Skuteczna rehabilitacja chodu w egzoszkielecie

Rekonwalescencja po torakochirurgii i lobektomii
24.09.2024
Rola lekarzy w walce z rakiem piersi
15.10.2024

1 na 7 Polaków ma jakąś formę niepełnosprawności

Według informacji GUS z dnia 17.01.2023 r.    liczba osób niepełnosprawnych w Polsce wynosi ok. 5,4 mln.,  co stanowi 14,3% ogólnej liczby populacji. Liczba osób z niepełnosprawnościami w stosunku do 2011 roku zwiększyła się o 16% (750 tys. osób).    Wśród tych osób znaczna część zmaga się z problemami z mobilnością i chodem, wynikającymi z różnych schorzeń, w tym chorób układu ruchu, neurologicznych czy starzenia się społeczeństwa.

Zapraszamy do artykułu, w którym piszemy o rozwiązaniu dedykowanemu rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami, szczególnie pacjentów neurologicznych po urazach, udarach mózgu oraz innych schorzeniach. To zaawansowane rozwiązanie pomaga nie tylko w przywracaniu zdolności chodzenia, ale również w poprawie jakości życia osób z ograniczoną mobilnością, wspierając ich w dążeniu do większej niezależności.

Spis treści

Dla kogo artykuł?

Artykuł skierowany jest do specjalistów zainteresowanych skutecznymi  metodami rehabilitacji pacjentów z ograniczeniami ruchowymi oraz wszystkich placówek medycznych i oddziałów rehabilitacyjnych zajmujących się rehabilitacją takich pacjentów.

Kiedy warto skorzystać ze wsparcia egzoszkieletu?

Egzoszkielet to urządzenie wspierające rehabilitację pacjentów z różnymi zaburzeniami neurologicznymi i urazami ruchowymi. Sprawdź, kiedy warto pomyśleć o wykorzystaniu egzoszkieletu w rehabilitacji:

1. Urazy kręgosłupa

  • Uszkodzenia rdzenia kręgowego – wskazania: całkowita (D4) i niepełna (C7) paraplegia
  • Złamania kręgów z uszkodzeniem rdzenia lub bez (po operacjach stabilizacyjnych)
W Polsce każdego roku odnotowuje się ponad 800 nowych przypadków urazów rdzenia kręgowego

2. Choroby neurodegeneracyjne

  • Stwardnienie rozsiane (SM): egzoszkielet może wspierać pacjentów w fazach remisji lub wczesnych fazach choroby w zakresie poprawy chodu.
  • Choroba Parkinsona: rehabilitacja z egzoszkieletem pomaga w zmniejszaniu sztywności mięśni i poprawie koordynacji ruchowej.
  • Ataksje rdzeniowo-móżdżkowe: wspomaganie pacjentów z zaburzeniami koordynacji ruchowej.

3. Udar mózgu (niedokrwienny lub krwotoczny)

  • Egzoszkielet może być wykorzystywany w rehabilitacji pacjentów po udarze, aby pomóc im odzyskać funkcje chodu oraz równowagę.

4. Mózgowe porażenie dziecięce (MPD)

  • Stosowany w rehabilitacji dzieci i dorosłych z MPD, zwłaszcza w celu poprawy mobilności i redukcji spastyczności mięśniowej.

5. Zespół Guillain-Barré

  • Po przejściu ostrej fazy choroby egzoszkielet wspiera odbudowę siły mięśniowej i koordynacji ruchowej u pacjentów z zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi.

6. Choroby mięśni

  • Dystrofie mięśniowe: np. dystrofia Duchenne’a – egzoszkielet może być stosowany w celu wydłużenia okresu sprawności ruchowej i zapobiegania przykurczom.

7. Stwardnienie zanikowe boczne (SLA)

  • Może być stosowany we wczesnych stadiach choroby w celu wsparcia pacjentów w zakresie mobilności.

8. Polineuropatie

  • Rehabilitacja za pomocą egzoszkieletu może pomóc w poprawie ruchomości u pacjentów z polineuropatią, zwłaszcza w przypadkach, gdy występują trudności z chodzeniem.

9. Zaburzenia ruchowe po operacjach neurochirurgicznych

  • Po operacjach na rdzeniu kręgowym lub mózgu, które wpływają na funkcje ruchowe.

