Presoterapia – możliwości i zastosowania terapii ciśnieniem

Wymagania dla gabinetu fizykoterapii
24.07.2015
Ozonoterapia - charakterystyka i zastosowanie ozonu terapeutycznego
Ozonoterapia – charakterystyka i zastosowanie ozonu terapeutycznego
14.09.2015

Wprowadzenie

Presoterapia jest to terapia ciśnieniem powszechnie stosowana, polegająca na masażu uciskowym inaczej mówiąc na drenażu limfatycznym. Stosowana najczęściej jest w fizjoterapii, w medycynie estetycznej, ale również w leczeniu układu krwionośnego i limfatycznego.

Terapia ta powstała w 1960 roku w Stanach Zjednoczonych i została opracowana przez grupę lekarzy, którzy starali się rozwiązywać problemy następujące po mastektomii. Presoterapia polega na pobudzeniu układu limfatycznego i korygowaniu zmian w systemie krążenia co w konsekwencji powoduje zmniejszenie obrzęków żylnych i limfatycznych.

Ten typ zabiegu odpowiedni jest dla osób, które zmagają się z problemem otyłości – przyczynia się do zmniejszenia wagi ciała i nadania figurze kształtu. Zapobiega zatrzymaniu wody w organizmie, jest ukojeniem dla osób cierpiących na silne nerwobóle i zakrzepice. Z masażu uciskowego mogą korzystać kobiety w czasie trwania ciąży, zawsze pod nadzorem lekarza oraz po konsultacji z ginekologiem, zapobiega to powstawaniu cellulitu, zmniejszeniu obrzęku i uczucia ciężkości nóg. Po porodzie również jest zalecany aby szybciej spalić tkankę tłuszczową i ujędrnić skórę czy zredukować cellulit, albo zapobiec jego powstaniu. Terapia ciśnieniowa często wiąże się z walką z cellulitem. Stosuje się ja w wielu przypadkach, również jako dodatek do innych zabiegów.

Wskazania medyczne i estetyczne

Wskazania medyczne:

  • zaburzenia układu krążenia,
  • usuwanie żylaków i obrzęków,
  • problemy z unaczynieniem,
  • zaburzenia troficzne skóry,
  • mastektomia,
  • zapalenie wielostawowe,
  • sinica kończyn,
  • otyłość,
  • Zespół Reynaud`a,
  • opieka pourazowa.

Wskazania estetyczne:

  • leczenie cellulitu ,
  • leczenie otyłości lub nadwagi,
  • poprawa jakości skóry,
  • opieka po liposukcji,
  • zmniejszenie blizn,
  • detoksykacja,
  • zespół ciężkich nóg.

Ponadto presoterapia jest stosowana jako uzupełnienie dla sportowców. Po zakończeniu zabiegu nogi stają się lżejsze i rozluźnione, a mięśnie zrelaksowane.

Niektóre zastosowania presoterapii w szczegółach

  • Zmniejszenie widoczności blizn

Blizna to zmiana skórna, której nie można zlikwidować, ale można ją w pewnym stopniu zmniejszyć lub rozjaśnić. Stosuje się do tego różne zabiegi chirurgiczne oraz niechirurgiczne.

Jedną z metod niechirurgicznych jest presoterapia. Polega na noszeniu szytych na miarę kompresyjnych ubrań, które przyczyniają się do niedotlenienia tkanek, hamowania metabolizmu oraz redukcji ilości fibroblastów i nasilenia czynności kolagenazy- enzymu rozkładającego kolagen. Z tego typu leczenia powinny korzystać osoby zmagające się z rozległymi bliznami pooparzeniowymi. Powinna być stosowana również jako profilaktyka przeciw powstawaniu keloidu i jako profilaktyka po wycięciu przerostu blizny.

Po mastektomii

Mastektomia to zabieg usunięcia piersi, po którym jest możliwość pojawienia się obrzęku kończyny górnej i/lub klatki piersiowej. Obrzęk spowodowany jest usunięciem węzłów chłonnych w związku z czym pojawiają się trudności z prawidłowym odpływem limfy z kończyny operowanej strony.

Aby zapobiec obrzękowi i stanom zapalnym należy wykonywać drenaż kończyny górnej.  Można zastosować kompresjoterapie- terapia uciskowa z użyciem pończochy, bandażu, rajstop oraz podkolanówek uciskowych lub drenaż limfatyczny przy pomocy aparatów do automatycznej presoterapii.

Walka z cellulitem

Cellulit, dotyka najczęściej  takie obszary, jak: brzuch, biodra, uda, czy ramiona.  Jest następstwem niewłaściwego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w tkance podskórnej.

Cellulit upośledza krążenie krwi i limfy, co powoduje, że komórki są niedotlenione, a przez to i gorzej ukrwione.

Wyróżniamy dwa rodzaje cellulitu:

  • wodny- gromadzenie wody w tkankach, powodując obrzęk. 
  • lipidowy- nieprawidłowy metabolizm tkanki tłuszczowej charakteryzujący się występowaniem grudek umiejscowionych głęboko w tkance podskórnej.

