26 maj 2017

URS – na czym to polega?

Ureterorenoskopia jest zabiegiem endoskopowym polegającym na wziernikowaniu moczowodu i miedniczki nerkowej za pomocą sztywnego lub giętkiego endoskopu (w skrócie URS). Ureterorenoskopia może mieć charakter diagnostyczny lub zabiegowy. Metoda wykorzystywana jest przy zwężeniach moczowodu, podejrzeniach i leczeniu kamicy nerkowej, czy w celu zdiagnozowania guza w moczowodzie lub miedniczce nerkowej.

URSL – jak to działa?

W przypadkach kamicy moczowodowej możliwe jest zastosowanie litotryptorów do skruszenia kamienia w moczowodzie, wówczas zabieg nazywany jest litotrypsją ureterorenoskopową (w skrócie URSL). Metoda ta jest wykorzystywana u pacjentów, u których doszło do przemieszczenia złogu do moczowodu gdzie uległ on zaklinowaniu.
URS po wprowadzeniu przez cewkę moczową pozwala na oglądanie dróg moczowych i dokładne zdefiniowanie położenia i wielkości złogu. Jeżeli rozmiary kamienia nie pozwalają na jego usunięcie wprowadza się narzędzie do skruszenia, a następnie mniejsze fragmenty wyciąga się przy pomocy specjalnych koszyków.
Operacja zazwyczaj trwa do godziny, choć duże znaczenie odgrywa tutaj wielkość, twardość oraz położenie złogu. Pacjent jest poddany znieczuleniu miejscowemu i może odczuwać lekki dyskomfort np. uciskanie w pęcherzu w niektórych przypadkach pacjent jest poddawany uśpieniu.
Cała procedura jest jednodniowa i w większości przypadków pacjent jeszcze tego samego dnia wraca do domu. Poważne powikłania nie występują często, a dzięki dostępowi przez cewkę moczową nie ma potrzeby „otwierania” pacjenta. Operacja jest uważana za minimalnie inwazyjną i bezpieczną.
Dzięki stałym ulepszeniom i miniaturyzacji systemów optycznych a także stawianiu na jakość, trwałość i łatwość obsługi ureterorenoskopy zdobyły dużą popularność w zabiegach litotrypsji.

URSL –sztywna czy giętka?

Litotrypsję ureterorenoskopową możemy podzielić ze względu na typ ureterorenoskopu, który zostały użyty przy operacji. Występują dwa główne typy URSówsztywny i giętki. W ofercie firmy Meden-Inmed znajdą Państwo aparaturę z najwyższej półki od firmy Richard Wolf. Należy jednak pamiętać, że wybór technologii zależy głównie od położenia złogu. Kamienie w moczowodzie i pęcherzu będą usuwane URSem sztywnym natomiast te w nerce giętkim.

Ureterorenoskopia sztywna

URSy sztywne od firmy Richard Wolflekkie, ergonomiczne a przede wszystkim wytrzymałe. To właśnie dlatego od kilkunastu lat są uznawane za najlepszy produkt na rynku urologicznym. Pozwalają w maksymalny sposób na zwiększenie komfortu pracy Urologa. W naszym katalogu znajdziecie Państwo aż 17 modeli ureterorenoskopów sztywnych. Zabiegi przy ich użyciu pozwalają na skuteczne skruszenie kamieni w pęcherzu oraz moczowodzie jednak nie są w stanie dotrzeć do nerki i jej zakamarków. W tym celu dotychczas używano zabiegów ESWL i PCNL, jednak teraz naprzeciw wychodzi nam dwukanałowy giętki URS!

Ureterorenoskopia giętka

Zabieg giętkiej ureterorenskopii jest nieco bardziej skomplikowany niż sztywnej. W celu prawidłowego umieszczenia URSa giętkiego lekarz wprowadza drut prowadzący do moczowodu, a z jego pomocą pochewkę zakończoną obturatorem. Dzięki temu działaniu wprowadzenie URSa giętkiego do nerki jest bezpieczne i bezproblemowe. Dzięki swoim unikatowym właściwościom, czyli możliwości zgięcia o 270° w obu kierunkach, możemy dotrzeć nim nawet w najdalsze zakamarki nerki. Widząc stale rosnące zapotrzebowanie na leczenie kamicy nerkowej giętkim ureterorenoskopem z wykorzystaniem lasera holmowego, firma Richard Wolf stworzyła pierwsze na świecie dwukanałowe URSy giętkie z kamerą na końcu oraz wbudowanym światłem ledowym. Dzięki temu stała się pionierem na rynku światowym w dziedzinie giętkiej endoskopii urologicznej.