Nowoczesna metoda leczenia łagodnego rozrostu stercza (BPH)

Czym są zaburzenia erekcji i jak je leczyć
12.02.2020
System Rezum w ofercie Meden-Inmed
18.02.2020
 • Urologia

  Urologia

System Rezum zbudowany jest w oparciu o energię konwekcyjną pary wodnej. Do gruczołu objętego przerostem tkanki, wywołującym dolegliwości dolnych dróg moczowych (ang. lower urinary tract symptoms; LUTS) powiązane z łagodnym rozrostem stercza (ang. benign prostatic hyperplasia; BPH), dostarczana jest kontrolowana i ukierunkowana energia cieplna w formie pary wodnej.

Nowoczesna metoda leczenia łagodnego rozrostu stercza (BPH) z wykorzystaniem systemu Rezum

Dziewięcio-sekundowe dawki wykorzystują 0.42 ml gorącej, sterylnej pary wodnej, która błyskawicznie i równomiernie rozchodzi się w tkance. Skupienie pary wodnej powoduje uwalnianie się energii ciepła, sprawiając denaturację błony komórkowej a następnie natychmiastowe uśmiercenie komórek. Naczynia krwionośne zostają zamknięte, a receptory alfa-adrenergiczne w obszarze poddanym zabiegiem odnerwione. Jest to zapewnienie przewidywalnej, wydajnej i jednolitej terapii.

Z czasem, dzięki naturalnej zdolności człowieka do regeneracji, tkanka po ablacji zostaje wchłonięta, co powoduje zmniejszenie niepotrzebnej ilości tkanki i otwiera cewkę moczową, a następnie prowadzi do ustąpienia LUTS.

Gwarancją leczenia z użyciem Rezūm są korzyści dla mężczyzn cierpiących z powodu BPH, takie jak:

 • Alternatywa dla farmakologicznego leczenia BPH1
 • Potwierdzona badaniami skuteczna eliminacja dolegliwości przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa2
 • Ochrona funkcji odpowiedzialnych za wzwód i oddawanie moczu2
 • Krótki czas zabiegu – około 15 minut
 • Widoczna poprawa w ciągu dwóch tygodni2
 • Łatwość leczenia zarówno osób pozostających w klinice przez dłuższy czas, jak i pacjentów ambulatoryjnych2
 • Zabieg nie wymaga ogólnego znieczulenia2
 • Powrót do normalnego funkcjonowania w ciągu kilku dni*2
 1. McVary KT, Rogers T, Roehrborn CG. Rezūm water vapor thermal therapy for lower urinary tract symptoms associated with benign prostatic hyperplasia: 4-year results from randomized controlled study. Urology Gold Journal. 2019 Jan 23. [Epub ahead of print]
 2. McVary KT, Gange SN, Gittelman MC, et al. Minimally invasive prostate convective water vapor energy (WAVE) ablation: A multicenter, randomized, controlled study for treatment of lower urinary tract symptoms secondary to benign prostatic hyperplasia. J Urol 2016; 195: 1529.

  *W zależności od sytuacji w klinice oraz indywidualnej reakcji organizmu.

 3. Dane w aktach firmy Boston Scientific.

Nowoczesna metoda leczenia łagodnego rozrostu stercza (BPH)

System Rezūm usuwa dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych powiązanych z łagodnym rozrostem stercza i jest przeznaczony dla mężczyzn w wieku ≥ 50 lat, u których objętość prostaty wynosi 30cm3 ≤ 80cm3. Urządzenie można również stosować w leczeniu gruczołu krokowego z rozrostem w strefie centralnej oraz / lub płata środkowego.

Idealne dopasowanie wydajności cieplnej energii konwekcyjnej do budowy anatomicznej pacjenta

Połączone z generatorem urządzenie, które doprowadza parę, przypomina kształtem i rozmiarem cystoskop trzymany w dłoni. Cały proces wygląda następująco: kilka kropli sterylnej wody rozgrzewa się do temperatury około 103ºC, podczas parowania, objętość wody zwiększa się 1700 razy, przez co jest możliwe zgromadzenie energii cieplnej (540 cal/ml).

Dawka energii cieplnej j est precyzyjnie kierowana na wybrane tkanki przy użyciu małe igły posiadającej liczne otwory doprowadzające, w celu zapewnienia równomierne i kontrolowane rozprowadzanie pary. Wyprodukowana para rozprowadzana konwekcyjnie w miąższu tkanki, oddziałuje na wybrane tkanki pod wyższym ciśnieniem niż ciśnienie śródmiąższowe, oraz skrapla się i przekazuje energię cieplną prosto do wyselekcjonowanych tkanek.

Konwekcyjne przenoszenie ciepła odróżniają Rezūm od pozostałych cieplnych terapii ablacyjnych, opierających się na mniej precyzyjnym, mniej wydajnym oraz wolniejszym procesie przewodzenia energii cieplnej do tkanek.

Przenoszenie poprzez konwekcję energii cieplnej pochodzącej z pary wodnej do tkanek to samoograniczający się i bardzo szybki proces. Wraz z rozchodzeniem się w tkankach, para wodna skrapla się do stanu cieczy, powodując przemieszczanie się energii jedynie w ściśle określonym obszarze poddanym leczeniu. Trzy odrębne obszary lub strefy składają się na gruczoł krokowy, natomiast w dwóch z nich (w strefie przejściowej i centralnej) znajduje się przerośnięta tkanka, która wywołuje BPH. Tkanka oddzielająca te strefy zapewnia naturalną barierę anatomiczną, utrzymującą parę wodną w polu konkretnie określonych obszarów poddawanych leczeniu.

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 07-11-2023, 15:06