Poduszki sensomotoryczne to doskonałe narzędzia wspomagające pracę z pacjentami w celu poprawy koordynacji, zwiększenia poczucia stabilności lub zmniejszenia ryzyka upadku. Dzięki temu, że mają różnorodne kształty i faktury, to wykorzystywane są do ćwiczeń zarówno w staniu, jak i w klęczeniu. Swoje zastosowanie znajdują również w życiu codziennym np. jako akcesoria wykorzystywane do stabilizacji pleców.
Kształty poduszek sensomotorycznych:
Faktury:
Poduszki sensomotoryczne stosowane są w rehabilitacji, fitnessie i w sporcie. Można używać ich podczas wykonywania ćwiczeń na równowagę, koordynację i stabilizację. Jako że wykonane są z wytrzymałego materiału PCV, można stosować je w pomieszczeniach, na dworze, a nawet w wodzie.
Zastosowanie poduszek sensomotorycznych:
Poduszki sensomotoryczne przeznaczone są dla wielu grup m.in. dla osób z zaburzeniami sensorycznymi czy neurorozwojowymi. Mogą więc korzystać z nich np. dzieci z autyzmem, osoby z ADHD, zespołem Aspergera, zespołem Tourette’a lub innymi zaburzeniami neurorozwojowymi. Mogą być także stosowane jako narzędzia do relaksacji i poprawy jakości snu.
Z poduszek sensomotorycznych korzystają także sportowcy i osoby aktywne fizycznie. Poduszkę można wykorzystać do masażu i regeneracji mięśni po treningu. Także osoby starsze mogą stosować poduszkę sensomotoryczną np. w celu poprawy krążenia krwi, łagodzenia bólu pleców oraz poprawy ogólnego komfortu podczas siedzenia i odpoczynku.
Jako że coraz większa liczba pracowników biurowych doświadcza dyskomfortu związanego z długotrwałym siedzeniem i brakiem aktywności fizycznej, to wprowadzenie poduszek sensomotorycznych do tego środowiska pracy stanowi innowacyjne podejście do poprawy ergonomii i komfortu pracowników.
Korzyści z siadania na poduszce sensomotorycznej w pracy:
• wymuszenie zachowania naturalnej fizjologicznie pozycji kręgosłupa przy siedzeniu na podkładce (siedzenie dynamiczne),
• pobudzenie receptorów nerwowych, masaż i rozluźnienie spiętych mięśni, poprawa krążenia krwi,
• wzmocnienie koordynacji ruchowej i sensomotoryki dzięki zaburzeniu stabilności podłoża podczas ćwiczeń,
• stymulacja mięśni,
• odciążenie odcinka lędźwiowego.