Endoskopowa metoda leczenia kręgosłupa

Arab Health 2024 - opieka zdrowotna na bliskim wschodzie
Arab Health 2024 – Zdrowie na bliskim wschodzie
08.02.2024
 • Chirurgia kręgosłupa

  Chirurgia kręgosłupa

Nowoczesne podejście do zdrowia

Ból związany ze schorzeniami kręgosłupa bywa dokuczliwy i ma negatywny wpływ na życie codzienne wielu pacjentów. W wielu przypadkach można zniwelować go dzięki rehabilitacji, jednak niektóre ze schorzeń (m.in. przepuklina kręgosłupa lędźwiowego) wymagają ingerencji chirurgicznej. Dzięki zaawansowanej endoskopowej metodzie leczenia kręgosłupa, pacjenci nie muszą obawiać się długiej i bolesnej rekonwalescencji. Po zabiegu wykonanym metodą endoskopową jeszcze tego samego dnia pacjenci są w stanie wstać z łóżka!

Operacja kręgosłupa – w wielu przypadkach to konieczność

Leczenie operacyjne kręgosłupa wzbudza zrozumiałe obawy wśród wielu pacjentów. Klasyczne metody operacyjne zazwyczaj związane są z długotrwałą rekonwalescencją, a także absencją, czy to tą zawodową, czy towarzyską. Dodatkowo po operacji pacjenci muszą radzić sobie z uciążliwym bólem, którego łagodzenie wymaga często stosowania silnych środków przeciwbólowych. W związku z tym, wielu pacjentów zastanawia się nad alternatywnymi rozwiązaniami, obawiając się zarówno samych procedur związanych z operacją kręgosłupa, jak i okresu rekonwalescencji. W wielu przypadkach operacja kręgosłupa to jednak konieczność i jedyny sposób na zminimalizowanie uciążliwego bólu.

Endoskopowa operacje kręgosłupa

Coraz więcej chirurgów decyduje się na stosowanie tego rodzaju metody, dzięki której pacjenci po operacji mogą znacznie szybciej cieszyć się jej efektami.  Do domu mogą wrócić jeszcze tego samego dnia, w którym odbyła się operacja! Mowa tu o endoskopowej metodzie leczenia kręgosłupa.

Jak przebiega operacja przeprowadzana metodą endoskopową? W skórze pacjenta wykonywane jest niewielkie nacięcie (maksymalnie jednocentymetrowe). Następnie do ciała wprowadzany jest endoskop wraz z podłączoną kamerką. W przypadku np. przepukliny odcinka lędźwiowego, przy użyciu mikronarzędzi przez lekarza usuwane są masy wypadniętego dysku. Dzięki temu możliwe jest odbarczenie podrażnionego nerwu. 

Zalety endoskopowej metody leczenia kręgosłupa:

 • precyzyjne usuwanie zmian chorobowych,
 • małe nacięcie na skórze,
 • krótki czas zabiegu,
 • minimalne uszkodzenia mięśni przykręgosłupowych,
 • niewielka blizna po operacji,
 • mniej odczuwalne dolegliwości bólowe,
 • przyspieszona rekonwalescencja i szybki powrót do codziennych aktywności,
 • zmniejszone ryzyko powikłań, takich jak zrosty czy niestabilność kręgosłupa.

Co ważne, technika małoinwazyjna nie oznacza mniejszej skuteczności.

Ból po endoskopowej operacji kręgosłupa

Ból po endoskopowej operacji kręgosłupa jest zazwyczaj łagodny i z powodzeniem minimalizowany za pomocą standardowych środków przeciwbólowych. Przez pierwsze tygodnie po operacji pacjenci powinni jednak unikać nadmiernego dźwigania, a do codziennych aktywności powracać stopniowo. Ważną funkcję odgrywa także rehabilitacja pod okiem specjalisty, dzięki której powrót do zdrowia jest znacznie szybszy.

Poprawa jakości życia, dzięki endoskopowej metodzie leczenia kręgosłupa

Kluczowym celem endoskopowej metody leczenia kręgosłupa jest poprawa jakości życia pacjentów. Ze względu na siedzący tryb życia dolegliwości związane z kręgosłupem stają się coraz bardziej powszechne i wpływają na codzienne funkcjonowanie zarówno osób starszych, jak i młodych. W wielu przypadkach, mimo prób złagodzenia bólu za pomocą rehabilitacji, konieczne staje się zastosowanie bardziej zaawansowanych metod, w tym endoskopowej operacji kręgosłupa. Metoda endoskopowa oferuje szybkie i sprawnie przeprowadzane procedury, znacznie minimalizując przy tym czas rekonwalescencji. Po operacji pacjenci doświadczają istotnej poprawy komfortu życia.

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 09-02-2024, 12:30