Szyna do ćwiczeń biernych stawu kolanowego i biodrowego Kinetec Spectra Essential

Gloreha i spastyczność: częste pytania i dobre odpowiedzi
11.12.2014
Diatermia - krótkofalowa w rehabilitacji
Diatermia krótkofalowa w rehabilitacji
04.02.2015

Opis działania:

Szyna przeznaczona jest do ćwiczeń biernych stawu kolanowego oraz biodrowego.  W czasie ćwiczeń jedynym zadaniem pacjenta jest całkowite rozluźnienie mięśni, wszystkie ruchy wykonuje urządzenie.  Ruch wykonywany jest w zakresie od -10° do 120° ( zgięcie – wyprost) dla stawu kolanowego oraz od 75° do 10° (zgięcie – wyprost) dla stawu biodrowego.  Za pomocą pilota reguluje się następujące parametry dla stawu kolanowego: zakres ruchu (ROM), prędkość ruchu oraz czas przerwy między kolejnymi ruchami.

Pokrętło umożliwia ustawienie pozycji stopy w następujących zakresach: od 40° do 30° (zgięcie podeszwowe – zgięcie grzbietowe), 30° (odwodzenie – przywodzenie).

Urządzenie wyposażone jest w specjalne pasy podtrzymujące kończynę, które uniemożliwiają jej niepożądany ruch, np. przesunięcie w bok.

  • Zgodność z anatomią,
  • Przegub umiejscowiony na wysokości stawu kolanowego umożliwia ruch stawu zgodny z jego anatomią. Staw kolanowy jest stawem zawiasowym, wykonującym ruchy zgięcia i wyprostu   (w zgięciu możliwe ruchy rotacyjne),
  • Pokrętło znajdujące się w pobliżu podstawki pod stopę umożliwia regulowanie zgięcia stawu skokowego w określonym zakresie,
  • Urządzenie umożliwia regulowanie długości stelaża podtrzymującego kończynę dolną, tak aby był dopasowany do jej długości (regulacja dla długości kości udowej i piszczelowej),
  • Normy zakresów ruchu w stawach kończyny dolnej podczas ruchu biernego zbliżone do zakresów w szynie CPM:
    • staw kolanowy (zgięcie-wyprost):  0° do 130°,
    • staw biodrowy (zgięcie-wyprost):  15° do 125°,
    • staw skokowy (zgięcie-wyprost): 20° do 45°.

Biomechanika stawu kolanowego:

Ruchy w stawie kolanowym odbywają się wokół dwóch osi, które są ustawione względem siebie pod kątem prostym. Dookoła osi poprzecznej odbywa się zgięcie i prostowanie, natomiast wokół osi podłużnej goleni odbywają się ruchy obrotowe.

Ruchy zginania i prostowania to kombinacja toczenia i ślizgania:

  • zginanie– kość udowa toczy się ku tyłowi i ślizga się do przodu na kości piszczelowej
  • prostowanie– kość udowa toczy się do przodu i ślizga ku tyłowi na kości piszczelowej

Porównanie z innymi szynami dostępnymi na rynku ( Fisiotek 2000T oraz Ortomed):

 

Kinetec Spectra Essential

Fisiotek 2000T

Ortomed

Pozycja pacjenta w czasie wykonywania ruchu

Leżąca

Leżąca lub siedząca

Leżąca

Zakres ruchu dla stawu kolanowego

-10° do 120°

0° do 110°

-10° do 120°

Zakresu ruchu dla stawu biodrowego

10° do 75°

20° do 70°

Brak informacji

Prędkość ruchu

45°/min – 155°/min

0,8°/s – 4,6°/s  (48°/min- 276°/min)

30°/min – 130°/min

Sterowanie za pomocą pilota

tak

tak

tak

Przerwa po osiągnięciu limitu wyprostu/zgięcia

tak

tak

tak

Funkcja rozgrzewki

tak

tak

Brak informacj

Wózek transportowy

tak

tak

nie

Regulacja prędkości

tak

nie

tak

Waga

12 kg

14 kg

15 kg

Możliwość współpracy z kartą pamięci

opcjonalnie

nie

Z komputerem

Wymiary

94x33cm

Brak informacji

120x30x42cm

Komentarz:

Szyna do ćwiczeń biernych Kinetec Spectra Essential umożliwia rehabilitację stawu biodrowego oraz kolanowego. Sterowanie urządzeniem umożliwia pilot, dzięki któremu terapeuta lub pacjent w czasie ćwiczeń może regulować  zakres ruchu, prędkość oraz czas przerwy między kolejnymi ruchami. Parametry te zależą od stanu zdrowia pacjenta. Gdy pacjent odczuwa ból natychmiast może przerwać ćwiczenie, wciskając przycisk STOP. Pacjent, który ćwiczy samodzielnie (bez nadzoru fizjoterapeuty) często niepoprawnie wykonuje ćwiczenia, przez co pogarsza swój stan zdrowia, dlatego pilota można zablokować tak aby była aktywna tylko funkcja STOP.

Urządzenie posiada specjalne pasy utrzymujące kończynę w pożądanej pozycji, co poprawia jakość ćwiczeń oraz uniemożliwia ich niepoprawne wykonywanie. Kończyna umieszczona jest na podkładkach, co zapewnia wygodę podczas wykonywania ruchu. Natomiast wygodę podczas transportu urządzenia zapewniają specjalne wózki transportowe. Minusem jest brak wewnętrznej pamięci, przez co pacjent sam musi zapamiętać parametry, przy których ostatnio ćwiczył, chyba że użytkownik zechce wykupić opcjonalnie pilota współpracującego z kartami pamięci.

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 08-01-2015, 13:46