10. Stany po amputacjach kończyn dolnych

  • Rehabilitacja z wykorzystaniem egzoszkieletu może wspierać pacjentów w nauce prawidłowego chodu i utrzymaniu równowagi, szczególnie w przypadkach, gdzie protetyka jest niewystarczająca.

11. Zespoły pourazowe (np. złamania miednicy, kończyn dolnych)

  • Pomoc w rehabilitacji pacjentów po poważnych urazach układu kostno-mięśniowego, którzy wymagają wsparcia w odbudowie funkcji ruchowych.


Egzoszkielet UAN.GO ma szerokie zastosowanie, szczególnie w rehabilitacji osób z zaburzeniami neurologicznymi i urazami układu ruchu, które mają problem z samodzielnym poruszaniem się. Pomaga w odzyskaniu chodu, poprawie równowagi i wzmocnieniu osłabionych mięśni, co czyni go cennym narzędziem terapeutycznym w rehabilitacji.

UAN.GO – wstań i idź!
O co tu chodzi?

Egzoszkielet dla nowej koncepcji ruchu i rehabilitacji

UAN.GO to zaawansowany egzoszkielet wspomagający trening chodu i rehabilitację.

UAN.GO to łatwe w wykorzystaniu urządzenie, które umożliwia trening chodu, dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta i jego możliwości ruchowych. Wsparcie zaawansowanych technologii w tym obszarze zapewnia efektywną i precyzyjną ścieżkę rehabilitacji.

Dlaczego?

UAN.GO jest urządzeniem medycznym klasy IIa z certyfikatem CE zaprojektowanym specjalnie w celu poprawy rehabilitacji.

Co?

UAN.GO poprawia równowagę funkcjonalną, kinematykę kroku i pokonywany dystans.

Jak?

UAN.GO umożliwia skuteczną rehabilitację chodu w neurorehabilitacji; ciało jest ponownie trenowane do swobodnego poruszania się w przestrzeni dzięki intensywnemu i ciągłemu treningowi naturalnego wzorca chodu.

Zaprojektowany, aby Cię wspierać

UAN.GO to zaawansowany robot wspomagający rehabilitację chodu, zapewniający stabilność i optymalną kinematykę ruchu, jednocześnie łatwy w obsłudze dla użytkownika.

UAN.GO poprawia jakość rehabilitacji dzięki swoim charakterystycznym cechom.

UAN.GO jest urządzeniem medycznym przeznaczonym do prowadzenia zrobotyzowanej rehabilitacji zarówno w środowisku klinicznym, jak i w domu.

UAN.GO – zalety dla pacjentów i fizjoterapeutów

Zalety dla pacjentów:

  • Poprawa równowagi i koordynacji: Intensywny trening chodu poprawia stabilność i zdolności motoryczne.
  • Mobilna rehabilitacja: Łatwe przenoszenie i używanie w różnych lokalizacjach.
  • Spersonalizowana terapia: Dostęp do różnych
    trybów treningowych dopasowanych do etapu
    rehabilitacji i sprawności pacjenta.


Korzyści zdrowotne:
Poprawa dotlenienia, oddechu i krążenia. Zmniejszenie spastyczności, poprawa neuroplastyczności i zwiększenie niezależności ruchowej.

Zalety dla fizjoterapeutów:

  • Dokładne monitorowanie postępów: Aplikacja U.Connect umożliwia śledzenie danych sesji oraz generowanie szczegółowych raportów o postępach pacjentów dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb.
  • Personalizacja rehabilitacji: Możliwość dopasowania treningów i programów rehabilitacyjnych do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.
  • Efektywność i oszczędność czasu: Krótkie czasy konfiguracji oraz intuicyjna obsługa sprzętu to więcej czasu na rehabilitację podczas sesji terapeutycznych.

Wsparcie dla fizjoterapeutów:

  • Programy treningowe: Narzędzia do tworzenia i modyfikacji programów treningowych, co ułatwia planowanie sesji i dostosowanie rehabilitacji
  • Wsparcie na różnych etapach rehabilitacji: Łatwe dostosowywanie metod pracy do etapów rehabilitacji pacjenta = lepsze zarządzanie postępami i dostosowywanie terapii.

