Biofeedback w rehabilitacji

Endoskopowa metoda leczenia kręgosłupa
09.02.2024
Biopsja fuzyjna: punkt zwrotny w wykrywaniu nowotworu prostaty
15.03.2024
  • Rehabilitacja

    Rehabilitacja

Nowoczesne narzędzie wspomagające procesy terapeutyczne

System leczenia zaburzeń mięśniowo-szkieletowych przechodzi transformację, a to wszystko dzięki rozwojowi technologii medycznych. Jedną z metod, która zyskuje coraz większą popularność w obszarze rehabilitacji jest biofeedback. Ten zaawansowany system monitorowania pacjenta stanowi istotne narzędzie wspomagające procesy terapeutyczne, zarówno w rekonwalescencji po urazach, jak i w leczeniu przewlekłych schorzeń.

Wpływ współczesnego trybu życia na urazy mięśniowo-szkieletowe

Długotrwałe siedzenie w dużej mierze przyczynia się do osłabienia mięśni, ogranicza elastyczność stawów i ma negatywny wpływ na prawidłową postawę ciała. W połączeniu z coraz większym poziomem stresu, charakterystycznym dla intensywnego trybu życia, narastają wyzwania związane z utrzymaniem sprawności fizycznej i zdrowego funkcjonowania układu mięśniowo-szkieletowego. Niewłaściwe nawyki prowadzą do występowania licznych schorzeń, takich jak bóle kręgosłupa, zwyrodnienie stawów czy nieprawidłowa postawa ciała. W tym kontekście, znaczenie biofeedbacku w rehabilitacji staje się jeszcze bardziej istotne, ponieważ umożliwia precyzyjne monitorowanie i korygowanie dysfunkcji mięśniowych oraz posturalnych, wspierając proces rehabilitacji.

Biofeedback – czym jest i jaką rolę pełni w procesie rehabilitacji?

Biofeedback to technika wykorzystująca urządzenia elektroniczne do pomiaru, monitorowania i zwrotnego przekazywania informacji na temat funkcji fizjologicznych organizmu. Celem biofeedbacku jest zwiększenie świadomości pacjenta na temat jego cielesnych reakcji i umożliwienie mu aktywnego wpływania na nie w celu poprawy zdrowia i samopoczucia. Biofeedback znajduje zastosowanie w leczeniu różnorodnych schorzeń, w tym zaburzeń lękowych, migreny, bólu przewlekłego, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń snu, a także zaburzeń mięśniowo-szkieletowych. Z powodzeniem stosowany jest również w neurorehabilitacji.

System leczenia zaburzeń mięśniowo-szkieletowych przechodzi transformację, a to wszystko dzięki rozwiązaniu, jakim jest system David Health.  To urządzenia zaprojektowane i zoptymalizowane pod kątem biomechanicznym dla kręgosłupa, stawów biodrowych, kolanowych i barkowych. Z ich pomocą możliwa jest rehabilitacja, zapobieganie urazom, trening seniorów, a także profilaktyka. Co ważne – w wielu przypadkach ćwiczenia na urządzeniach David, już po kilku pierwszych treningach nie wymagają nadzoru personelu. Jak to możliwe? Całym procesem leczenia zarządza platforma EVE, która automatyzuje tworzenie programu leczenia, prowadzi pacjentów przez ćwiczenia indywidualne i co ważne – gromadzi wszystkie dane potrzebne do tworzenia raportów. Biofeedback oraz obszerne raporty umożliwiają pacjentom stałą obserwację swoich postępów, co motywuje do dalszego działania. To duże ułatwienie nie tylko dla pacjentów, lecz również dla rehabilitantów, którzy w tym samym czasie mogą mieć pod kontrolą kilku pacjentów.

Biofeedback, czyli zwiększenie świadomości pacjenta

Biofeedback to technika opierająca się na założeniu, że świadomość swoich fizjologicznych procesów umożliwia jednostce naukę kontroli nad nimi. Pacjenci uczą się więc odpowiadać na bodźce, których wcześniej nie byli świadomi, a trening biofeedback może pomóc w nauce relaksacji, regulacji napięcia mięśniowego czy kontrolowania reakcji autonomicznego układu nerwowego.

Co więcej, biofeedback jest bezinwazyjną metodą, która pozwala pacjentowi na aktywny udział w procesie leczenia, a osiągnięte umiejętności często mają zastosowanie także w życiu codziennym. Ponadto, technika jest stosunkowo bezpieczna i może być skutecznym uzupełnieniem tradycyjnych form terapii. Wraz z postępem technologii, rozwijają się nowe metody biofeedback’u, co umożliwia dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta, przyczyniając się do poprawy jakości życia i samopoczucia.

System DAVID do terapii ruchowej – kontrolowana rehabilitacja i bezpieczne ćwiczenia

Biofeedback w rehabilitacji

System David Health obejmuje urządzenia o cechach biomechanicznych zoptymalizowanych pod kątem stawów kręgosłupa, biodrowych i kolanowych oraz ramiennych. Ruch i jego prędkość są dokładnie kontrolowane przez graficzny feedback interfejsu EVE, co zapewnia przestrzeganie indywidualnie ustalonego i bezpiecznego zakresu ruchu. Co ważne – urządzenia systemu DAVID są niezwykle łatwe w użyciu. Logowanie się do dowolnego urządzenia umożliwia karta RFID. Położenie siedziska i innych elementów podpierających jest automatycznie dostosowywane, a program jest pobierany z chmury.

Po kilku instruktażowych sesjach pacjenci bez trudu opanowują samodzielne korzystanie z systemu, który w ten sposób uwalnia zasoby ludzkie do bardziej krytycznych zadań. Jeden fizjoterapeuta może kontrolować 3-6 pacjentów jednocześnie bez obniżania jakości opieki. Również samoopieka jest możliwa i, jak udowodniono, jest ona efektywna zarówno pod względem medycznym, jak i ekonomicznym. Jest ona również w pełni bezpieczna, a bezpieczne ćwiczenia odgrywają kluczową rolę w rehabilitacji oraz profilaktyce urazów mięśniowo-szkieletowych. Dobrze dobrany zestaw ćwiczeń, uwzględniający indywidualne potrzeby i możliwości pacjenta, pozwala nie tylko na wzmocnienie mięśni oraz poprawę funkcji stawów, ale także minimalizuje ryzyko kontuzji.

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 14-03-2024, 15:13