Na świecie przeszło 60% populacji cierpi z powodu dolegliwości kręgosłupa, które rozwijając się przez długie lata prowadzą do poważnych schorzeń. Problemom tym sprzyja brak ruchu, nieprawidłowa postawa ciała, siedzący tryb pracy, stres i nadwaga, które przyczyniają się do nierównomiernego, oraz zwiększonego napięcia mięśniowego, tworząc w ten sposób sprzyjające warunki do powstawania różnych dysfunkcji.
Choroby kręgosłupa przez wielu specjalistów traktowane jako „choroby cywilizacyjne” są następstwem wieloletnich zaniedbań i bagatelizowania sygnałów, że organizm nie funkcjonuje prawidłowo. Pierwszym objawem jest zazwyczaj ból, który na samym początku nie jest zbyt dokuczliwy, ale nieleczony może w krótkim czasie zamienić się w silny, a później przewlekły. Niestety ciągłe bagatelizowanie tych objawów często prowadzi do zwyrodnień, których leczenie jest długotrwałe i trudne, a niekiedy wymaga nawet zabiegu operacyjnego. W Polsce od wielu lat do diagnozowania dysfunkcji układu mięśniowo-szkieletowego używa się rezonansu magnetycznego, którego wykorzystanie jest jednak bardzo drogie ze względu na koszty samego urządzenia jak i przeprowadzenia obrazowania.
Na świecie od wielu lat powszechnie używane są jednak inne narzędzia, które wspomagają wykrywanie problemów dotyczących kręgosłupa, nie tylko tańsze, ale również dzięki swojej funkcjonalności pozwalające na przeprowadzenie takiego badania przez fizjoterapeutę w każdej klinice rehabilitacyjnej. Głównymi systemami wykorzystywanymi w tego typu diagnostyce są systemy elektromiograficzne, a w szczególności jej nieinwazyjna odmiana nazywana powierzchniową.
Elektromiografia powierzchniowa (sEMG) jako podstawowe narzędzie do rozpoznawania problemów dotyczących mięsni oraz nerwów obwodowych, idealnie nadaje się do badania nieprawidłowego napięcia struktur mięśniowych w obrębie kręgosłupa. Pomiar odbywa sie całkowicie bezboleśnie, a jego rezultat daje możliwość lokalizacji zmian patologicznych w poszczególnych grupach mięśniowych oraz ocenę dynamiki procesu chorobowego.
Badanie sEMG polega na rejestracji interferencji biopotencjałów powstających w poszczególnych mięśniach oraz analizie uzyskanych danych. Większości zmian w funkcjonowaniu poszczególnych grup mięśniowych towarzysza określone zmiany w zapisie sEMG. Analiza elektromiograficzna pozwala tym samym na określenie przyczyn ewentualnych nieprawidłowości pracy mięśni, umożliwiając tym samym wybór optymalnego programu rehabilitacji.
Jest to najnowszy aparat w zakresie elektromiografii powierzchniowej z modułem diagnozowania schorzeń dolnego odcinka kręgosłupa, w literaturze fachowej określanych jako Low Back Pain. Fiński system eMotion EMG® jest innowacyjnym bezprzewodowym systemem przeznaczonym do szybkiej analizy zapisów sEMG. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii bluetooth®, urządzenie umożliwia precyzyjne pomiary w sposób szybki i niezawodny, nie ograniczając jednocześnie swobody ruchu pacjenta, zwiększając komfort samego badania. Najbardziej unikatową cechą systemu jest predefiniowany program do pomiaru mięsni dolnego odcinka pleców (analiza LBP). Badanie zajmuje zaledwie 60 sekund, a jego wyniki prezentowane są automatycznie w postaci czytelnego raportu zawierającego wykresy oraz tabele wartości charakteryzujących sygnał sEMG dla odcinka lędźwiowego. Przygotowana przez producenta forma prezentacji danych pozwala na szybka interpretację poziomu obciążenia poszczególnych grup mięsni, równowagi pomiędzy nimi (porównanie L-P), oraz możliwość porównania wszystkich wartości “przed” i “po” procesie rehabilitacji.