Krioterapia miejscowa polega na zastosowaniu niskich temperatur w zetknięciu powierzchniowym ze zmienionym chorobowo miejscem, najczęściej stawem. Najprostszym zabiegiem krioterapii miejscowej jest przyłożenie kostki lodu lub woreczka z lodem w miejscu urazu bezpośrednio po kontuzji. Do oziębienia powierzchni skóry używa się także schłodzonego żelu silikonowego. W ten sposób uzyskuje się do zastosowania miejscowego na skórze temperaturę -12°C.
W cenie do 1000,- pln można zakupić specjalistyczne okłady i mankiety dostosowane do poszczególnych stawów lub do okładów kręgosłupa wraz z urządzeniami chłodzącymi. Przykładem może być system Cryo/Cuff firmy Aircast. Zestaw składa się z termosu z zimną wodą i lodem, pompki oraz mankietu. Jest to system uciskowo-chłodzący. Zapewnia schłodzenie miejsca kontuzji lub po operacji. Okład likwiduje krwiaki, działa przeciwobrzękowo i przeciwbólowo. Okłady mogą być stosowane doraźnie jak i w przypadku długotrwałej rehabilitacji w oddziałach szpitalnych i ambulatoryjnie. Jest to system bardzo prosty w użyciu. Polega na okresowej wymianie wody w mankiecie gdy ta ogrzeje się pod wpływem temperatury ciała przez co okład może być stosowany do pół godziny kilka razy dziennie. Woda znajdująca się pod ciśnieniem około 30 mmHg w mankiecie powoduje dodatkowo ucisk na staw.
Schłodzoną wodę przechowuje się w termosie:
Innym przykładem jest 8 litrowa chłodziarka przenośna. Częściowo zamknięty obieg zapobiega zamarzaniu wody w chłodziarce. W chłodziarce zamontowany jest silnik zasilany prądem zmiennym 220V, który utrzymuje niską temperaturę wody w jej wnętrzu. Chłodziarka obudowana jest pianką stanowiąca dobrą izolację od wysokich temperatur na zewnątrz i zapobiega wyciekaniu wody. Dodatkowo ruchoma rączka umożliwia uszczelnienie urządzenia. Producent Chattanooga Group zapewnia okłady dostosowane na ramię, kolano, kostkę oraz okład uniwersalny niezwykle łatwe w mocowaniu na stawie za pomocą rzepów.
Okłady można zakupić na stronie.
Firma Meden-Inmed sp. z o.o. oferuje także chłodziarki medyczne. Wykonane ze stali nierdzewnej, o dużej pojemności, zapewniają stały dostęp do schłodzonych okładów typu ColPaC. Dodatkową zaletą jest mobilność dzięki wyjątkowo cicho poruszającym się gumowym kółkom. Sprawdza się w zastosowaniach medycznych pooperacyjnych oraz w rehabilitacji Odmrażanie urządzenia jest wyjątkowo łatwe dzięki kurkowi spustowemu umożliwiającemu szybką wymianę wody wewnątrz urządzenia.
chłodziarka z okładami chłodzącymi
Zabiegi krioterapii miejscowej są bardzo skuteczne w przypadku leczenia świeżych urazów oraz w rehabilitacji po kontuzjach i pooperacyjnej. Jest to metoda bezinwazyjna, wykorzystująca jedynie reakcję fizjologiczną tkanek miękkich, stawów i więzadeł na strumień zimna. Skurcz, a następnie rozkurcz naczyń krwionośnych powoduje zmniejszenie obrzęków wokół miejsca po kontuzji, stymuluje przepływ krwi. Działanie przeciwzapalne, zwiększenie siły mięśni a także ich rozluźnienie, zmniejszenie odczuwania bólu poprzez wyłączenie receptorów czuciowych i zwolnienie przewodzenia bodźców czuciowych na skutek nawiewu na powierzchnię skóry zimnego powietrza stanowią istotne wskazania dla zastosowania tego rodzaju terapii i rehabilitacji po urazach i kontuzjach. Zabiegi wykonuje się do trzech razy dziennie przez 1 do 3 minut poprzez zbliżenie dyszy zabiegowej z nawiewem w obrębie chorego stawu (na przykład na skutek zwichnięcia), na miejsca z naderwanymi mięśniami, zmiażdżonymi lub na obszary objęte krwiakiem. Terapię powtarza się przez około 10 dni. Krioterapia miejscowa z wykorzystaniem ochłodzenia do około temperatury -32°C jest skuteczną metodą leczenia także w przypadku wczesnej fazy zespołu Sudecka i niedowładach spastycznych.
Na rynku urządzeń do rehabilitacji i krioterapii oferowanych jest wiele nowoczesnych aparatów do stosowania nawiewów zimnych na powierzchnię skóry. Zazwyczaj mają one niewielkie wymiary i postać jezdną. Urządzenia wykorzystujące strumień zimnego powietrza są znacznie tańsze w eksploatacji (nie są konieczne zbiorniki z gazem w postaci ciekłej), ale uzyskiwana temperatury są stosunkowo wysokie jak na krioterapię i jednocześnie dyskomfort na skutek odczuwania zimna przez pacjenta jest większy ze względu na większą wilgotność zastosowanego nawiewu.
Dobrym przykładem nowoczesnego aparatu do nawiewu zimnego powietrza jest Cryoflow 1000 produkowany przez belgijską firmę Gymna Uniphy dystrubowany przez polską firmę Meden-Inmed Sp.z o.o.