Wpływ nerwowo-mięśniowej stymulacji elektrycznej na stan funkcjonalny i jakość życia po artroplastyce stawu kolanowego: randomizowane kontrolowane badanie kliniczne

Skuteczność radialnej fali uderzeniowej w leczeniu zespołu bólowego kości guzicznej: randomizowane kontrolowane badanie kliniczne
18.07.2016
Fala uderzeniowa jako biologiczne narzędzie terapeutyczne: od stymulacji mechanicznej do wyleczenia, poprzez mechanotransdukcję
19.07.2016
  • Rehabilitacja

    Rehabilitacja

Nerwowo-mięśniowa stymulacja elektryczna.

NMES może przyspieszyć powrót do zdrowia po TKA.

Wpływ nerwowo-mięśniowej stymulacji elektrycznej na stan funkcjonalny i jakość życia po artroplastyce stawu kolanowego: randomizowane kontrolowane badanie kliniczne.

Demircioglu DT et al. J Phys Ther Sci. sierpień 2015

  • Randomizowane kontrolowane badanie kliniczne.
  • 60 pacjentów po TKA (Total Knee Arthroplasty / artroplastyka całkowita kolana) randomizowano do dwóch grup: jedna grupa z monoterapią domowym programem ćwiczeń, druga grupa z NMES (z zastosowaniem urządzenia Compex) + domowy program ćwiczeń.
  • U pacjentów z grupy NMES + ćwiczenia wykazano znacząco większą poprawę według skali VAS w zakresie redukcji bólu, według formularza WOMAC (ból / sztywność stawów / niesprawność) oraz według kwestionariusza SF-36 (zdrowie psychiczne i fizyczne) po 1. i 3. miesiącu po zabiegu.
  • Po 1. miesiącu okresu kontrolnego również wyniki testów ROM (Range of Motion / Zakres ruchu) oraz TUG (Test Up&Go) były lepsze w grupie z NMES.

Włączenie programu NMES po artroplastyce stawu kolanowego było bardziej efektywne w redukcji bólu, wydłużeniu pokonywanego dystansu i poprawie jakości życia.

Przegląd literatury naukowej

Rehabilitacja mięśniowa / Trening

Wpływ nerwowo-mięśniowej stymulacji elektrycznej na stan funkcjonalny i jakość życia po artroplastyce stawu kolanowego: randomizowane kontrolowane badanie kliniczne.

Autorzy Demircioglu DT, Paker N, Erbil E, Bugdayci D, Emre TY;
Opublikowano J Phys Ther Sci. 2015 sierpień; 27(8):2501-6;
Data sierpień 2015
Ośrodek Memorial Hizmet Hospital, Turcja;
Wprowadzenie  
Cel Zbadanie wpływu włączenia NMES do protokołu rehabilitacji po TKA na stan funkcjonalny i jakość życia.
Testowane produkty Compex
Plan badania i metody Randomizowane kontrolowane badanie kliniczne;

Pacjenci: 60 pacjentów z osteoartrozą (OA) stawu kolanowego;

Metody: pacjenci zostali randomizowani do dwóch grup:

  • grupa kontrolna z programem ćwiczeń domowych;
  • grupa z NMES mięśnia obszernego przyśrodkowego przez 4 do 6 tygodni (szerokość impulsu 400 µsec; częstotliwość 30-100 Hz; cykl roboczy 10s/10s) jako dodatek do programu ćwiczeń.

Wyniki:

  • VAS
  • test TUG (up & go)
  • WOMAC oraz SF-36

Wyniki są oceniane przedoperacyjnie i pooperacyjnie po 1. oraz 3. miesiącu okresu kontrolnego.

  • Nie było znaczących różnic między grupą z NMES i grupą kontrolną w przedoperacyjnej ocenie przeprowadzonej za pomocą: punktacji według VAS, zgięcia i prostowania kolana, punktacji TUG lub WOMAC (p>0,05).
  • W grupie z NMES odnotowano znacząco lepsze wyniki niż w grupie kontrolnej w skali VAS zarówno po 1. jak i po 3. miesiącu po TKA (p = 0,0).
  • Zakresy zgięcia i prostowania w stawie kolanowym były znacząco większe w grupie z NMES niż w grupie kontrolnej po 1. miesiącu okresu kontrolnego (p = 0,5).
  • Chociaż pomiary zgięcia i prostowania po 3. miesiącu okresu kontrolnego również były lepsze w grupie z NMES niż w grupie kontrolnej, to jednak różnica między obu grupami nie była statystycznie znacząca.
  • Chociaż wyniki testu TUG po 1. miesiącu okresu kontrolnego były znacząco lepsze w grupie z NMES (p = 0,04), to jednak po 3. miesiącu okresu kontrolnego nie odnotowano żadnej statystycznie znaczącej różnicy między grupami w punktacji TUG (p > 0,05).
Rezultaty
  • Grupa z NMES po 1. miesiącu okresu kontrolnego uzyskała znaczące lepsze wyniki WOMAC w punktacji dotyczącej bólu, niesprawności oraz sztywności stawu niż grupa kontrolna (p = 0,00).
  • Po 3. miesiącu okresu kontrolnego Grupa z NMES uzyskała znaczące lepsze wyniki WOMAC w punktacji dotyczącej bólu, sztywności stawu i w punktacji całkowitej niż grupa kontrolna, nie odnotowano natomiast żadnej znaczącej różnicy między obu grupami w punktacji WOMAC dotyczącej niesprawności (p = 0,02).
  • Przedoperacyjna całościowa ocena jakości życia według kwestionariusza SF-36 oraz jej komponent mentalny były wyższe w grupie kontrolnej; nie odnotowano żadnej znaczącej różnicy między obu grupami co do komponentu fizycznego jakości życia (p = 0,0).
  • Po 1. miesiącu od zabiegu odnotowano znacząco lepsze wyniki co do komponentu mentalnego, fizycznego i punktacji całościowej w grupie z NMES niż w grupie kontrolnej (p = 0,01).
  • Po 3. miesiącu okresu kontrolnego punktacja całościowa SF-36 oraz jej komponenty: zdrowie fizyczne i mentalne były znacząco lepsze w grupie z NMES niż w grupie kontrolnej (p = 0,004).
Wnioski Włączenie elektrycznej stymulacji nerwowo-mięśniowej do programu terapeutycznego po artroplastyce stawu kolanowego zapewniło szybką redukcję bólu, wydłużenie pokonywanego dystansu i poprawę jakości życia.
Konkluzja NMES jako dodatkowy element standardowej rehabilitacji przyspiesza powrót do pełnej sprawności po TKA: redukuje ból i przywraca sprawność poprawiając jakość życia pacjenta.

Link do artykułu źródłowego – http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26355656

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 08-11-2023, 15:13