Jak to działa?

UAN.GO umożliwia aktywny udział pacjentów w celu stymulowanej możliwości leczenia i odzyskiwania funkcji motorycznych poprzez neuroplastyczność układu nerwowego.

Urządzenie zapewnia różne tryby użytkowania i treningu chodu, a także oferuje możliwość ustawienia progresywnej ścieżki powrotu do zdrowia poprzez proste wykonywanie ruchów pasywnych, aktywnych lub z aktywną asystą, które mają być stosowane na różnych etapach rehabilitacji, w zależności od umiejętności motorycznych pacjenta.

UAN.GO pozwala na aktywny udział pacjentów, zapewniając więcej możliwości leczenia i odzyskiwania funkcji motorycznych.

FUNKCJE

Funkcje motoryczne

Siadanie i wstawanie, pojedynczy krok, chodzenie ciągłe, rozgrzewka, wchodzenie i schodzenie po schodach.

Regulowane ruchy i moc wspomagania

Rehabilitacja funkcji chodu jest ułatwiona dzięki specyficznej mapie ruchów, którą można różnicować w zależności od możliwości i potrzeb użytkownika.

Anatomiczna konfiguracja

Dzięki zaawansowanym systemom teleskopowym i konstrukcji niewymagającej narzędzi, możliwe jest dostosowanie rozmiaru UAN.GO do użytkownika w ciągu zaledwie kilku minut, zwiększając tym samym czas poświęcony na terapię.

Ergonomiczna konstrukcja

Dzięki włoskiemu stylowi projektowania, urządzenie nie wymaga plecaka, zwiększając swobodę ruchów. Bateria jest zintegrowana z gorsetem, co umożliwia jej szybką i łatwą wymianę.

Bezpieczeństwo

Automatyczny nadzór postawy z ostrzeżeniem przed upadkiem i ergonomicznymi uchwytami dla bezpieczniejszego chwytu.

Tryb pracy z asystą i autonomiczny

Możliwość rozpoczęcia ruchów urządzenia z pomocą opiekuna lub autonomicznie poprzez przesunięcie środka ciężkości ciała w pożądanym kierunku.

Interakcja człowiek-maszyna

Doświadczenie użytkownika ułatwione dzięki umieszczeniu elementów sterujących obok ergonomicznych uchwytów na gorsecie oraz intuicyjnemu interfejsowi graficznemu wspieranemu przez dźwiękowy i wizualny feedback.

Szybkie ubieranie
Użytkownik może szybko przesiąść się z wózka inwalidzkiego do UAN.GO dzięki możliwości wykonania odwiedzenia (boczne otwarcie elementu urządzenia przy kończynie).

Mobilność
UAN.GO może być zdemontowany na 3 części i umieszczony w poręcznym wózku. Umożliwia to przeniesienie rehabilitacji robotycznej poza wyłącznie kliniczne środowisko.

Płynny ruch
Dzięki 8 centrom stawowym i zaawansowanemu oprogramowaniu użytkownik porusza się w sposób bardziej naturalny.

Jak to działa? 5 funkcji ruchu

Wstawanie / siadanie

Wsparcie użytkownika we wstawianiu i siadaniu

Rozgrzewka

Umożliwianie użytkownikowi chodzenia w miejscu. Ta sekwencja jest używana na początkowym etapie treningu chodu, aby ponownie nauczyć się przenosić obciążenie z jednej kończyny na drugą.

Krok

Zrób jeden krok na raz, aby odzyskać pewność siebie w przestrzeni i poprawić koordynację między kończyną górną a przeciwną kończyną dolną.

Chód

Umożliwia użytkownikowi chodzenie w sposób ciągły dzięki wykonywaniu serii kroków. Możemy dostosować rodzaj chodu i prędkość chodzenia.

Schody

Wsparcie pacjenta w chodzeniu po schodach i rampach.

Podstawa technologii

Technologia wykrywania intencji
Czujnik umieszczony na każdym stawie precyzyjnie monitoruje ruch i intencję ruchu pacjenta.

Zapewnia różne tryby treningowe
Terapeuta może wybrać różne tryby treningu.

