanej terapii, to każdy negatywny wynik testu antygenowego u osoby z objawami COVID-19 i obciążającym wywiadem epidemiologicznym może wymagać dodatkowego potwierdzenia testem molekularnym.

Cechy charakterystyczne testu antygenowego na COVID-19

 • Wynik w ciągu 15-30 minut
 • Prosta, nieskomplikowana procedura
 • Przeznaczony do wykonania przez pracowników medycznych (lekarz, pielęgniarka) i laboratoryjnych. Można go wykonać przyłóżkowo, pobierając materiał bezpośrednio od pacjenta jak i użyć próbki dostarczonej w podłożu transportowym
 • Próbka : wymazy z nosogardzieli
 • Czułość: 96,52 %
 • Specyficzność: 99,68 %
 • Wszystkie materiały potrzebne do wykonania badania są zawarte w zestawie
 • Opakowanie zawiera 25 kasetek, wymazówkę, bufor ekstrakcyjny,

Kiedy powinno się wykonać test na koronawirusa?

 • w przypadku podejrzenia kontaktu z zakażonym koronawirusem
 • w celu wykrycia osób, które przechodzą infekcję bezobjawowo lub skąpoobjawowo (tzw. cisi nosiciele)
 • przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu lub zakończeniu kwarantanny
 • w celu różnicowania z innymi chorobami o objawach grypopodobnych
 • w badaniach epidemiologicznych dla ustalenia szerzenia się zakażenia.