Zastosowanie laseroterapii w leczeniu zwierząt

Rola lekarzy w walce z rakiem piersi
15.10.2024
  • Medycyna weterynaryjna

    Medycyna weterynaryjna

Współczesna medycyna weterynaryjna nieustannie się rozwija, a nowatorskie metody leczenia pomagają w codziennej opiece nad zwierzętami. Jedną z tych metod jest laseroterapia, podnosząca standard opieki weterynaryjnej i ułatwiająca diagnozowanie pacjentów.

Zapraszamy do artykułu, który przygotowaliśmy z myślą o lekarzach weterynaryjnych i ich pacjentach. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania, takie jak:

  1. Jak sprawdza się laseroterapia w weterynarii?
  2. Czy laseroterapia podnosi standard nowoczesnego gabinetu weterynaryjnego?
  3. Jakie są wskazania do zastosowania lasera weterynaryjnego?
  4. Dla jakich gatunków zwierząt przeznaczony jest laser weterynaryjny?
  5. Jakie problemy w gabinecie weterynaryjnym może rozwiązać laseroterapia i jakie mogą być korzyści konkretnego rozwiązania?

Laseroterapia – wskazania

Kliniki weterynaryjne zajmują się diagnozowaniem i leczeniem różnych gatunków zwierząt. Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia i skutecznego leczenia, co stawia przed weterynarzami wiele wyzwań. Laser weterynaryjny wykorzystywany jest w leczeniu całego spektrum schorzeń. Co ważne, jego kompaktowe rozmiary sprawiają, że nie zajmuje dużo miejsca w gabinecie. Posiadanie jednego urządzenia spełniającego różne zadania, zamiast kilku odrębnych, może ułatwić codzienną pracę, a także być korzystnym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym. Eliminując potrzebę użycia wielu narzędzi do różnych procedur, laser weterynaryjny pozwala na kompleksowe podejście do opieki nad zwierzęciem. Zastosowanie jednego narzędzia skraca czas zabiegów, co jest szczególnie istotne w kontekście minimalizacji dyskomfortu i bólu u zwierząt.

Zabieg laserem ma działanie hamujące produkcję substancji prozapalnych, trwale redukując lub zmniejszając intensywność stanu zapalnego. Laseroterapia wykazuje także krótko- i długotrwałe działanie przeciwbólowe. Nie ogranicza się jednak jedynie do redukcji bólu – wpływa terapeutycznie na źródło bólu redukując lub eliminując jego przyczyny. Zabiegi poprawiają także jakość nowo powstałej tkanki, jak i znacząco skracają czas gojenia.

Laseroterapii mogą zostać poddane:

  • psy,
  • koty,
  • konie,
  • ptaki,
  • gady,
  • zwierzęta egzotyczne.

Przykładowe wskazania do zastosowania lasera weterynaryjnego

  • Układ mięśniowo-szkieletowyból mięśni i stawów, zapalenie ścięgien, przykurcze, bolesne punkty spustowe.
  • Dermatologia – uszkodzenia tkanek, rany, martwice, łysienie, zapalenie przestrzeni międzypalcowych i opuszek łap, schorzenia gruczołów okołoodbytniczych, przetoki, schorzenia kanałów słuchowych, schorzenia autoimmunologiczne.
  • Schorzenia w jamie ustnej – zapalenie dziąseł, zapalenie jamy ustnej, przetoki jamy ustnej, wrzody języka.
  • Akupunktura laserowa – biblioteka punktów, zastosowań i częstotliwości.

Zobacz, jak działa laser M-VET na przykładzie konia holenderskiego z silną depigmentacją skóry

Donna Karan, koń holenderski z depigmentacją

GATUNEK: Koń

RASA: Koń gorącokrwisty

PŁEĆ: Klacz

WIEK: 12 lat

IMIĘ: Donna Karan

Przypadek kliniczny

  • Koń wykazywał silną depigmentację skóry. Utrata pigmentacji dotyczyła tylko miejsc, w których uzda była używana podczas jazdy.
  • Brak rezultatów przy wcześniejszych zabiegach miejscowych (maściach).
  • Skóra była odbarwiona przez ponad rok przed rozpoczęciem laseroterapii.

