Egzoszkielet do rehabilitacji i reedukacji chodu firmy Indego

Jak wybrać stół do masażu i rehabilitacji
Jak wybrać stół do masażu?
11.07.2019
Definicja i znaczenie fizjoterapii
Definicja i znaczenie fizjoterapii
04.09.2019
  • Rehabilitacja

    Rehabilitacja

Egzoszkielet firmy Indego

Egzoszkielet firmy Indego

Egzoszkielet do rehabilitacji i reedukacji chodu

Egzoszkielet Indego świetnie sprawdza się w przypadku osób z uszkodzeniem rdzenia kręgowego od poziomu C7 do L5, w pełnej skali uszkodzenia wg ASIA (od A do D). Z urządzenia mogą korzystać również osoby z połowicznym porażeniem rdzenia kręgowego (po udarze mózgu). Egzoszkielet służy do reedukacji chodu w warunkach ambulatoryjnych i pod nadzorem specjalisty – fizjoterapeuty bądź lekarza. Umożliwia chód osobom z niepełnosprawnością poprzez aktywne angażowanie mięśni do pracy oraz zwiększenie ukrwienia kończyn dolnych. Wiele osób podkreśla także jego pozytywny wpływ na samopoczucie, m.in. Pacjentka Patti Wise:

Egzoszkielet Indego daje mi nadzieję na chodzenie, a to jest najważniejsza rzecz, jakiej potrzebujesz jako osoba po udarze. Egzoszkielet przybliża do normalności i pokazuje jak powinnam chodzić. Próbowałam wielu metod leczenia i jedynie Indego zapewnia warunki naturalnego chodu”.

Dzięki swoim niesamowitym właściwościom, urządzenie jest liderem na światowym rynku. Doceniają go nie tylko Pacjenci, ale i lekarze oraz fizjoterapeuci.

Egzoszkielet do rehabilitacji i reedukacji chodu Indego - modularnakonstdukcja

Egzoszkielet Indego modularna konstrukcja

Egzoszkielet wyróżnia się modularną konstrukcją, która umożliwia łatwe i samodzielne zakładanie oraz zdejmowanie urządzenia w zaledwie kilka minut, również osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. Standardowo maksymalne obciążenie wynosi 130 kg, ale Indego można przystosować również do cięższych Pacjentów.

Najlżejszy Egzoszkielet na rynku

Egzoszkielet Indego to najlżejszy dostępny na rynku egzoszkielet – jego waga wynosi niecałe 18 kg (dokładnie 17,8), co gwarantuje nie tylko prostą obsługę, ale i ułatwia transport, przechowywanie, a także przeniesienie terapii na zewnątrz budynku, na otwartej przestrzeni.

Egzoszkielet do rehabilitacji-i reedukacji chodu Indego - modułowa konstrukcja

Egzoszkielet Indego – kompatybilność

Egzoszkielet jest kompatybilny z innymi urządzeniami pomocniczymi, służącymi do utrzymywania równowagi, takimi jak kule czy balkonik. Indego jest również komfortowy w użytkowaniu – nie wymaga noszenia plecaka z zazwyczaj bardzo ciężką baterią, a wszystkie kable są estetycznie zamaskowane, co pozwala na swobodne użytkowanie zarówno w warunkach domowych, jak i w miejscach użyteczności publicznej. Można go stosować na większości powierzchni, np. chodniku, dywanie, płytkach oraz trawie.

Urządzenie posiada specjalnie zaprojektowaną ortezę stawu skokowego z włókna węglowego, która z łatwością dopasowuje się do butów, dzięki czemu świadomość zmiany powierzchni jest znacznie większa, podobnie jak stymulacja aferentna. Egzoszkielet zapewnia wszechstronny trening i umożliwia uzyskanie do 8 stopni nachylenia, co pozwala na wykonanie (podczas treningu) większej ilości kroków w tym samym czasie. Mobilność i możliwość przeprowadzenia reedukacji chodu w środowisku naturalnym sprawiają, że trening stanowi większe wyzwanie dla Pacjenta i jest efektywniejszy. Część biodrowa wyposażona jest w trójkomorową i regulowaną powietrzem poduszkę VARILITE, która amortyzuje wstrząsy i chroni przed uszkodzeniem okolice miednicy i kości krzyżowej. Odpowiednio wyprofilowane górne i dolne moduły stanowią dodatkową ochronę dla krętarza większego kości udowej oraz kostki, co znacznie wydłuża czas noszenia egzoszkieletu podczas siedzenia, stania lub siedzenia.

