Metoda masażu mięśni wałkiem (rollerem) piankowym jest znana od dawna, jednak od pewnego czasu można zaobserwować jej prawdziwy renesans. Dlaczego? To bardzo proste, bezpieczne i ogólnodostępne rozwiązanie umożliwiające wykonanie masażu rehabilitacyjnego, sportowego bez wychodzenia z domu. Dla osób aktywnych fizycznie, ale i pracujących długo w pozycji siedzącej masaż w zbawienny sposób wpływa na mięśnie:
Wałki piankowe zostały zaprojektowane z myślą o osobach, które nie chcą lub nie mają czasu na sesje u fizjoterapeuty a ich stan zdrowia pozwala na wykonanie automasażu.
Istotną sprawą na początku przygody z wałkami do masażu jest wybór odpowiedniej twardości rollera. Osoby o niskim napięciu mięśniowym powinny wybrać rolkę miękką, taki roller o mniejszej twardości będzie także dobrym wyborem dla osób o niskim progu bólu.
Jeżeli ćwiczymy z wykorzystaniem rollera już dłuższy czas, a nasze napięcie mięśniowe jest niskie – warto wybrać twardszy model, który będzie bardziej efektywnie rozluźniał powięzi mięśniowe.
Profesjonalne wałki rolujące posiadają zróżnicowaną strukturę, i tak wałki karbowane (np. Blackroll Groove) dzięki wypustkom doskonale nadają się do głębokiego masażu mięśni. Masaż jest intensywny, dzięki czemu zwiększa się krążenie krwi i przyspiesza regeneracja tkanek. To rodzaj piankowego wałka do zadań specjalnych, idealny dla profesjonalnych sportowców i intensywnie trenujących amatorów. Rolki o gładkiej powierzchni mają bardziej ogólne zastosowanie, przez co są częściej stosowane w masażu terapeutycznym.
Ogólne zasady rolowania:
Foam roller to przyrząd polecany przez fizjoterapeutów jako uzupełnienie ćwiczeń rozciągających i relaksujących po treningu. Wałki piankowe (rollery) to nie tylko doskonałe narzędzia do automasażu i relaksacji. Można na nich przeprowadzić kompletny trening funkcjonalny, który wzmocni całe ciało – z naciskiem na grupy mięśni stabilizujących kręgosłup. Foam roller umożliwia pracę nad balansem i stabilizacją ciała, rozwija percepcję ruchu i głębokie czucie mięśni.