Technologia kontroli siły wspomagania
Inteligentny system kontroli ruchu zapewnia wymaganą siłę wspomagania w zależności od niepełnosprawności pacjenta.

Technologia zarządzania i analizy danych
Śledź i monitoruj postępy pacjenta, przechowuj wszystkie dane sesji w jednym miejscu, abyś mógł sprawdzać, konfigurować i dostosowywać przyszłe sesje do indywidualnych potrzeb pacjenta

U.CONNECT

U.Connect to prosty, intuicyjny i funkcjonalny interfejs komunikacyjny, który umożliwia przeglądanie i zarządzanie danymi użytkowania urządzenia UAN.GO.

U.Connect wyświetla czasy przejścia, odległości, prędkości i sposób korzystania z urządzenia. Dane są bezpiecznie zapisywane na pulpicie nawigacyjnym, który umożliwia również automatyczne generowanie raportów klinicznych.

Dzięki U.Connect można śledzić i monitorować postępy pacjenta, przechowywać wszystkie dane sesji w jednym miejscu, kontrolować, konfigurować i dostosowywać przyszłe sesje do indywidualnych potrzeb pacjenta. Aplikacja ta umożliwia również dostęp do internetowej biblioteki zasobów.

UAN.Go w pytaniach i odpowiedziach (FAQ)

Co to jest UAN.GO i jakie ma zastosowania?

UAN.GO to egzoszkielet wspomagany, który umożliwia chodzenie pacjentom z niepełnosprawnością kończyn dolnych. Dzięki czterem aktywnym i czterem pasywnym stawom UAN.GO pomaga użytkownikom z niepełnosprawnością kończyn dolnych wstawać/siadać, stać, ćwiczyć balans w staniu, kroczyć w miejscu, chodzić oraz wchodzić i schodzić po schodach.

Kto może korzystać z egzoszkieletu UAN.GO?

Zaprojektowany z myślą o osobach z poważną niepełnosprawnością kończyn dolnych, UAN.GO jest przeznaczony dla pacjentów z całkowitym lub niecałkowitym (do poziomu C7) uszkodzeniem rdzenia kręgowego, po przebytym udarze, ze stwardnieniem rozsianym, chorobą Parkinsona, ataksją i ogólnie dla osób, które nie mogą chodzić lub chcących poprawić wzorzec/jakość chodu. Użytkownik musi mieć normalną sprawność rąk i ramion, aby utrzymać równowagę podczas sesji za pomocą kul lub chodzika. Egzoszkielet aktywnie wspiera wagę użytkownika.

W jaki sposób UAN.GO poprawia stan zdrowia?

UAN.GO pozwala na poprawę równowagi funkcjonalnej, większą zdolność wysiłkową, zmniejszenie spastyczności i większą autonomię ruchową. Co najważniejsze, UAN.GO poprawia pewność siebie, zwiększa niezależność ruchową poprzez rehabilitację pacjentów z zaburzeniami chodu. Pomaga poprawić aktywność oddechową, krążenie krwi, zapobiega niektórym problemom z przewodem pokarmowym i wątrobą. Aktywność ruchowa wykonywana za pomocą UAN.GO pomaga rozwiązać problem nawracającego bólu i pozwala zapobiegać odleżynom.     

Czy UAN.GO sprawdzi się w mojej placówce? Czy mogę przetestować UAN.GO w mojej placówce – z kim powinienem się skontaktować?

Napisz lub zadzwoń, aby dowiedzieć się o możliwościach przetestowania oraz wykorzystania egzoszkieletu UAN.GO w Twojej placówce.
e-mail: neurofizjologia@meden.com.pl | telefon: +48 664 413 001

Dlaczego powinienem wprowadzić UAN.GO do mojej praktyki klinicznej?
UAN.GO to egzoszkielet zaprojektowany specjalnie przez klinicystów dla klinicystów i wyposażony w oprogramowanie, które obejmuje programy wczesnej mobilności w celu wspierania odzyskiwania autonomicznego chodu człowieka.


Jakie są wymagania dotyczące wzrostu i wagi, aby korzystać z UAN.GO?
UAN.GO jest odpowiedni dla pacjentów ważących mniej niż 100 kg i mierzących od 160 do 195 cm.

