29 maj 2017

Rozwój technologii wdziera się do każdej dziedziny naszego życia. W medycynie jest szczególnie widoczny i odgrywa naprawdę dużą rolę. Już wiele lat temu endoskopia została uzupełniona o urządzenia ułatwiające obrazowanie i dokumentację podczas zabiegów. Dziś jest to standardowe wyposażenie każdej jednostki. Jednak rozwój techniki nie zwalnia i wciąż pojawiają się nowe technologie, a standardy są coraz wyższe.
W każdym szpitalu tudzież klinice można znaleźć tor wizyjny z możliwością dokumentacji. Taki zestaw składa się z paru nieodłącznych elementów:

Kamera endoskopowa

We współczesnej medycynie jest niezbędnym narzędziem pracy lekarza. Kamery endoskopowe z rozdzielczością HD i Full-HD umożliwiają wczesną diagnostykę obrazową, przeprowadzanie precyzyjnych operacji urologicznych. Pozwalają w czasie rzeczywistym obserwować interesujący nas obszar w dużym powiększeniu. Wszystko to bez dużej ingerencji w ciele pacjenta.

Monitor medyczny

Monitor medyczny znajduje zastosowanie na każdym oddziale w szpitalu. Musi charakteryzować się wysoką jakością obrazu, bardzo szybką reakcją czasu matrycy, jak najwyższym kontrastem, wysokim współczynnikiem rozświetlenia matrycy, stabilnością jak i najwierniejszym odwzorowaniem rzeczywistych barw. Wraz z postępem technologicznym i wysokimi wymogami dotyczącymi jakości obrazu, monitory ewoluowały technologicznie od monitorów CRT (kineskopowych) po cienkie monitory LCD, LED, OLED oferujące prezentację obrazu w formatach HD, Full-HD a nawet 4k.

Źródło światła

Endoskopowe źródła światła zostały zapoczątkowane wraz z rozwojem technik światłowodowych, początkowo oparte o źródła emisji światła z żarówki halogenowej, po współczesne źródła światła oparte o technologię Xenon lub LED. Charakteryzują się wysoką mocą świetlną, wysoką żywotnością lamp oraz niską emisją cieplną.

System archiwizacji danych

Urządzenia służące do medycznej archiwizacji danych zabiegowych coraz częściej są wymogiem bezwzględnym w placówkach zdrowia całej unii europejskiej, które mają odgórnie narzucony warunek archiwizacji prowadzonych zabiegów chirurgicznych czy to w postaci klipów video czy pojedynczych zdjęć. Nowoczesne aparaty do zapisu i przechowywania danych medycznych są wyposażone dyski twarde o dużej pojemności, złącza USB oraz intuicyjny system sterowania z panelu czołowego urządzenia lub poprzez bezprzewodowy tablet.

Wózki endoskopowe

Wózki endoskopowe muszą cechować się wysoką ergonomią a zastosowane rozwiązania techniczne powinny zapewniać dostęp do wszystkich urządzeń znajdujących się na wózku, jednocześnie zabezpieczając je przed przypadkowym zepchnięciem i uszkodzeniem. Wózki powinny być wykonane z materiałów odpornych na niszczące działanie środków dezynfekujących.

Tego typy rozwiązania jak i wiele innych, dopasowanych idealnie do zakupionego sprzętu można znaleźć w ofercie Meden-Inmed. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.