Ruch w leczeniu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego

Jak pomagają poduszki sensomotoryczne?
22.04.2024
Zdrowie naszych zwierząt. Lasery – korzyści i nowe trendy
13.05.2024

Siedzący tryb życia oraz ograniczona aktywność fizyczna to częste przyczyny wielu dolegliwości, takich jak bóle pleców, sztywność stawów czy nawet rozwój osteoporozy. Ale czy istnieje remedium na te schorzenia? Okazuje się, że kluczem do zdrowia układu mięśniowo-szkieletowego może być regularna aktywność fizyczna.

Leczenie ruchem – jak to działa?

Ruch to fundamentalny element zdrowia i sprawności układu mięśniowo-szkieletowego. Regularna aktywność fizyczna nie tylko wzmacnia mięśnie czy zwiększa ich elastyczność. Poprawia także krążenie krwi, co przyczynia się do lepszej regeneracji tkanek mięśniowych i stawowych. Dzięki temu bóle pleców, sztywność stawów oraz inne dolegliwości związane z układem mięśniowo-szkieletowym mogą być znacząco złagodzone.

Czynniki warunkujące schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego:

  • nieergonomiczne przenoszenie ciężkich przedmiotów, zwłaszcza ze zgiętym i skręconym tułowiem,
  • powtarzające się lub energiczne ruchy,
  • długotrwałe siedzenie lub stanie w tej samej pozycji,
  • brak przerw lub możliwości zmiany pozycji podczas pracy,
  • długie godziny pracy i praca zmianowa,
  • styl życia, 
  • złe nawyki,
  • przebyte choroby.

Dlaczego aktywność fizyczna jest istotna dla zdrowia kości?

Osłabienie gęstości kości i utrata masy kostnej są charakterystycznymi cechami osteoporozy. Regularna aktywność fizyczna pobudza proces tworzenia nowej tkanki kostnej. Ćwiczenia obciążeniowe, takie jak bieganie, chodzenie, skakanie czy podnoszenie ciężarów, zmuszają kości do reakcji adaptacyjnej, co prowadzi do wzmocnienia ich struktury. Dodatkowo aktywność fizyczna wspiera poprawę równowagi, koordynacji oraz siły mięśni, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka upadków i złamań.

Aktywność fizyczna – jaki ma wpływ na mięśnie i stawy?

Brak ruchu może prowadzić do osłabienia mięśni oraz zesztywnienia stawów, które są jak zawiasy i potrzebują regularnego ruchu, aby zachować elastyczność. Regularne wykonywanie ćwiczeń zapewnia utrzymanie pełnego zakresu ruchu w stawach, co przeciwdziała ich sztywnieniu i redukuje ryzyko urazów. Regularne ćwiczenia siłowe, takie jak podnoszenie ciężarów, ćwiczenia oporowe czy pilates, mogą pomóc w budowaniu siły mięśniowej, a silne mięśnie są niezbędne do utrzymania prawidłowej postawy ciała, stabilizacji stawów oraz zapobiegania urazom i bólom mięśniowym. Pacjenci zachęcani do regularnej aktywności fizycznej często obawiają się, że ćwiczenia mogą być wykonywane przez nich nieprawidłowo. To słuszna obawa, a nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń może jedynie zwiększyć dyskomfort. Na szczęście na pomoc przychodzi technologia.

David Health Solution – kontrolowany proces rehabilitacji

Wielu pacjentów z bólami układu mięśniowo-szkieletowego kierowanych jest na rehabilitację. Aktywna rehabilitacja pomagająca w redukcji bólu, poprawie zdolności funkcjonalnych i zwiększeniu wytrzymałości mięśni możliwa jest nie tylko dzięki rehabilitantom – praktykowana jest również za pomocą urządzeń David. Są łatwe w użyciu, a po zalogowaniu za pomocą karty RFID możliwe jest automatyczne dopasowanie urządzenia do potrzeb pacjenta m.in. siedziska i innych elementów podpierających. Pacjenci, po kilku `sesjach instruktażowych, bez problemu opanowują samodzielne korzystanie z systemu. Dzięki systemowi David pacjenci nie muszą obawiać się, że ćwiczenia są wykonywane przez nich nieprawidłowo. Ćwiczenia wykonywane są łagodnie, a tym samym efektywnie, bo każdy trening jest dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Całym procesem zarządza specjalna platforma, zbierająca dane dotyczące postępów każdego pacjenta, dzięki czemu możliwe jest śledzenie swojego progresu.

W przypadku schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego ruch jest skutecznym lekarstwem, jednak jak w przypadku wszystkiego – zbyt duża ilość ruchu może być szkodliwa, a zbyt mała – nieefektywna. W urządzeniach David wszystkie paramenty treningu są obliczane ilościowo i indywidualnie dostosowywane do każdego pacjenta.

Dowiedz się więcej o koncepcji zastosowania ruchu w sposób kontrolowany i efektywny przy przy wsparciu urządzeń David – zapraszamy do kontaktu:

Miłosz Maliński
Manager ds. Rehabilitacji Kręgosłupa i Terapii Hiperbarycznej

Przeczytaj również inne artykuły o wsparciu rehabilitacji przy użyciu koncepcji David Health Solution:

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 06-05-2024, 09:25