Jak długo działa akumulator UAN.GO?
UAN.GO jest dostarczany z dwoma zestawami szybko ładujących się akumulatorów litowo-jonowych. Akumulatory można łatwo wymienić, aby umożliwić ciągłe użytkowanie.

Czy UAN.GO jest odpowiedni dla dzieci?

Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt z firmą pod adresem: neurofizjologia@meden.com.pl

Czy mogę kupić UAN.GO do użytku osobistego?

UAN.GO jest urządzeniem medycznym klasy IIA, tzn. że zgodnie z dyrektywą  93/42/EEC: może być używane samodzielnie przez pacjentów, ale zazwyczaj pod warunkiem, że pacjent przeszedł odpowiednie szkolenie oraz otrzymał instrukcje dotyczące ich użytkowania.

W przypadku egzoszkieletu, zaleca się, aby pacjent korzystał z nich pod nadzorem specjalisty, zwłaszcza na początku korzystania z urządzenia.

UAN.GO jest dostępny dla placówek opieki zdrowotnej i do użytku prywatnego. Więcej informacji można uzyskać, kontaktując się z nami pod adresem: neurofizjologia@meden.com.pl

Jak UAN.GO wpływa na niezależność użytkownika?

Wersja kliniczna UAN.GO jest funkcjonalna dla zrobotyzowanej terapii rehabilitacyjnej niepełnosprawności kończyn dolnych. Wersja UAN.GO na użytek własny została zaprojektowana w celu zwiększenia niezależności użytkownika i poprawy ogólnych warunków pogorszonych przez siedzenie na wózku inwalidzkim.

Jak wygląda wsparcie posprzedażowe egzoszkieletu UAN.GO?

Wsparcie obejmuje instalację, uruchomienie, szkolenie i gwarancję na produkt; może obejmować aktualizacje oprogramowania, okresową konserwację, naprawy i usługi kalibracji urządzenia.

Mam pewne wątpliwości dotyczące użycia egzoszkieletu UAN.GO!

Egzoszkielety, jako zaawansowane rozwiązania w rehabilitacji, mogą budzić obawy, zwłaszcza w kontekście ich kosztów i oczekiwań związanych z uzyskanym zwrotem z inwestycji. Kluczowe jest, aby zrozumieć, jak te urządzenia wpływają na poprawę jakości życia oraz efektywność rehabilitacji. W tej sekcji omówimy najczęściej występujące obiekcje, aby dostarczyć pełniejszego obrazu wyzwań i korzyści związanych z ich użyciem.

Wysokie koszty zakupu i utrzymania

Egzoszkielety, w tym UAN.GO, są kosztownymi urządzeniami, co może stanowić barierę dla wielu placówek medycznych. Koszty te obejmują nie tylko zakup, ale również serwis i konserwację.

Rozwiązanie: Warto zauważyć, że inwestycja w egzoszkielety może przynieść długoterminowe oszczędności poprzez zwiększenie efektywności rehabilitacji oraz skrócenie czasu leczenia pacjentów, co może obniżyć całkowite koszty opieki zdrowotnej. Dodatkowo egzoszkielet zwiększa rozpoznawalność i renomę ośrodka powodując większe zainteresowanie pacjentów.

Ograniczenia w dostępności dla pacjentów

Nie każdy pacjent z niepełnosprawnością kończyn dolnych jest odpowiednim kandydatem do korzystania z egzoszkieletu UAN.GO. Osoby z poważnymi problemami zdrowotnymi mogą nie być w stanie samodzielnie korzystać z urządzenia.

Rozwiązanie: UAN.GO jest zaprojektowany z myślą o różnorodnych potrzebach pacjentów, a jego zastosowanie można dostosować do indywidualnych możliwości ruchowych. Wsparcie ze strony wykwalifikowanego personelu medycznego może pomóc w przezwyciężeniu tych ograniczeń.

Potrzeba intensywnej rehabilitacji

Efektywność egzoszkieletu UAN.GO wymaga zaangażowania ze strony pacjenta oraz regularnych sesji rehabilitacyjnych, co może być trudne do zrealizowania w praktyce.

