Formy fizjoterapii

Kąpiele solankowe i aerozole solankowe
06.10.2015
Inhalacje w terapii schorzeń górnych dróg oddechowych
07.10.2015

Metody fizjoterapeutyczne mogą być stosowane także w innych obiektach niż sanatoryjne. Do takich obiektów należy zaliczyć m. in. obiekty spa, salony masażu, sauny, baseny. Dzięki takim obiektom możemy korzystać z niektórych zabiegów fizjoterapeutycznych w miejscu zamieszkania.

Niestety w niektórych obiektach SPA do zabiegów fizjoterapeutycznych zaczęto zaliczać zabiegi z pogranicza czarów, co skutkuje utratą wiary społeczeństwa w skuteczność fizjoterapeutycznych metod leczenia. Takie pseudo SPA kierując się maksymalizacją zysków tworzą absurdalne teorie dotyczące zabiegów stosowanych w swoim obiekcie. Te niczym nie poparte teorie wprowadzają w błąd klienta. Z tego względu warto konsultować z lekarzem stosowanie zabiegów oferowanych przez ośrodki nie posiadające statusu lecznicy.

Haloterapia jako jedna z metod fizjoterapeutycznych może być stosowana w obiektach o różnym charakterze. Kąpiele solankowe całkowite są spotykane głównie w sanatoriach, obiektach spa, jednak kąpiele częściowe wymagają mniejszego zaangażowania sprzętu i mogą być wykonywane również w gabinetach kosmetycznych itp. Inhalacje solankowe ze względu na brak właściwości bakteriobójczych aerozolu solankowego oraz możliwość powstania infekcji w inhalacjach grupowych mogą być stosowane tylko na otwartym powietrzu lub z użyciem nebulizatorów do inhalacji indywidualnej. Popularne w naszym kraju tężnie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem kuracjuszy.

Suchy aerozol solny wykazuje działanie bakteriobójcze i dlatego jest dopuszczony do inhalacji grupowych w pomieszczeniach. Inhalacje z użyciem suchego aerozolu solnego można z powodzeniem stosować w obiektach o charakterze sportowym czy rekreacyjnym. Sale fitness, siłownie, szkoły tańca, salony jogi, przedszkola i wiele innych miejsc gdzie haloterapia spełni swoje zadanie.

W ostatnich latach poszerzyła się baza basenowa w naszym kraju. Dzisiejsze baseny to obiekty o szerokiej ofercie zabiegowej zawierającej nie tylko pływalnię, ale również tzw. odnowę biologiczną, oferując dodatkowe usługi poprawiające zdrowie i samopoczucie. Basen kojarzy się już nie tylko ze sportem, ale także z miejscem relaksu i profilaktyki zdrowotnej.

Zabiegi fizjoterapeutyczne z powodzeniem mogą być wykonywane w mniejszych obiektach, jak chociażby salony masażu, gabinety kosmetyczne. Wiele zabiegów  można wykonać w zaciszu domowym. Kąpiele, gimnastyka, płukania i wiele innych nie wymagają specjalistycznej aparatury. Warto skorzystać z porady lekarza przed samodzielnym stosowaniem kuracji. 

Poza funkcjami termicznymi skóra wpływa także na tempo metabolizmu. Jest to możliwe m. in. poprzez wydalanie produktów odpadowych (kwas moczowy, mocznik) wraz z potem. Ponadto skóra wytwarza oraz magazynuje hormony tkankowe (np. histamina, acetylocholina, kwas adenylowy), przez co spełnia funkcje wewnątrzwydzielnicze. Zabiegi kąpielowe stymulują dodatkowe wytwarzanie tych hormonów. Wodno-tłuszczowa emulsja ochronna pokrywająca skórę zostaje zmyta podczas kąpieli, ale w kilka godzin po zabiegu gruczoły potowe i łojowe odtwarzają ją. Woda działająca na ciało w trakcie kąpieli zwilża skórę, wnikając pomiędzy warstwy rogowe naskórka, pozwalając tym samym na osadzanie się tam składników z wody kąpielowej.

Gazy, jony oraz związki chemiczne są częściowo wchłaniane do krwiobiegu, część z nich natomiast działa miejscowo m.in. na zakończenia nerwowe w skórze, wpływając na ich pobudliwość. Spęczniały pod wpływem wody naskórek wykazuje się także większym przewodnictwem cieplnym, jak również łatwiej absorbuje światło. W przypadku kąpieli o ciepłej temperaturze występuje wzrost przekrwienia skóry, co nasila powyższe właściwości. Ciepło wzmaga także pocenie się, a więc wydalanie produktów odpadowych.

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 09-11-2023, 08:22