Diagnostyka zabezpieczeń

  • Nie wykonano dalszych badań diagnostycznych.

Protokół terapeutyczny terapii laserowej MLS®

  • Laseroterapia MLS® urządzeniem Mphi Vet Orange: 10 zabiegów, dwa razy w tygodniu, przez około półtora miesiąca.
  • Program punktowy «rana» + punktowy program «rana zanieczyszczona».
  • Nie prowadzono innych terapii w tym samym czasie ze względu na brak odpowiedzi na wcześniejsze leczenie miejscowe.

Wyniki

  • Po dwóch zabiegach MLS nastąpiła zmiana koloru z różowego na stopniowo bardziej brązowy. Różowe plamy były stopniowo redukowane.
  • Miesiąc po rozpoczęciu kuracji włosy zaczęły stopniowo odrastać.
  • Obecnie skóra odzyskała swój pierwotny brązowy kolor, a sierść całkowicie odrosła.
  • Pełne wygojenie nastąpiło w ciągu dwóch miesięcy.
  • Depigmentacja nie powróciła i nie jest już zauważalna.

Dzięki uprzejmości Judith Huizinga, dyrektora i specjalisty ds. laserów w Centrum Terapii Laserowej dla Zwierząt (CALT) – Uithoorn, Holandia. Źródło – Donna Karan, koń holenderski z depigmentacją | Asaweterynaria (asaveterinary.com)

Laseroterapia w weterynarii

Inwestycja w nowoczesne technologie podnosi standard opieki medycznej, również weterynaryjnej. Jako, że laseroterapia nie jest tak inwazyjna jak tradycyjne metody leczenia (nie wymaga ingerencji chirurgicznej) to znacznie skraca czas regeneracji i obserwacji pacjentów. M-VET (Laser weterynaryjny – M-VET jest terapeutycznym laserem wysokoenergetycznym nowej generacji marki ASAveterinary. Na wielofunkcyjność M-VET wpływa dbałość o szczegół, a stoi za tym: elastyczność i odporność optyki światłowodowej, ergonomiczna głowica oraz łatwo wymienialne aplikatory. Co ważne, za pomocą jednego urządzenia laseroterapii może zostać poddanych wiele gatunków zwierząt. Jedno urządzenie może posłużyć więc wielu pacjentom. Co więcej, dzięki dotykowemu ekranowi lasera M-VET możliwe jest szybkie i wygodne zakładanie kont użytkowników, tworzenie nowych protokołów terapeutycznych, zapisywanie wykonanych zabiegów wraz z rodzajem użytego programu terapeutycznego i zastosowanymi dawkami w bibliotece pacjentów. 


Dostęp informacji zwrotnych na temat użytkowania
urządzenia i przeprowadzania terapii dzięki statystykom użytkowania

Nowoczesny gabinet weterynaryjny – wysoka jakość usług

Właściciele zwierząt poszukują usług weterynaryjnych o najwyższym standardzie, pragnąc zapewnić najlepszą możliwą opiekę swoim pupilom. Z chęcią wybierają dobrze wyposażone gabinety, które oferują nowoczesne i skuteczne metody leczenia. Inwestycja w laser weterynaryjny stanowi więc strategiczny krok w kierunku podniesienia jakości świadczonych usług. Dzięki swojej efektywności laseroterapia przyspiesza proces powrotu do zdrowia, umacniając jednocześnie renomę gabinetu weterynaryjnego, jako placówki oferującej wysokie standardy opieki.

Co ważne, dzięki właściwościom przeciwbólowym i przeciwzapalnym lasera M-VET, możliwe jest ograniczenie ilości przepisywanych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Laseroterapia przyspiesza procesy gojenia i regeneracji, co pozwala na skrócenie czasu leczenia i obserwacji pacjentów, a także umożliwia objęcie opieką większą ilość zwierząt.  Metabolizm tkanki dotkniętej laserem zostaje przywrócony do równowagi. Aktywowane są mechanizmy, które promują procesy naprawcze i promowane jest szybkie gojenie (rezultaty widoczne są już po kilku dniach).

Dowiedz się więcej o zastosowaniu terapeutycznego lasera weterynaryjnego M-VET:

weterynaria@meden.com.pl
+48 601 586 059

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 17-10-2024, 14:07