Efekty programu leczniczego z 12-godzinnymi sesjami nerwowo-mięśniowej stymulacji elektrycznej na funkcjonowanie kończyny górnej u pacjentów w fazie podostrej po udarze mózgu: badanie pilotażowe randomizowane, kontrolowane

Czy terapia laserem niskoenergetycznym włączona do postepowania zachowawczego w zapaleniu stawu kolanowego skutecznie opóźnia konieczność wymiany stawu?
18.07.2016
Efektywność fali uderzeniowej w leczeniu zespołu bólu mięśniowo-powięziowego i fibromialgii
18.07.2016

Nerwowo-mięśniowa stymulacja elektryczna.

NMES usprawnia funkcjonowanie nadgarstka i ręki po udarze mózgu.

Efekty programu leczniczego z 12-godzinnymi sesjami nerwowo-mięśniowej stymulacji elektrycznej na funkcjonowanie kończyny górnej u pacjentów w fazie podostrej po udarze mózgu: badanie pilotażowe randomizowane, kontrolowane.

Cui BJ i wsp. J Phys Ther Sci lipiec 2015

  • Randomizowane kontrolowane badanie kliniczne
  • 45 pacjentów w fazie podostrej po udarze mózgu randomizowano do grupy z monoterapią rehabilitacją standardową lub do jednej z dwóch grup z NMES + terapia standardowa.
  • NMES aplikowano przy pomocy przenośnego urządzenia Chattanooga Intelect.
  • W jednej z grup z NMES zastosowano 30-minutowe sesje NMES. W drugiej grupie z NMES zastosowano 12-godzinne sesje NMES, aplikowane wieczorem i w nocy podczas odpoczynku / snu pacjentów.
  • U pacjentów z grupy z 12-godzinnymi sesjami NMES wykazano większą poprawę w zakresie funkcji motorycznych kończyny górnej, zwłaszcza nadgarstka i ręki.

Program leczniczy z 12-godzinnymi sesjami NMES aplikowanymi wieczorem i w nocy w czasie odpoczynku lub snu jest łatwą metodą terapeutyczną, skutecznie poprawiającą funkcjonowania nadgarstka i ręki.

Przegląd literatury naukowej

Neurorehabilitacja

Autorzy Cui BJ, Wang DQ, Qiu JQ, Huang LG, Zeng FS, Zhang Q, Sun M, Liu BL, Sun QS
Opublikowano J Phys Ther Sci. 2015 lipiec;27(7):2327-31.
Data lipiec 2015
Ośrodek The Second Hospital of Shandong University, Shandong Univeristy, Chiny.
Wprowadzenie  
Cel Zbadać efekty programu z 12-godzinnymi sesjami nerwowo-mięśniowej stymulacji elektrycznej na funkcjonowanie kończyny górnej pacjentów w fazie podostrej po udarze mózgu.
Testowane produkty Intelect Mobile Stim
Plan badania i metody Randomizowane kontrolowane badanie kliniczne.

Pacjenci: 45 pacjentów po udarze mózgu, w fazie podostrej;

Metody: pacjentów randomizowano do jednej z trzech grup:

  • Grupa (n=15) z 12-godzinnymi NMES i rehabilitacją standardową w obrębie porażonej kończyny górnej.
  • Grupa (n=15) z 30-minutowymi NMES i rehabilitacją standardową;
  • Grupa kontrolna (n=15), tylko z rehabilitacją standardową.

Wyniki:

  • skala funkcjonalna Fugl-Meyer;
  • skala oceniająca funkcjonalność zadaniową ramienia (ang. Action Research Arm Test);
  • zmodyfikowana skala Ashworth’a

Pacjenci byli oceniani przed terapią, po terapii oraz po 4 tygodniach okresu kontrolnego.

Rezultaty
  • Poprawa w dystalnych komponentach (nadgarstek – ręka) skali funkcjonalnej Fugl-Meyer oraz poprawa według skali oceniającej funkcjonalność zadaniową ramienia (ang. Action Research Arm Test) była bardziej znacząca w grupie z 12-godzinną NMES niż w drugiej grupie z NMES.
  • Nie odnotowano żadnej znaczącej różnicy między dwiema grupami z NMES w proksymalnych komponentach (ramię – łokieć) skali funkcjonalnej Fugl-Meyer.
Wnioski U pacjentów z grupy z 12-godzinnymi sesjami nerwowo-mięśniowej stymulacji elektrycznej odnotowano większą poprawę w zakresie funkcji motorycznych kończyny górnej, zwłaszcza nadgarstka i ręki.

Ta alternatywna metoda lecznicza jest łatwa w aplikacji i może być stosowana w czasie odpoczynku lub snu pacjentów po udarze mózgu.

Konkluzja Program leczniczy z 12-godzinnymi sesjami NMES aplikowanymi wieczorem i w nocy w czasie odpoczynku lub snu jest łatwą metodą terapeutyczną, skuteczną w poprawie funkcjonowania nadgarstka i ręki.

Efekty programu leczniczego z 12-godzinnymi sesjami nerwowo-mięśniowej stymulacji elektrycznej na funkcjonowanie kończyny górnej u pacjentów w fazie podostrej po udarze mózgu: badanie pilotażowe randomizowane, kontrolowane.

Link do artykułu źródłowego – http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26311975

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 09-11-2023, 07:50