Bezpieczna pionizacja pacjentów ze stołami pionizacyjnymi Vertimo

Bezpieczna symulacja chodu jest już możliwa dzięki urządzeniu PIO
23.02.2015
Terapia zajęciowa
16.03.2015

Stół pionizacyjny Vertimo przeznaczony jest do pionizacji pacjentów, którzy są unieruchomieni (częściowo – poruszający się na wózku inwalidzkim lub całkowicie – leżący). Solidna metalowa konstrukcja zapewnia stabilizację stołu w czasie pionizacji. Ustawienie kąta sekcji leża na 87° zapewnia ułożenie pacjenta w pionowej pozycji. W czasie zabiegu stopy pacjenta znajdują się na podporach, pionową pozycję ciała pomagają utrzymać specjalne pasy do stabilizacji. Pionizacja odbywa się stopniowo, kąt zwiększa się w zależności od samopoczucia pacjenta.

Za regulację kąta leża, a także za regulację wysokości stołu (HI-LO) odpowiada siłownik elektryczny. Przetwarza on energię elektryczną na mechaniczną. Jego podstawowy element to silnik elektryczny. Napęd z tego silnika przenoszony jest na zespół wyjściowy poprzez wielostopniową przekładnię zębatą. Zaletami siłownika elektrycznego są m.in.: niski poziom hałasu, brak przewodów i pomp (przez co zajmuje mniej miejsca) oraz wysoka trwałość.

Natomiast regulacja kąta zagłówka (HI-LO) realizowana jest poprzez sprężynę gazową. Składa się ona z cylindra zamkniętego (gazoszczelnie) z jednej strony pokrywą denną, z drugiej natomiast kompletem uszczelniającym. Drąg tłokowy przeprowadza się wewnątrz cylindra w sposób wysuwalny. Na wewnętrznym końcu drąga tłokowego zamocowany jest tłok parowy i prowadzący. Wymagana siła wytłaczania jest wytworzona poprzez napełnienie cylindra określonym nadciśnieniem gazu. Zalety sprężyny gazowej to: łatwość użycia, odporność na korozję, długi okres użytkowania, kompaktowość (w porównaniu do sprężyn mechanicznych). Za regulację kąta uniesienia/opadania sekcji stóp odpowiada sprężyna naciągowa.

Stół do pionizacji wyposażony jest w 4 kółka jezdne z możliwością ich blokady. Wszystkie parametry ustawiane są za pomocą pilota ręcznego. Zmiana realizowana jest tak długo, jak długo przytrzymywany jest przycisk. Posiada on funkcję autoryzacji dostępu, dzięki czemu uniemożliwia zmianę ustawień osobom nieupoważnionym. Opcjonalnie urządzenie Vertimo wyposażone jest dodatkowo w akumulator awaryjny, dzięki któremu możliwe jest opuszczenie stołu do minimalnego położenia a także ustawienie leża w pozycji poziomej. W czasie pionizacji możliwe jest także wykonywanie ćwiczeń manipulacyjnych rąk, po umieszczeniu ich na specjalnym blacie.

Parametry:

 

Classic

HI-LO Duo

Liczba sekcji

2

3

Kąt uniesienia leża

0° do 87°

87°

Kąt uniesienia sekcji zagłówka

0° do 85°

Kąt uniesienia/opadania sekcji stóp

Stała pozycja

-18° do 24°

Długość sekcji leża

190mm

127mm

Długość sekcji zagłówka

63mm

Długość sekcji stóp

36mm

36mm

Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie pacjenta. Umiejscowione wzdłuż stołu pionizacyjnego relingi umożliwiają stabilizację pacjenta na wysokości kolan, bioder i ramion za pomocą pasów stabilizujących. Podpory pod stopy zaprojektowano w taki sposób, aby stopy nie ślizgały się na nich. Dzięki regulacji wysokości (Vertimo HI-LO) stół można dopasować do wzrostu terapeuty. Przydatne jest to gdy wykorzystuje się go np. do rehabilitacji dzieci z porażeniem mózgowym.

Porównanie ze stołami dostępnymi na rynku (NSR-P i AZURYT I):

 

Vertimo HI-LO

NSR-P

AZURYT I

Liczba sekcji

3

2

2

Wysokość

53-103cm

71-97cm

49cm

Regulacja wysokości

elektryczna

elektryczna

Kąt sekcji leża

0° do 87°

0° do 88°

0-90°

Kółka jezdne

tak

tak

dodatkowo

Sterowanie

pilot

pilot

pilot

Komentarz:

Stoły do pionizacji Vertimo zapewniają pacjentowi poczucie bezpieczeństwa, dzięki stabilnym podporom pod nogi oraz specjalnym pasom podtrzymującym całe ciało. Blokada kół jezdnych uniemożliwia przemieszczanie się stołu w czasie pionizacji. Stół wykorzystywany jest przede wszystkim do pionizacji, jednakże można wykonywać na nim także ćwiczenia rehabilitacyjne. Pionizacja bierna to jeden z pierwszych etapów rehabilitacji, w którym ciało zmienia swoją pozycję po długotrwałym przebywaniu w pozycji poziomej. Ważne jest to, aby wykonywać ją stopniowo. Zbyt szybkie ustawienie leża na 87° może spowodować omdlenie, zasłabnięcie. Dlatego należy ciągle mierzyć ciśnienie oraz tętno na tętnicy szyjnej.

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 06-03-2015, 13:08