Rozwiązanie: Użytkowanie egzoszkieletu powinno być częścią kompleksowego programu rehabilitacji, który uwzględnia różne metody terapeutyczne. Współpraca z fizjoterapeutą oraz systematyczne monitorowanie postępów mogą zwiększyć efektywność terapii.

Obawy dotyczące bezpieczeństwa

Pacjenci mogą obawiać się ryzyka upadków lub kontuzji podczas korzystania z egzoszkieletu, zwłaszcza jeśli nie mają doświadczenia w jego używaniu.

Rozwiązanie: UAN.GO jest wyposażony w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, które automatycznie reagują na problemy z równowagą użytkownika. Dodatkowo, sesje rehabilitacyjne powinny odbywać się pod nadzorem wykwalifikowanego personelu, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowników.

Technologiczne wyzwania i potrzeba szkolenia personelu

Wprowadzenie egzoszkieletu do praktyki klinicznej wymaga przeszkolenia personelu oraz adaptacji do nowych technologii.

Rozwiązanie: Decydując się na zakup egzoszkieletu UAN.GO pracownicy ośrodka zostaną przeszkoleni z obsługi egzoszkieletu przez certyfikowanego przez producenta trenera. Inwestycja w edukację personelu jest kluczowa dla maksymalizacji korzyści płynących z użycia UAN.GO.

Co na to EBM? Przegląd badań

Istnieje szereg wysokiej jakości badań naukowych potwierdzających efektywność egzoszkieletów w rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi i problemami ruchowymi. Analiza badań dotyczących egzoszkieletów w rehabilitacji wykazuje szereg zalet ich stosowania, szczególnie dla osób z zaburzeniami ruchowymi, takimi jak urazy rdzenia kręgowego, udary mózgu czy inne schorzenia neurologiczne. Oto kluczowe punkty z przeglądów i badań:

  1. Zwiększenie możliwości chodu: Egzoszkielety wykazują znaczący wpływ na poprawę funkcji chodu u pacjentów z uszkodzeniami neurologicznymi. Na przykład, badania pokazują, że egzoszkielety mogą przyczynić się do odzyskania zdolności do chodzenia po urazie rdzenia kręgowego, co może prowadzić do poprawy jakości życia pacjentów.
  2. Wsparcie w rehabilitacji: Użycie egzoszkieletów w terapii ruchowej przyczynia się do lepszej aktywizacji mięśni, co jest szczególnie ważne w rehabilitacji pacjentów po udarze mózgu. Wykazano, że rehabilitacja z zastosowaniem egzoszkieletów prowadzi do poprawy kontroli posturalnej i równowagi, a także zmniejsza spastyczność​.
  3. Efekty biomechaniczne: Użytkowanie egzoszkieletów poprawia parametry biomechaniczne chodu, takie jak zmniejszenie energii potrzebnej do poruszania się oraz poprawa stabilności. W badaniach z użyciem egzoszkieletów zaobserwowano zwiększenie długości kroku i prędkości chodu, co wskazuje na ich efektywność w rehabilitacji​.
  4. Interaktywne i adaptacyjne treningi: Egzoszkielety są projektowane z myślą o interakcji z pacjentem, co pozwala na dostosowanie poziomu wsparcia w zależności od jego postępów w rehabilitacji. Takie podejście sprzyja zaangażowaniu pacjentów w proces terapeutyczny.
  5. Ułatwienia w codziennym życiu: Pacjenci korzystający z egzoszkieletów zgłaszają większe poczucie niezależności oraz poprawę w codziennych aktywnościach, co znacząco wpływa na ich psychiczne samopoczucie. Badania potwierdzają, że rehabilitacja z egzoszkieletem nie tylko przywraca funkcje ruchowe, ale również poprawia jakość życia​.

Badania

  1. Metaanaliza dotycząca robotycznych egzoszkieletów

    Tytuł: Skuteczność robotycznych egzoszkieletów w rehabilitacji chodu u osób z uszkodzeniem rdzenia kręgowego: przegląd systematyczny i metaanaliza.    

    Podsumowanie: Ta metaanaliza zbiera dane z wielu badań, aby ocenić ogólną skuteczność robotycznych egzoszkieletów w rehabilitacji chodu, znajdując pozytywne efekty na mobilność i funkcjonowanie.

