Efektywność fali uderzeniowej w leczeniu zespołu bólu mięśniowo-powięziowego i fibromialgii

Efekty programu leczniczego z 12-godzinnymi sesjami nerwowo-mięśniowej stymulacji elektrycznej na funkcjonowanie kończyny górnej u pacjentów w fazie podostrej po udarze mózgu: badanie pilotażowe randomizowane, kontrolowane
18.07.2016
Efektywność terapii falą uderzeniową w tendinopatii kończyn dolnych: przegląd systematyczny
18.07.2016

Radialna fala uderzeniowa.

Terapia radialną falą uderzeniową jest skuteczna w leczeniu bólu mięśniowo-powięziowego i fibromialgii.

Efektywność fali uderzeniowej w leczeniu zespołu bólu mięśniowo-powięziowego i fibromialgii.

Ramon S et al. Int J Surg wrzesień 2015

  • Przegląd istniejących badań dowodzących skuteczności ESWT w zespole bólu mięśniowo-powięziowego, ze zwróceniem szczególnej uwagi na MPT (mięśniowo-powięziowy punkt spustowy) i fibromialgię (FM).
  • W wyniku dokonanego przeglądu wskazano na obiecujące rezultaty udokumentowane w literaturze i zarekomendowano protokoły ze skupioną i radialną falą uderzeniową w leczeniu zespołu bólu mięśniowo-powięziowego i fibromialgii.

Terapia falą uderzeniową jest obiecującą nową formą terapii w bólu mięśniowym i/lub mięśniowo-powięziowym oraz w fibromialgii.

Przegląd literatury naukowej

Aktualny stan wiedzy na temat skuteczności terapii falą uderzeniową w leczeniu zespołu bólu mięśniowo-powięziowego i fibromialgii.

Autorzy Ramon S, Gleitz M, Hernandez L, Romero LD
Opublikowano Int J Surg. 2015 wresień 10. pii: S1743-9191(15)01195-4.
Data wrzesień 2015
Ośrodek Hospital Quiron Barcelona, School of Medicine and Health Sciences, Universitat Internacional de Catalunya
Wprowadzenie Przewlekły zespół bólu mięśniowego jest jedną z głównych przyczyn patologii mięśniowo-szkieletowych wymagających leczenia. Jeśli utrzymuje się przez 6 miesięcy lub dłużej, często staje się oporny na leczenie i niejednokrotnie przechodzi w uogólniony przewlekły ból znacząco obniżający jakość życia pacjenta.

  • Zespół bólu mięśniowo-powięziowgo (Myofascial pain syndrome, MPS) definiowany jest jako szereg objawów czuciowych, motorycznych i autonomicznych wywołanych sztywnością mięśnia, przyczyną której są nadpobudliwe guzki we włóknach mięśniowo-szkieletowych, znane jako mięśniowo-powięziowe punkty spustowe, oraz obkurczenie powięzi.
  • Fibromialgia jest schorzeniem chronicznym, które obejmuje sensytyzację ośrodkową i obwodową. Obecnie nie jest znana żadna kuracja. Część objawów jest wspólna dla fibromialgii i MPS, np. nadpobudliwość. Opisano wiele opcji leczenia zespołu bólu mięśniowego, jednakże materiał dowodowy co do ich skuteczności nie zawsze jest wystarczający.
Testowane produkty  
Plan badania i metody Artykuł przeglądowy
Rezultaty Proponowane protokoły dla MPS oraz FM

  • Protokół leczenia zespołu bólu mięśniowo-powięziowego, opracowany dla danego obszaru poddawanego terapii i uwzględniający jego głębokość i pole powierzchni. Należy zawsze stosować niski (i średni) poziom energii.
    • Skupiona ESWT: 1000 – 2000 impulsów (zależnie od generatora i wielkości mięśnia);4 Hz, 0,1 mJ/mm2 (0,05-0,35 mJ/mm2) 1-3 sesje.
    • Radialna ESWT: 1000 impulsów, 1-1,5 bar (dla mięśni średniej wielkości); 1,5-2 bar (duże mięśnie); 6-10 Hz, 3-5 sesji;

    Przerwy między sesjami: 1 tydzień.
    Okres kontrolny: 6 tygodni; 3, 6, 12 miesięcy po leczeniu
    Bez znieczulenia miejscowego.

  • U pacjentów z fibromialgią włączenie radialnej ESWT jest zalecane w celu leczenia mięśniowo-powięziowej składowej dolegliwości bólowych: 1000 – 1500 impulsów na każdy punkt tkliwy uciskowo lub punkt spustowy, 2 bar, 10 Hz.

We wszystkich przypadkach leczeniu z zastosowaniem ESWT powinien towarzyszyć kompleksowy i nadzorowany program ćwiczeń.

Wnioski Ból mięśniowy, a zwłaszcza ból mięśniowo-powięziowy to nowe wskazania do stosowania ESWT, co wynika z udokumentowanych i satysfakcjonujących rezultatów stosowania ESWT w obu tych schorzeniach.

FM nie może być nadal uważana za przeciwwskazanie do stosowania ESWT.

ESWT to nowe i obiecujące postępowanie lecznicze w przypadkach MPS, jednakże aby lepiej udokumentować powyższy wniosek potrzebne są badania z większą grupą pacjentów i z zastosowaniem najlepszych parametrów metodologicznych.

Konkluzja Terapia falą uderzeniową daje obiecujące rezultaty w leczeniu MPS oraz FM.

Link do artykułu źródłowego – http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26363497

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 08-11-2023, 15:51