Stres, który towarzyszy pacjentom w różnych formach, może mieć znaczący wpływ na ich zdrowie i samopoczucie. Od serca po umysł, stres może wpływać na wiele aspektów życia. Niniejszy artykuł poświęcony jest zrozumieniu głębokiego wpływu przewlekłego stresu na różnorodne układy i funkcje organizmu. Przedstawimy również strategie zarządzania stresem, które mogą przyczynić się do poprawy zdrowia i ogólnego samopoczucia pacjentów.
Zapraszamy do artykułu, który przygotowaliśmy z myślą o lekarzach i ich pacjentach. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania, takie jak:
Stres to naturalna reakcja organizmu na trudną sytuację lub wyzwanie. To stan, w którym organizm mobilizuje swoje zasoby, aby jak najlepiej poradzić sobie z daną sytuacją. Co ważne, stres nie zawsze jest negatywny. Może być motywujący i pomagać w radzeniu sobie w wymagających sytuacjach. Źródła stresu zależą od indywidualnych przeżyć i sytuacji życiowych, jednak najczęściej związany jest z relacjami interpersonalnymi. Źródłem stresu może być m.in. utrata pracy, niestabilna sytuacja finansowa czy problemy w rodzinie.
Gdy organizm zostaje narażony na stres, aktywuje swój układ współczulny, przygotowując się do działania w obliczu zagrożenia. Hormony stresowe, takie jak adrenalina czy kortyzol, przygotowują organizm „do walki”. Adrenalina zwiększa tętno i podnosi ciśnienie krwi. Kortyzol wzmacnia działania pozostałych hormonów stresu, przygotowując organizm do reakcji na trudną sytuację.
Techniki radzenia sobie ze stresem powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji. Coraz więcej osób decyduje się na uczestnictwo w spotkaniach z psychologiem lub psychoterapeutą, w celu opracowania indywidualnych technik. W rozładowaniu napięcia i redukcji poziomu stresu pomóc mogą również: techniki relaksacyjne, ćwiczenia fizyczne, wsparcie najbliższych, rozwijanie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, zadbanie o higienę snu.
Technologia medyczna nieinwazyjnej neuromodulacji zrodziła się z potrzeby ustabilizowania prawidłowego funkcjonowania autonomicznego układu nerwowego pacjentów. Przykładem rekomendowanego przez nas rozwiązania, które działa na poziomie mózgu, regulując fale snu i zapewniając głęboki, regenerujący sen jest NESA XSIGNAL, która używa niewinwazyjne prądy neuromodulujące. Poprzez regulację rytmu dobowego, wpływa na jakość snu oraz aktywność organizmu na poziomie hormonalnym, metabolicznym i ruchowym.
Czas trwania
Nieinwazyjna neuromodulacja jest dla pacjentów bezbolesna. Zabiegi trwają od 30 do 60 minut w przypadku terapii aktywnej oraz nie więcej niż 10 godzin dziennie w przypadku terapii pasywnej. Terapia podawana jest przy użyciu czterech kabli emitujących mikroprądy. Każdy kabel dzieli się na sześć podelektrod, rozmieszczonych strategicznie na nerwach obwodowych kończyn górnych i dolnych. Piątym i zarazem najistotniejszym elementem, jest elektroda koncentrująca.
Wyróżniamy 3 rodzaje terapii – leczenie centralne w wyrostku kolczystym kręgów C6-C7, które zapewnia leczenie globalne, leczenie odcinkowe, które kieruje działanie na obszar poszczególnych odcinków i leczenie ogniskowe na określonym obszarze, które koncentruje działanie na tym punkcie. Rodzaj leczenia ustala personel medyczny, który umieszcza elektrodę koncentrującą, ogniskującą impulsy elektryczne. Jej lokalizacja ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego przebiegu terapii.
Zastosowanie nieinwazyjnej neuromodulacji
Poznaj przypadek kliniczny
Opis przypadku: Kobieta z historią częstych nocnych przebudzeń od czasu narodzin córki, bez poprawy przy użyciu leków nasennych i bez widocznych przyczyn stresu lub zaburzeń snu zidentyfikowanych w polisomnografii.
Objawy: Ciągłe przebudzenia, słaby sen głęboki i REM, lęk i uzależnienie od leków nasennych.
Leczenie mikroprądami® NESA:
Ewolucja i wyniki:
Najważniejsze wnioski:
Źródło: Kliniki – NESA WORLD
Radiofrekwencja generuje pojemnościowe i rezystancyjne efekty elektryczne, które opierają swoje działanie na wzmacnianiu tkanek. Nieinwazyjna neuromodulacja wpływa na funkcjonowanie bioelektryczne, zwłaszcza na autonomiczny układ nerwowy. Mamy więc do czynienia z różnymi systemami. Nie można ich stosować jednocześnie.
Przewlekły stres ma negatywny wpływ na zdrowie. Często prowadzi do zaburzeń trawiennych (zgaga, wrzody żołądka, biegunka) i zwiększa ryzyko zachorowania na choroby serca. Może mieć też wpływ na stan skóry i być przyczyną trądziku czy łysienia plackowatego. Może także zaburzyć funkcjonowanie układu hormonalnego i być przyczyną zaburzeń miesiączkowania czy dysfunkcji tarczycy. Pacjenci narażeni na ciągły stres często odczuwają również zmęczenie i mają problemy ze snem.
Zmiany nastroju i zachowania to również skutek przewlekłego stresu. Nieustanne narażenie na stres ma negatywny wpływ na jakość życia i wywołuje silne uczucie lęku i niepokoju. Skutkiem przewlekłego stresu mogą być:
Osoby narażone na stres bardzo często sięgają po substancje psychoaktywne, takie jak alkohol i narkotyki. Używki, z pozoru łagodzące objawy stresu, stanowią jedynie pogłębienie problemu i prowadzą do uzależnień. To jedynie kilka przykładów, pokazujących, w jak dużym stopniu stres wpływa na zdrowie i samopoczucie pacjentów. Nieinwazyjna neuromodulacja to bezbolesna dla pacjenta elektroterapia aplikowana za pomocą urządzenia do emisji mikroprądów XSIGNAL. Urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby wysyłać nawet 19 000 impulsów bioelektrycznych na minutę, czyli ponad 1 100 000 impulsów na godzinę. Impulsy posiadają parametry maksymalnie zbliżone do fizjologicznych tj. częstotliwość od 1 do 15 Hz i natężenie od 0,1 do 1 mA.
Aby dowiedzieć się więcej o medycznej nieinwazyjnej neuromodulacji skontaktuj się z nami.
Manager ds. Diagnostyki i Neurorehabiltacji
Sprawdź czy zainteresują Cię podobne wpisy:
Nowoczesna terapia koni – derki magnetyczne
Wykorzystanie terapii Tecar w rehabilitacji zwierząt: Nowe możliwości