Egzoszkielet Indego umożliwia uzyskanie do 8 stopni nachylenia

Ogromną zaletą Indego jest możliwość regulacji i indywidualnego dostosowania do potrzeb każdego Pacjenta podczas całego procesu rehabilitacji oraz wyznaczanie coraz trudniejszych zadań. Egzoszkielet pozwala na aktywną pracę Pacjenta przy niewielkim wsparciu specjalisty, co zwiększa samodzielność i motywację Użytkownika, poprawia jego samopoczucie oraz zwiększa efektywność terapii. Po każdej sesji, dzięki wbudowanej aplikacji, dostępny jest raport zawierający informacje o postępach leczenia i wiele innych szczegółowych danych przydatnych do analizy i oceny procesu rehabilitacji. Za pomocą aplikacji lekarze mają możliwość precyzyjnej regulacji poziomu wsparcia i wyznaczania kolejnych celów terapeutycznych.

Egzoszkielet Indego – budowa

Specjalny modułowy system składa się z pięciu elementów:

  • części biodrowej,
  • dwóch części udowych
  • dwóch części podudzia.

W trosce o bezpieczeństwo Pacjentów, urządzenie zostało wyposażone w dwie fazy krytyczne, wyznaczające maksymalne kąty nachylenia, dzięki czemu Indego jest w stanie wykryć i złagodzić ewentualny upadek poprzez określone reakcje. Bezprzewodowa kontdola, jak i regulacja egzoszkieletu za pomocą aplikacji w telefonie są niezwykle wygodne, ponieważ w szybki i prosty sposób umożliwiają Pacjentowi siadanie, wstawanie i chodzenie, a także indywidualne dostosowanie postawy oraz fazy przeniesienia. Fizjoterapeuta w zaledwie kilka sekund może zmienić ustawienia każdej z części. Fabrycznie zainstalowana aplikacja jest prosta w obsłudze, a dane przedstawione są w czytelny i przejrzysty sposób. Aplikacja umożliwia wykonanie testów chodu MWT (Minutes Walking Test), które mierzą szybkość chodu w określonych odcinkach czasowych – badanie trwa zazwyczaj od 6 do 12 minut.

Dedykowana aplikacja dla egzoszkieletu Indego

Aplikacja posiada dwa programy:

  • Motion+
  • Therapy+

dzięki którym specjalista może przekształcić dowolną sesję rehabilitacyjną w zaawansowane i spersonalizowane doświadczenie terapeutyczne. Motion+ jest przeznaczony dla Pacjentów z urazem rdzenia kręgowego. Niezawodne silniki w części biodrowej oraz okolicach kolan (regulowane przez aplikację) umożliwiają Pacjentom z niepełnosprawnością albo z trudnościami z poruszaniem się realizowanie funkcji motorycznych oraz korygowanie postawy ciała. Wystarczy jeden ruch Użytkownika, aby rozpocząć sesję z urządzeniem. Program Motion+ pozwala na trening przygotowawczy do nauki chodu z pełnym i zmiennym wspomaganiem. Za pomocą wibracji dostarcza informacji zwrotnych – we wszystkich fazach stania i chodzenia, co gwarantuje bezpieczeństwo Pacjenta i pozwala na bardziej zaawansowany trening ruchu, czyli ciągły i płynny chód.

Program Therapy+ jest skierowany głównie do Pacjentów po udarze. Urządzenie wyczuwa ruch Użytkownika i w razie konieczności wspiera kończynę w postawieniu pełnego kroku (specjalista definiuje stopień wsparcia w aplikacji). Egzoszkielet dostarcza Pacjentom informacji zwrotnych w postaci sygnałów dźwiękowych – Użytkownicy są na bieżąco powiadamiani o swoich osiągnięciach, dzięki czemu mogą rozpoznawać nieprawidłowości chodu i pracować nad nimi.

Egzoszkielet Indego – wyniki testów klinicznych

Wyniki testów klinicznych potwierdzają, że egzoszkielet Indego to pionierska technologia, która zdecydowanie wyróżnia się na tle innych urządzeń. Intuicyjna praca egzoszkieletu i łatwość w przeprowadzaniu treningu sprawia, że fizjoterapeuci stają się ekspertami w swojej dziedzinie. Indego zapewnia lepsze wyniki terapeutyczne przy mniejszym wysiłku fizycznym – w porównaniu do tradycyjnych metod nauki chodzenia. Zalety terapii podkreśla m.in. Casey Kandilakis (PT, DPT, NCS, Shepherd Center, Atlanta, Georgia):

Indego jest narzędziem rehabilitacyjnym, pozwalającym mi uczyć pacjentów chodzenia tak, jak nigdy wcześniej. Urządzenie to posiada ogromne możliwości i jest bardzo łatwe w użyciu”.

Indego to nadzwyczajny sukces w nauce chodu, który optymalizuje wykorzystanie czasu sesji rehabilitacyjnej, o czym wspomina Tamsin Reed (PT, Wellington Hospital, London, UK):

„Zróżnicowany system wsparcia urządzenia Indego pozwala mi dostosować rehabilitację do każdego Pacjenta, znacznie zwiększając aktywny udział Pacjentów w całym procesie”.

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 12-07-2019, 15:02