Gloreha i spastyczność: częste pytania i dobre odpowiedzi

Krioterapia miejscowa jako forma leczenia wczesnych urazów oraz rehabilitacji narządów ruchu
11.12.2014
Szyna do ćwiczeń biernych stawu kolanowego i biodrowego Kinetec Spectra Essential
08.01.2015
  • Rehabilitacja

    Rehabilitacja

Gloreha i spastyczność: częste pytania i dobre odpowiedzi

1. Czy Gloreha to właściwe rozwiązanie przy spastyczności palców? Tak, ale nie przy ciężkiej spastyczności …

Gloreha jest właściwą odpowiedzią na problemy pacjentów ze spastycznością palców od stopnia 0 do 3 włącznie według zmodyfikowanej skali Ashwortha (MAS).

W przypadku ciężkiej spastyczności (MAS = 4) ręka jest zaciśnięta w pięść, którą bardzo trudno otworzyć, również terapeucie.

Gdyby rękawica Gloreha była w stanie otworzyć tak spastyczną dłoń, byłoby to niebezpieczne: rękawica nie jest wyposażona w żadne sensory więc nie możemy być pewni co dokładnie dzieje się w ręce. Gdyby Gloreha była w stanie przezwyciężyć skurcz spastyczny, spowodowałoby to ból u pacjenta.

Urządzenie zostało opracowane według wskazówek klinicznych mówiących o stosowaniu rozsądnej siły (5N) aby zapewnić pacjentowi maksymalny poziom bezpieczeństwa.

2. Gloreha Loop: akcesorium, które może okazać się konieczne …

Przy nasilonej spastyczności (MAS=2 lub MAS=3) szczególnie zalecane jest stosowanie akcesoriów Gloreha Loop na wskazującym, środkowym i serdecznym palcu. Nie ma konieczności stosowania Gloreha Loop na kciuku i małym palcu ponieważ są one krótsze i w związku z tym ścieżka metalowego przewodu jest stabilniejsza.

Gloreha Loop pomaga prowadzić przewód wzdłuż jego ścieżki, bliżej palca.  Najnowsza wersja Gloreha Loop pozwala na jeszcze szybsze i łatwiejsze stosowanie tego akcesorium.

Szkoląc terapeutów zwykle prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na informacje zawarte w filmie instruktażowym o Gloreha Loop:

www.gloreha.com/downloaduser/manuals/EN_Gloreha_User_Tutorial_How_to_apply_the_splint.zip 1

Jest on również dostępny w serwisie You Tube:

www.youtube.com/watch?v=lVtgj57KGrY&feature=youtu.be

3. Gloreha przy spastyczności palców: oto kilka wskazówek …

Mobilizacja spastycznego palca będzie oczywiście częściowa, jednakże jak wynika z doświadczenia terapeutów, po kilku cyklach jakość mobilizacji często poprawia się.

Terapeuta może na początek przyjąć częściowe zgięcie jako pozycję wyjściową, a następnie podczas terapii może on wstrzymać ćwiczenia aby spróbować zwiększyć poziom maksymalnego wyprostu przy pomocy właściwych regulatorów i uaktualnić zakresy ruchu względem nowej pozycji wyjściowej.

Ponadto, należy pamiętać o tym, że w celu zwiększenia efektywności rękawicy Gloreha, terapeuta może przed rozpoczęciem sesji terapeutycznej zastosować ćwiczenia rozgrzewające palców.

4. Nawet więcej korzyści: Gloreha plus Botox …

Jeżeli poziom spastyczności powoduje, że osiągana mobilizacja jest mniejsza od oczekiwanej, terapeuta może rozważyć możliwość zastosowania leczenia skojarzonego: Botox w zastrzykach plus terapia rękawicą Gloreha. U wielu przewlekle chorych pacjentów stosuje się rękawicę Gloreha po iniekcji toksyny botulinowej: Botox pomaga rozluźnić mięśnie a Gloreha umożliwia długą terapię aby jak najlepiej wykorzystać iniekcję.

Niestety, jak dotąd w pismach naukowych nie ukazały się jeszcze żadne publikacje wyników badań klinicznych dotyczących leczenia skojarzonego „Glloreha & Botox”. Jednakże w kilku szpitalach przewlekle chorzy pacjenci są leczeni tą metodą.

Tutaj można zapoznać się z informacjami przedstawionymi w czasie the National Congress of Neurorehabilitation in Bari, we Włoszech:

www.youtube.com/watch?v=OR2XuJALgdc

www.youtube.com/watch?v=WCVXwtmB-6o

W celu uzyskania dalszych informacji o tym rodzaju leczenia, moglibyśmy zaproponować Państwu wideokonferencję z jednym z włoskich lekarzy, którzy gotowi są podzielić się swoim doświadczeniem. Wśród nich jest dr Campagnoli, znakomity fizjoterapeuta pracujący w szpitalu w Turynie. Mógłby on wyjaśnić zalety leczenia przy zastosowaniu Gloreha w połączeniu z iniekcjami z Botoxem. Terapia ta jest przedmiotem prowadzonych przez niego badań klinicznych. Dr Campagnoli ma zamiar zaprezentować rezultaty swoich badań w czasie the National Congress of Physical and Rehabilitation Medicine, w październiku 2014 r.

5. Lepiej zapobiegać niż leczyć …

Naukowa literatura potwierdza, że im wcześniej rozpoczyna się rehabilitacja, tym lepsze rezultaty są osiągane. Jednym z celów wczesnego leczenia z zastosowaniem Gloreha jest zapobieganie spastyczności.

U kilkorga pacjentów, leczonych przy pomocy Gloreha uzyskano redukcję hipertonii. Oto kilka prac klinicznych potwierdzających skuteczność Gloreha w obniżaniu spastyczności:

www.gloreha.com/downloaduser/trials/EN-Varalta-Gloreha-Neglect-2013.pdf 1
www.gloreha.com/downloaduser/trials/EN-Parrinello-Gloreha-Neurological-Astract-SIMFER2013.pdf 1
www.gloreha.com/downloaduser/trials/EN-Vanoglio-Gloreha-Hemiplegic-DRAFT.pdf 1
www.gloreha.com/downloaduser/trials/EN-Bissolotti-Gloreha-Spasticity-SIRN2014-Slides.pdf 1
www.gloreha.com/downloaduser/trials/EN-Bissolotti-Gloreha-Vascular-SIRN2014-Slides.pdf 1

1 By uzyskać dostęp proszę podać nazwę użytkownika: private, oraz hasło: private2013

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 09-11-2023, 10:21