Fala uderzeniowa jako biologiczne narzędzie terapeutyczne: od stymulacji mechanicznej do wyleczenia, poprzez mechanotransdukcję

Wpływ nerwowo-mięśniowej stymulacji elektrycznej na stan funkcjonalny i jakość życia po artroplastyce stawu kolanowego: randomizowane kontrolowane badanie kliniczne
19.07.2016
Zmiany w ruchu struktur gnykowo-krtaniowych w wyniku różnej aplikacji stymulacji elektrycznej u osób zdrowych
19.07.2016

Radialna fala uderzeniowa.

Wyjaśnienie biologicznego oddziaływania fali uderzeniowej.

Fala uderzeniowa jako biologiczne narzędzie terapeutyczne: od stymulacji mechanicznej do wyleczenia, poprzez mechanotransdukcję.

Cristina d’Agostino M et al. Int J Surg Nov 2015.

  • Artykuł przeglądowy
  • Bodziec mechaniczny jakim są fale uderzeniowe aktywuje serię zdarzeń na poziomie komórkowym, które wpływają pozytywnie na metabolizm komórek i ich cykl życiowy.
  • Fala uderzeniowa, oddziałująca poprzez proces mechanotransdukcji, może pozytywnie wpływać na łańcuch reakcji biologicznych prowadzących do regeneracji tkanki i powrotu do zdrowia.

Fala uderzeniowa posiada potencjał uśmierzania bólu i prawidłowej regulacji procesów zapalnych (prawdopodobnie jako immunomodulator), indukuje neoangiogenezę i aktywuje komórki macierzyste przyspieszając regenerację i powrót do zdrowia.

Przegląd literatury naukowej

Fala uderzeniowa jako biologiczne narzędzie terapeutyczne: od stymulacji mechanicznej do wyleczenia, poprzez mechanotransdukcję.

Autorzy Cristina d’Agostino M, Craig K, Tibalt E, Respizzi S
Opublikowano Int J Surg. 2015 Nov 23. [Epub przed oddaniem do druku]
Data listopad 2015
Ośrodek ESWT Center, Rehabilitation Department, Humanitas Research Hospital, Rozzano, Milan, Włochy
Wprowadzenie Po początkowym wprowadzeniu fali uderzeniowe do praktyki medycznej jako narzędzia do zabiegu litotrypsji w urologii, zastosowanie fali uderzeniowej znajdowało coraz szersze zastosowanie w leczeniu chorób mięśniowo-szkieletowych.
Cel Początkowo stosowana w urologii do zabiegów litotrypsji fala uderzeniowa wkrótce znalazła zastosowanie w leczeniu licznych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, a obecnie jest ona również interesującym narzędziem terapeutycznym stosowanym w medycynie regeneracyjnej.

Niniejszy artykuł opisuje biologiczne oddziaływanie fali uderzeniowej wyjaśniając jej korzystny wpływ na proces leczenia i regeneracji tkanek.

Testowane produkty  
Plan badań i metodyka Artykuł przeglądowy
Rezultaty Poza zastosowaniami ze wskazań urologicznych oddziaływanie fali uderzeniowej (ang. Shock Waves , SW) nie jest związane z bezpośrednim oddziaływaniem mechanicznym, ale z uruchamianiem różnych szlaków reakcji biologicznych, wywodzących się ze stymulacji akustycznej i możliwych dzięki mechanotransdukcji.

Terminologia:

  • Mechanobiologia: analizuje szczegółowo efekty bodźców fizycznych i koreluje interakcje energii fizycznej z różnymi tkankami i elementami komórkowymi.
  • Mechanotransdukcja: wszystkie mechanizmy molekularne umożliwiające komórkom odczuwanie oddziałujących na nie sygnałów i stymulacji mechanicznych i adaptowanie się do nich. Jest to szlak przemian biologicznych zachodzących w wiele typach komórek: po wychwyceniu i przetworzeniu bodźców mechanicznych pochodzących ze środowiska zewnątrzkomórkowego, oddziaływania biomechaniczne skutkują odpowiedzią biochemiczną, wpływając tym samym na podstawowe funkcje komórkowe, takie jak migracja, proliferacja, różnicowanie i apoptoza.
  • Mechanoterapie: wszystkie interwencje terapeutyczne, które redukują i odwracają skutki uszkodzenia tkanek lub promują homeostazę zdrowych tkanek przy pomocy oddziaływań mechanicznych na poziomie molekularnym, komórkowym lub tkankowym. Zarówno skupiona jak i radialna fala uderzeniowa są przykładami mechanoterapii.

