Ból pleców dotyka coraz więcej osób. Główne przyczyny to siedzący tryb życia, nadmierne przeciążenie kręgosłupa spowodowane ciężką pracą fizyczną, brak odpowiedniej aktywności fizycznej, a także nadwaga i otyłość. Popularnym i prostym rozwiązaniem na tego typu dolegliwości (często zalecanym przez lekarzy) są ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców.
Najbardziej powszechnymi schorzeniami kręgosłupa są miedzy innymi:
Wszystkie z nich dotyczą odcinka lędźwiowego kręgosłupa, który jest w takich przypadkach najbardziej bolesną częścią pleców.
Rwa kulszowa objawia się nagłym i ostrym bólem okolicy lędźwiowej, promieniującym w dół tułowia, którego źródłem jest zwiększenie ciśnienia płynu mózgowo – rdzeniowego. Rwa kulszowa spowodowana jest uciskiem na nerw kulszowy.
Lordoza to widoczna wada postawy, objawiającą się znacznym wygięciem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym lub szyjnym. Lordoza nie tylko powoduje zaburzenie postawy ciała, ale i ból oraz inne dolegliwości układu kostno-szkieletowego.
Dyskopatia, tzw. wypadnięcie dysku, to choroba, która polega na uszkodzeniu krążka międzykręgowego. Elementy występujące pomiędzy trzonami kręgów zbudowane są z jądra miażdżystego otoczonego pierścieniem włóknistym. Pełnią one funkcję amortyzacyjną i stymulują elastyczność kręgosłupa. Patologia spowodowana jest zmniejszaniem się jądra miażdżystego lub stopniowym włóknieniem struktury (postępującego z wiekiem).
Wielu specjalistów rekomenduje różnego typu ćwiczenia. Świetnym sposobem, również na uśmierzenie bólu, jest pływanie. Woda odciąża mięśnie i kręgosłup, pozwalając na pełne rozluźnienie, a pływanie wzmacnia mięśnie całego ciała. Jeśli chodzi o trening, który możemy wykonać w domu, to polecamy stretching, czyli ćwiczenia rozciągające.
Czy jesteś specjalistą w dziedzinie rehabilitacji?
Zapisz się na nasz newsletter, abyśmy mogli Ci przesyłać informacje i aktualności w zakresie rehabilitacji, w tym informacje o nowych artykułach, webinarach, szkoleniach czy wydarzeniach branżowych.