Sztuczna inteligencja będzie rewolucją w medycynie?

Opieka nad seniorem
Opieka nad osobami starszymi
16.03.2020
Nowe wytyczne FDA dotyczące morcelacji tkanek w laparoskopii ginekologicznej!
18.03.2020

Aktywny rozwój sztucznej inteligencji (AI – Artificial Intelligence) odgrywa coraz większą rolę w analizie, diagnozowaniu oraz monitorowaniu leczenia pacjenta. Czy nowoczesne technologie zrewolucjonizują obecny system ochrony zdrowia?

Sztuczna inteligencja oraz nowoczesne technologie coraz częściej stają się integralną częścią systemu ochrony zdrowia. Wspierają lekarzy podczas diagnozy oraz wyboru sposobu leczenia pacjenta. System sztucznej inteligencji (AI) opracowany przez firmę Google okazał się równie skuteczny podczas analizy wyników badania mammograficznego, co lekarze z wieloletnim doświadczeniem. Z kolei algorytm opracowany przez naukowców ze Stanford University w ciągu dwóch miesięcy nauczył się rozpoznawać 14 chorób na podstawie zdjęć RTG płuc, natomiast z diagnozą zapalenia płuc poradził sobie lepiej niż radiolodzy.

Interpretowanie zdjęć rentgenowskich w celu zdiagnozowania takich patologii jak zapalenie płuc jest bardzo trudne. Wiemy, że na podstawie tego samego zdjęcia radiolodzy stawiają różne rozpoznania. Postanowiliśmy więc stworzyć algorytm, który na podstawie setek tysięcy zdjęć nauczy się rozpoznawać oraz diagnozować choroby.

Pranav Rajpurkar ze Stanford Machine Learning Group.

Instytut badawczy Damo Academy, należący do chińskiego giganta e-commerce Alibaba, opracował algorytm dla sztucznej inteligencji, który aż z 96-procentową skutecznością pozwala wykryć zakażenie koronawirusem. Algorytm przeanalizował dane 5 tysięcy osób z pozytywnym wynikiem testu – cały proces trwał zaledwie 20 sekund! Skuteczne wykorzystanie nowego narzędzia umożliwia lekarzom jeszcze szybsze diagnozowanie pacjentów. Algorytm po raz pierwszy zastosowano w nowo wybudowanym szpitalu Qiboshan w Zhengzhou w prowincji Henan.

Sztuczna inteligencja będzie rewolucją w medycynie?

Eksperci zgodnie wypowiadają się, że sztuczna inteligencja przyspiesza proces leczenia, a dzięki większej liczbie nowoczesnych urządzeń w placówkach medycznych powrót do zdrowia pacjenta znacznie się skraca.

Rewolucja AI w ochronie zdrowia rozpoczęła się i nie ma od niej odwrotu. Na początku 2020 r. oczywiście trudno precyzyjnie przewidzieć rozwój technologii w perspektywie roku 2040. Jednak już w ciągu najbliższych 10 lat możemy spodziewać się intensywnego rozwoju aplikacji wspierających zarówno diagnostykę, jak i pozostających nieco w tyle rozwiązań pomocnych w podejmowaniu decyzji terapeutycznych.

Tadeusz Jędrzejczyk – dyrektor Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego

Nie ma wątpliwości, że wpływ sztucznej inteligencji na analizę ogromnych ilości danych z historii leczenia pozwoli wypracować automatyczne procedury postępowania w różnych stadiach choroby, w celu osiągnięcia jak najkorzystniejszego leczenia pacjenta.

Dzięki zautomatyzowanej procedurze oceny, AI będzie w stanie odsiać z grupy pacjentów przypadki typowe i wskazać te, które będą wymagały szczególnej uwagi lekarza. Jednocześnie w sposób zautomatyzowany będziemy generować dossier pacjenta i profilować jego potrzeby wobec lekarzy czy niższego personelu medycznego.

Artur Pruszko

Szacuje się, że około 30% wszystkich zbieranych danych na świecie dotyczy zdrowia, co oznacza, że być może za kilka lat sekwencjonowanie genomu stanie się niemal tak przystępne, jak dziś morfologia krwi.


Simi Motion

System do dynamicznej i nieinwazyjnej diagnostyki, a także analizy dysfunkcji układu kostno-szkieletowego. Znajduje zastosowanie w takich dziedzinach jak:

  • neurologia,
  • medycyna sportowa,
  • ortopedia,
  • rehabilitacja.

Sztuczna inteligencja pozbawi pracy personel medyczny?

Praca lekarza jest niezwykle trudnym oraz skomplikowanym zawodem. W przypadku procedur łatwych do zdiagnozowania zautomatyzowane formy leczenia będą efektywniejsze niż ludzie. Natomiast w skompilowanych sytuacjach, wymagających doświadczenia oraz wiedzy – roboty czy sztuczna inteligencja nadal pozostaną w tyle. Oprócz umiejętności lekarskich istotnym elementem w pracy lekarza jest kontakt z pacjentem. Żadna maszyna nie wykaże się zdolnościami empatycznymi, których tak bardzo potrzebuje chora osoba.

W przyszłości, tak jak i obecnie, personel medyczny nadal będzie zajmował się opieką nad pacjentem. Natomiast możemy spodziewać się redefiniowania jego roli, powstania nowych kompetencji, a nawet nowych zawodów oraz zmiany relacji pomiędzy personelem medycznym a pacjentami i ich opiekunami. Nowe technologie będą jednym z czynników zmieniających konfigurację kompetencji personelu fachowego. Profesjonaliści medyczni zawsze będą potrzebni, bo pacjenci – których nie będzie ubywać – będą tego oczekiwali.

Artur Pruszko

Sztuczna inteligencja w medycynie – podsumowanie

W niektórych segmentach medycyny sztuczna inteligencja stanie się ważnym czynnikiem (radiologia, patomorfologia), lecz w przypadku skomplikowanych zabiegów kluczowym elementem nadal pozostanie lekarz. Minie jeszcze wiele lat, kiedy sztuczna inteligencja oraz roboty staną się samoistnymi systemami do kompleksowego leczenia pacjentów. Jednak dzięki szybkiej analizie milionów informacji oraz postępowi w dziedzinie AI, lekarze otrzymają silne wsparcie umożliwiające wykrycie choroby we wczesnej fazie rozwoju.

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 17-03-2020, 13:38