Efekty biologiczne fali uderzeniowej:

  • Fale uderzeniowe są bodźcami mechanicznymi, które aktywują i wyzwalają serie zdarzeń na poziomie komórkowym. Wywierają one korzystny wpływ na metabolizm i cykl komórkowy.
  • Badania w obszarze nauk podstawowych wykazały, że fale uderzeniowe indukują proliferację, migrację i różnicowanie komórek macierzystych, co znacząco przyczynia się do procesów naprawczych w tkance i jej regeneracji.
  • Tenocyty są bardzo wrażliwe na stymulację mechaniczną. Fale uderzeniowe stymulują proliferację tenocytów i progresywną regenerację tkanki ścięgna a także indukują odpowiedź biomechaniczną, która promuje remodeling ścięgna w przebiegu tendinopatii.
  • Również komórki tkanki kostnej są wrażliwe na mechanotransdukcję – fale uderzeniowe są ważnym narzędziem terapeutycznym wzmagającym procesy osteoregeneracji. Nie tylko oddziałują one bezpośrednio na komórki kości, okostnej i ich komórki prekursorowe ale również uczestniczą w złożonej komunikacji między osteoblastami i osteoklastami i wpływają na układ naczyniowy tkanki kostnej. Kliniczna efektywność fal uderzeniowych w leczeniu tkanki kostnej jest ściśle związana z ich zdolnością do indukowania neowaskularyzacji i remodelingu macierzy “in vivo”.
  • Coraz więcej dowodów świadczy o tym, że fale uderzeniowe pełnią rolę “immunomodulatora” w leczeniu ran i regeneracji tkanek, głównie dzięki oddziaływaniu przeciwzapalnemu.
  • Przeprowadzone badania eksperymentalne wykazały, że fale uderzeniowe mogą redukować tworzenie tkanki włóknistej oraz indukować remodeling/resorpcję zwłóknionej tkanki, na przykład w bliznach. Z uwagi na powyższe fale uderzeniowe mogą odegrać również pewną rolę w kardiologii, gdzie przywrócenie integralności tkanki mięśnia sercowego w miejsce powstałych zwłóknień ma podstawowe znaczenie dla prawidłowej pracy serca.
  • Fala uderzeniowa może również oddziaływać z układem nerwowym i wywierać wpływ na procesy neurofizjologiczne prowadząc do powstania efektu analgetycznego i redukcji hipertonii spastycznych mięśni.
Wnioski Fala uderzeniowa posiada potencjał uśmierzania bólu i prawidłowej regulacji procesów zapalnych (prawdopodobnie jako immunomodulator), indukuje neoangiogenezę i aktywuje komórki macierzyste przyspieszając regenerację tkanek i powrót do zdrowia. Terapia skupioną falą uderzeniową może być obecnie uważana za efektywną, bezpieczną, wszechstronną, powtarzalną i nieinwazyjną formę leczenia wielu schorzeń mięśniowo-szkieletowych a także stanów patologicznych wymagających regeneracji tkanek, zwłaszcza jeśli nieinwazyjne/zachowawcze metody leczenia nie przyniosły oczekiwanych efektów. Ponadto, w oparciu o aktualny stan wiedzy na temat mechanobiologii fali uderzeniowej można oczekiwać kolejnych obiecujących jej zastosowań w medycynie regeneracyjnej, inżynierii tkankowej i terapiach komórkowych.
Konkluzja Poprzez mechanotransdukcję terapia falą uderzeniową może pozytywnie oddziaływać na łańcuch reakcji biologicznych prowadzących do regeneracji tkanek i powrotu do zdrowia.

Link do artykułu źródłowego – http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26612525

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 08-11-2023, 15:08