Wydział Rehabilitacji
Neurologia
Zapraszamy do artykułu, który przygotowaliśmy z myślą o terapeutach i ich pacjentach. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania, takie jak:
Upadek jest jedną z najczęstszych przyczyn powrotu pacjentów na oddział szpitalny po ich wypisie. Celem rehabilitacji ruchowej jest więc nauczenie pacjentów samodzielności i umiejętności bezpiecznego poruszania się. Jak przygotować pacjenta na nagłe zdarzenia, mogące wystąpić podczas ruchu? Jedną z możliwości jest terapia z użyciem perturbacji – ta możliwa jest m.in. dzięki bieżni do treningu i oceny posturalnych perturbacji.
Reedukacja chodu jest kluczowym elementem rehabilitacji pacjentów neurologicznych. W trakcie rehabilitacji wykorzystywane są zaawansowane urządzenia, które pomagają pacjentom w odzyskiwaniu zdolności poruszania się. Niestety – pacjenci po wypisie ze szpitala i zakończeniu rehabilitacji często wracają na oddziały szpitalne, a przyczyną ponownej hospitalizacji są upadki. Pojawia się pytanie, czy w ogóle możliwe jest przygotowanie pacjenta na nagłe, niezapowiedziane zdarzenia? W tym celu stworzono bieżnię wywołującą perturbacje. Jak działa?
BalanceTutor to system rehabilitacyjny, opierający się na zaawansowanej i opatentowanej bieżni wywołującej perturbacje (nagłą zmianę warunków zewnętrznych, która wytrąca pacjenta ze stanu równowagi). Bieżnia wyposażona jest w szereg czujników siły i ruchu oraz gier motywacyjnych. Można stosować ją podczas rehabilitacji neurologicznej, rehabilitacji ortopedycznej, rehabilitacji przedsionkowej czy w medycynie sportowej. Urządzenie może być wykorzystywane w szpitalach, placówkach rehabilitacyjnych, domach opieki czy sanatoriach. Bieżnia umożliwia przeprowadzenie bezpiecznych ćwiczeń z perturbacjami (pacjenci podczas ćwiczeń są podwieszeni).
Zastosowanie kliniczne:
Tradycyjna rehabilitacja opiera się na treningu proaktywnym. Aby pacjenci mogli nauczyć się kontroli posturalnej podczas stania lub chodzenia w różnych fazach chodu, potrzebują również treningu reaktywnego, podczas którego ciało wytrącane jest w równowagi i uczy się, jak reagować na nagłe sytuacje. Pacjenci po rehabilitacji często wracają na oddział szpitalny z powodu wypadków, takich jak potknięcia czy upadki, bo pomimo poprawy ich zdolności fizycznych, nadal mogą mieć trudności z równowagą i koordynacja ruchową. Ponowne hospitalizacje zwiększają liczbę pacjentów i obciążają zasoby medyczne, a konieczność ponownego leczenia może wpływać negatywnie na czas oczekiwania i dostępność opieki dla innych pacjentów.
Użytkowanie bieżni do treningu i oceny posturalnych perturbacji jest proste zarówno dla specjalistów, jak i pacjentów. Możliwy jest pomiar i rejestracja środka nacisku, manualne i automatyczne programowanie perturbacji posturalnych, a także dokumentowanie postępów pacjenta. Co ciekawe, trening reaktywny na bieżni jest urozmaicony motywującymi i dopasowanymi do pacjenta grami wideo. Zaawansowana technologia wykorzystuje ruch platformy w obu kierunkach zarówno w płaszczyźnie czołowej, jak i strzałkowej, podczas gdy pacjent stoi, chodzi lub biegnie. Bieżnia ma aż 30 poziomów kombinacji ustawień przyspieszenia, hamowania i przesunięcia. Zobacz, jak działa na poniższym filmie.
Klasyczna rehabilitacja najczęściej skupia się na treningu czynności inicjowanych przez pacjenta – nie jest więc on przygotowany na nagłe sytuacje, takie jak upadek, potknięcie, poślizgnięcie czy utrata równowagi. Treningi koordynacji nerwowomięśniowej mogą zmniejszyć liczbę przyjęć pacjentów na oddział szpitalny, wywołanymi upadkami. Podczas treningu reaktywnego u pacjentów aktywizowane są określone grupy mięśniowe, a pacjenci pracują nad koordynacją mięśniową i stabilizacją stawów i kończyn. Dzięki treningom, nagła zmiana warunków zewnętrznych podczas chodu czy biegu, nie musi zakończyć się upadkiem i pobytem w placówce szpitalnej.
Sportowcy, z uwagi na intensywność i częstotliwość treningów oraz rywalizację na wysokim poziomie, są szczególnie narażeni na różnorodne urazy i kontuzje. Regularne obciążenie fizyczne, nagłe ruchy, kontakt z przeciwnikami, ciężki wysiłek – to wszystko sprawia, że ryzyko uszkodzeń ciała jest wysokie. Najczęstszymi urazami spotykanymi wśród sportowców są m.in. skręcenia i zwichnięcia stawów, naderwania mięśni, kontuzje ścięgien oraz złamania kości. Kontuzje te mogą być wynikiem zarówno bezpośrednich urazów, jak i przeciążeń spowodowanych długotrwałym wysiłkiem. Profesjonalni sportowcy często korzystają z zaawansowanych metod diagnostycznych i rehabilitacyjnych, aby wrócić do pełnej sprawności. Współpraca z fizjoterapeutami, lekarzami sportowymi oraz trenerami pozwala na skuteczne leczenie i zapobieganie przyszłym urazom. Tu swoje zastosowanie znajduje bieżnia do treningu i oceny posturalnych perturbacji.
Zastosowanie bieżni w medycynie sportowej: