Gojenie ran

10 urządzeń niezbędnych dla Terapeuty
16.08.2016
Zespół sercowo-płucny
27.09.2016
  • Rehabilitacja

    Rehabilitacja

Gojenie ran

Tło:

U pacjentów z uszkodzeniem rdzenia kręgowego (SCI) dochodzi do wielu wtórnych powikłań w ciągu całego życia, a jednym z najczęstszych są odleżyny.

Cel badania:

Przeprowadzenie przeglądu systematycznego i metaanalizy efektów elektrostymulacji (EST) na leczenie odleżyn u chorych z uszkodzeniem rdzenia kręgowego (SCI).

Testowany produkt:

Plan badania i zastosowane metody:

Przegląd systematyczny i metaanaliza.

Badania: 15 badań, w których elektrostymulację zastosowano u chorych z uszkodzeniem rdzenia kręgowego i odleżynami. Metaanalizie poddano 8 badań klinicznych z grupą kontrolną porównujących efekty uzyskane z zastosowaniem elektrostymulacji (stosowanej osobno lub w połączeniu z SWC) z efektami pozorowanej elektrostymulacji lub SWC bez elektrostymulacji (SWC: Standard Wound Care /Standardowe leczenie ran/).

Analizowane parametry:

  • tempo leczenia wyrażone jako zmniejszenie się wielkości odleżyny w procentach na 1 dzień lub jako liczba wyleczonych odleżyn.

Rezultaty:

  • metaanaliza 5 badań wykazała znaczne zmniejszenie się odleżyn, tj. 1% do 32% na dzień w przypadku zastosowania elektrostymulacji (P<0,001) w porównaniu do standardowego leczenia ran (SWC / Standard Wound Care) lub pozorowanej elektrostymulacji,
  • inna metaanaliza 4 badań wykazała, że elektrostymulacja zwiększyła prawdopodobieństwo wyleczenia rany 1,55 raza w porównaniu ze standardowym leczeniem ran lub pozorowaną elektrostymulacją (95% CI: 1,12 do 2,15, P<0,0001).

Wnioski:

Elektrostymulacja jest skuteczną formą leczenia wspomagającego, przyspieszającego leczenie odleżyn u pacjentów z uszkodzeniem rdzenia kręgowego.

Konkluzja:

Elektrostymulacja jest efektywną formą leczenia wspomagającego w przypadkach odleżyn u pacjentów z uszkodzeniem rdzenia kręgowego (SCI).

Pubmed Pubmed link
Electrical stimulation therapy for the treatment of pressure ulcers in individuals with spinal cord injury: a systematic review and meta-analysis.

Link do artykułu źródłowego – http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25869151

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 08-11-2023, 14:17