    Źródło: https://www.mdpi.com/2227-9032/12/17/1720

  2. Trening chodu wspomagany egzoszkieletem w celu poprawy chodu u osób z uszkodzeniem rdzenia kręgowego: pilotażowe badanie randomizowane

    Badanie wykazało, że egzoszkielet wykazuje potencjał w rehabilitacji pacjentów z niepełnym uszkodzeniem rdzenia kręgowego, umożliwiając im poprawę funkcji chodu. Uczestnicy badania dobrze tolerowali leczenie, co sugeruje, że egzoszkielet może być skutecznym narzędziem w rehabilitacji.

    Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29556414/
  3. Odzyskiwanie chodu w uszkodzeniu rdzenia kręgowego: przegląd systematyczny i meta-analiza

    To badanie wykazuje, że technologie robotyczne, w tym egzoszkielety, są skuteczne w rehabilitacji chodu u pacjentów z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Meta-analiza porównuje różne metody rehabilitacji, wskazując na korzyści wynikające z użycia egzoszkieletów w poprawie parametrów motorycznych.         

    Źródło:  https://www.mdpi.com/2076-3425/13/5/703
  4. Egzoszkielet robotyczny do leczenia chodu zgarbionego w wyniku mózgowego porażenia dziecięcego: Wstępna ocena kinematyczna i neuromuskularna

    Te badania dotyczące egzoszkieletów w rehabilitacji osób z uszkodzeniem rdzenia kręgowego wykazały, że zastosowanie egzoszkieletu może znacząco poprawić funkcje chodu. Uczestnicy doświadczyli zmniejszenia kąta zgięcia kolana i poprawy aktywności mięśni prostowników w trakcie cyklu chodu. Wskazano również na potrzebę dodatkowego treningu, aby zwiększyć efektywność terapii. Wyniki sugerują, że egzoszkielety są dobrze tolerowane i mogą być kluczowym narzędziem w rehabilitacji, oferującym wsparcie w odzyskiwaniu sprawności ruchowej.         

    Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28324959/


Badania te potwierdzają, że egzoszkielety są skutecznym narzędziem rehabilitacyjnym dla pacjentów z różnymi schorzeniami neurologicznymi, w tym urazami rdzenia kręgowego, po udarach mózgu oraz u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Dowody naukowe wskazują na istotną poprawę w zakresie chodu, równowagi, zdrowia metabolicznego oraz jakości życia pacjentów korzystających z tej technologii. Wyniki te pochodzą z prestiżowych badań o dużej sile dowodowej, takich jak randomizowane badania kontrolowane oraz metaanalizy, co czyni je wiarygodnym źródłem potwierdzającym skuteczność rehabilitacji z użyciem egzoszkieletów.

Czy wiesz, że…?

Pierwszy egzoszkielet rehabilitacyjny pojawił się w latach 70. XX wieku. Wówczas naukowcy opracowali systemy wspomagające ruch dla osób z problemami z poruszaniem się, co zapoczątkowało rozwój urządzeń stosowanych w rehabilitacji.
Doskonałym uzupełnieniem rehabilitacji za pomocą egzoszkieletu kładącego nacisk na mobilność i niezależność pacjenta, stało się wprowadzone w 2001 roku stacjonarnego urządzenia Lokomat firmy Hocoma. Lokomat zrewolucjonizował rehabilitację neurologiczną, szczególnie u osób po udarze lub z urazami rdzenia kręgowego, dzięki zautomatyzowanemu systemowi prowadzenia nóg, który symuluje naturalny chód.

Porozmawiajmy o Egzoszkielecie

Jerzy Bartodziej

Dyrektor ds. Diagnostyki i Neurorehabiltacji


Porozmawiajmy o zastosowaniu egzoszkieletu UAN.GO w Twojej placówce oraz innych rozwiązaniach dedykowanych do kompleksowej rehabilitacji neurologicznej pacjentów z ograniczeniami ruchowymi.

Czy jesteś specjalistą w dziedzinie neurorehabilitacji?

Zapisz się na nasz newsletter, abyśmy mogli Ci przesyłać informacje i aktualności w zakresie neurorehabilitacji, w tym informacje o nowych artykułach, webinarach, szkoleniach czy wydarzeniach branżowych.

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 19-11-2024, 09:10