26 maj 2017

Co to jest uretrotomia?

Uretrotomia to bardzo popularny zabieg wykorzystywany podczas leczenia zwężenia cewki moczowej. Polega on na wprowadzeniu przez cewkę moczową narzędzia, którym następnie rozcina się zwężenie. Zabieg jest standardową i bezpieczną procedurą. Skutecznie rozszerza światło cewki moczowej, jednak pozostawia blizny co wpływa na bardzo wysoki procent występowania nawrotów (zrostów).

Narzędzie używane podczas operacji to uretrotom. W zależności od jego typu lekarz wykonuje operację pod kontrolą wzrokową lub nie. Procedura rozcięcia jest zazwyczaj wykonywana za pomocą specjalnego ostrza zwanego „zimnym nożem”. Wykonywanie jej za pomocą lasera holmowego jest możliwe, jednak trudniejsze oraz daje gorsze efekty niż użycie noża.

Częste nawroty po operacji związane są ze zbliznowaceniem tkanki w obrębie cewki moczowej. Po zabiegu pacjent wymaga okresowych kontroli urologicznych. Często koniecznym jest powtórzenie procedury, co prowadzi do kolejnych blizn. Zakłada się, że po 3 zabiegu prawdopodobieństwo nawrotu wynosi 100%. Mimo tego zabieg jest bezpieczny i szybki, nie wymaga hospitalizacji pacjenta i pozwala poprawić jego stan. W ofercie Meden-Inmed można znaleźć uretrotomy z najwyższej półki od firmy Richard Wolf.