bol-kregoslupa
bol-kregoslupa

Ból pleców dotyka coraz więcej osób. Główne przyczyny to siedzący tryb życia, nadmierne przeciążenie kręgosłupa spowodowane ciężką pracą fizyczną, brak odpowiedniej aktywności fizycznej, a także nadwaga i otyłość. Popularnym i prostym rozwiązaniem na tego typu dolegliwości (często zalecanym przez lekarzy) są ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców.

rozciaganie-reha

Najczęstsze schorzenia kręgosłupa

Najbardziej powszechnymi schorzeniami kręgosłupa są miedzy innymi:

  • rwa kulszowa,
  • lordoza,
  • dyskopatia.

Wszystkie z nich dotyczą odcinka lędźwiowego kręgosłupa, który jest w takich przypadkach najbardziej bolesną częścią pleców.

Rwa kulszowa objawy

Rwa kulszowa objawia się nagłym i ostrym bólem okolicy lędźwiowej, promieniującym w dół tułowia, którego źródłem jest zwiększenie ciśnienia płynu mózgowo – rdzeniowego. Rwa kulszowa spowodowana jest uciskiem na nerw kulszowy.

Co to jest lordoza?

Lordoza to widoczna wada postawy, objawiającą się znacznym wygięciem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym lub szyjnym. Lordoza nie tylko powoduje zaburzenie postawy ciała, ale i ból oraz inne dolegliwości układu kostno-szkieletowego.

Co to jest dyskopatia?

Dyskopatia, tzw. wypadnięcie dysku, to choroba, która polega na uszkodzeniu krążka międzykręgowego. Elementy występujące pomiędzy trzonami kręgów zbudowane są z jądra miażdżystego otoczonego pierścieniem włóknistym. Pełnią one funkcję amortyzacyjną i stymulują elastyczność kręgosłupa. Patologia spowodowana jest zmniejszaniem się jądra miażdżystego lub stopniowym włóknieniem struktury (postępującego z wiekiem).

rozcfiaganie

Jakie ćwiczenia stosować na ból kręgosłupa?

Wielu specjalistów rekomenduje różnego typu ćwiczenia. Świetnym sposobem, również na uśmierzenie bólu, jest pływanie. Woda odciąża mięśnie i kręgosłup, pozwalając na pełne rozluźnienie, a pływanie wzmacnia mięśnie całego ciała. Jeśli chodzi o trening, który możemy wykonać w domu, to polecamy stretching, czyli ćwiczenia rozciągające.

basen