Badanie liczby sesji w leczeniu falami uderzeniowymi o niskim natężeniu ( ang. low-intensity shock wave therapy; Li-ESWT) koniecznej w przypadku pacjentów cierpiących na naczyniowe zaburzenia erekcji (ang erectile disfunction; ED): 6 vs 12 sesji w okresie 6 tygodni.
Dimitrios Kalyvianakis, Ioannis Mykoniatis, Dimitrios Hatzichristou
Pomimo kilku raportów dotyczących skuteczności Li-ESWT w leczeniu naczyniowego ED, nie istnieją żadne dane, na podstawie których można stworzyć idealny protokół leczenia. Celem naszego badania było porównanie skuteczności i bezpieczeństwa dwóch protokołów leczenia.
Jest to losowe, dwubiegunowe badanie kliniczne obejmujące pacjentów cierpiących na IIEF ED w przedziale 7-24 oraz naczyniowe ED, wykazujących dobrą reakcję na inhibitory PDE-5. Po czterotygodniowym odstawieniu, pacjenci zostali losowo podzieleni na dwie grupy. Grupa A była poddawana jednej sesji tygodniowo przez 6 tygodni, podczas gdy grupa B była poddawana dwóm sesjom tygodniowo przez 6 tygodni (12 sesji w ciągu 6 tygodni). Wszyscy pacjenci byli leczeni przy użyciu urządzenia ARIES® (Dornier MedTech, Niemcy). IIEF oraz SEP zbadano na początku i po upływie miesiąca, 3 miesięcy i 6 miesięcy podczas badań kontrolnych. Dwukrotnie przeprowadzono ultrasonografię, w każdym przypadku przez tego samego operatora, na początku i po upływie 3 miesięcy podczas badania kontrolnego.
Zbadano czterdziestu dwóch pacjentów (średnia wieku 59±1.5). Przedział punktacji IIEF-ED dla grupy A (n=21) wyniósł 16.19, 19.54, 19.0, 19.33, a dla grupy B (n=21) 15.38, 20.57, 20.61 and 20.52 odpowiednio na początku i po upływie 6 miesięcy (p<0.001). Średnia maksymalna prędkość skurczowa wyniosła dla grupy A 30.52 i 34.45 cm/s, a dla grupy B 30.57 i 35.91 odpowiednio na początku i po upływie 3 miesięcy (p<0.001). W grupie B zaobserwowano poprawę czynności erekcji (punktacja IIEF oraz parametry pozyskane podczas ultrasonografii Triplex. SEP3 odpowiedzi „tak”, niemniej jednak zaobserwowano dodatkowe korzyści przy zastosowaniu 12 sesji (dla grupy A 36.84%, 52%,46% i 50%, a dla grupy B 41.71%, 70.24%, 68.42% i 65.14% odpowiednio na początku, po upływie miesiąca, 3 miesięcy i 6 miesięcy podczas badań kontrolnych. W żadnej grupie nie odnotowano występowania efektów ubocznych.
Li-ESWT może przyczynić się do poprawy czynności erekcji w zależności od liczby zastosowanych sesji. Sesje lecznicze można stosować raz lub dwa razy w tygodniu bez przerw. Przyszłe badania określą potencjalny efekt saturacji.
Dofinansowanie zakupu sprzętu do rehabilitacji leczniczej pacjentów onkologicznych.
Wsparcie dla podmiotów zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Kardiologicznej.
Treści na stronie kierowane są do osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi. Jeśli jesteś profesjonalistą, kliknij “Tak, potwierdzam”, aby zapoznać się z treścią strony.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, nasza strona internetowa jest przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów.
Jeśli chcesz uzyskać szczegółowe informacje o naszych produktach, terapiach lub usługach, zapraszamy do kontaktu z nami:
Meden-Inmed sp. z o.o.
ul. Wenedów 2
75-847 Koszalin
tel. +48 94 347 10 40
fax. +48 94 347 10 41
meden@meden.com.pl