Działanie presoterapii najszybciej będzie widoczne przy cellulicie wodnym. Przy lipidowym wart dołączyć jeszcze inne zabiegi rozbijające tkankę tłuszczową i przywracające skórze elastyczność, ponieważ terapia ciśnieniowa będzie nie wystarczająca.

Zabiegiem łączącym różne formy walki z cellulitem jest cryoshaping.

Cryoshaping jest to zabieg terapeutyczno-kosmetyczny, którego zadaniem jest oczyszczenie organizmu z toksyn, zwiększenie jego odporności, polepszenie jakości skóry – jędrna, gładka skóra oraz pozbawiona obrzęków smukła sylwetka. Jest metodą nieinwazyjną i bezpieczną, wykorzystującą naturalne procesy zachodzące w organizmie. Wykonywany w gabinetach kosmetycznych wyłącznie przez wykwalifikowany personel.

Cryoshaping składa się z IV etapów:

  • Nadmuch intensywnym strumieniem zimnego powietrza.

Strumień powietrza, generowany jest przez aparat Cryo-T Cooler, Cryoflow ICE-CT lub Cryo-T Elephant, na nogi i obręcz biodrową, w kierunku podudzi – przez uda – kończąc na biodrach i pośladkach. Czas zbiegu trwa do chwili zaczerwienienia.

  • Aplikacja kosmetyków.

Balsam antycellulitowy BEAUTY O’ZONE nanoszony jest równomiernie za pomocą pędzla na obszary występowania cellulitu. Następnie szczelnie owijamy folią kosmetyczna miejsce, gdzie aplikowany był BEAUTY O’ZONE.

  • Drenaż limfatyczny.

Po owinięciu folią, ubieramy jednorazowe higieniczne spodnie flizelinowe i zakładamy spodnie uciskowe, dopasowując do ciała pacjentki dzięki zamkom błyskawicznym znajdującym się po bocznych stronach nogawek.

W urządzeniu Boa Max 2 wybieramy odpowiedni algorytm i rozpoczynamy zabieg.

  • Masaż.

Po zakończeniu drenażu, wykonujemy delikatny masaż z wykorzystaniem żelu regenerującego- chłodzącego z gamy BEAUTY O’ZONE

Presoterapia w domu

Najbardziej korzystną i komfortową formą zabiegu jest przeprowadzenie go w domu, dzięki odpowiedniemu sprzętowi. Urządzenie skonstruowane jest tak, aby osoba obsługująca nie musiała posiadać większej wiedzy na temat wykonywania drenażu. Każdy aparat ma zaprogramowane różne algorytmy pracy. Odpowiednim sprzętem do tego typu zabiegów jest BOA Mini Plus– pięcio- i dziesięciokomorowy.

  • Działanie

Zabieg polega na umieszczeniu kończyn pacjenta w specjalnych kaftanach, które są dopasowane do kształtu ciała. Wyróżniamy mankiety na:

kończyny górne- rękaw zapinany na rzep na klatce piersiowej, obejmuje całą kończynę- od dłoni aż po ramię.

kończyny dolne prawy i lewy- nogawka sięgająca aż do uda

nogi tzw. spodnie- przeznaczone do walki z cellulitem

tułów tzw. kurtka- przeznaczona do drenażu brzucha, pośladków i klatki piersiowej

Każdy z tych elementów posiada podwójne ścianki ich przestrzeń dzieli się na wiele segmentów. Dzięki znajdującemu się w środku kompresora segmenty napełnia się powietrzem wywołując mechaniczny ucisk na tkanki. Powietrze zostaje przepychane płynnie stymulując przy tym przepływ limfy do pach i pachwin gdzie znajdują się węzły chłonne, w których zachodzi filtracja chłonki oraz odprowadzaniu nadmiaru krwi.

Parametry potrzebne do zabiegu wybiera się indywidualnie dla każdego przypadku. Wybieramy typ masażu (wstępujący, zstępujący, limfatyczny), rodzaj masażu (fala, postępujący), gradient ciśnienia i tempo ich ustawienie zależy od rodzaju schorzenia. Zabieg można powtarzać codziennie ale nie powinien przekraczać 60 minut. Liczbę sesji dobiera się w zależności od potrzeb każdego pacjenta. Zazwyczaj średnia liczba zabiegów wynosić 10 i 15, w szczególnych przypadkach może dochodzić do 25 lub 30.

Przeciwwskazania

Niestety presoterapii nie mogą poddać się wszyscy.  Osoby cierpiące na problemy układu krążenia,  zmagają się z chorobami hematologicznymi, chorobami serca, mające rozrusznik serca czy umieszczone metalowe protezy oraz niewydolność nerek lub wątroby powinny zrezygnować z zabiegu.

Osoby chore na raka powinny skonsultować możliwość przeprowadzenia zabiegu z lekarzem prowadzącym.

Pacjenci mający ostre stany zapalne, zakażenie skóry czy jej owrzodzenie powinny poczekać, aż objawy się zagoją dopiero wtedy mogą podać się zabiegowi.

Zalety presoterapii

  • Komfort. Jest to zabieg, który można wykonać w pozycji poziomej.
  • Bezbolesne leczenie. Brak negatywnych skutków.
  • Nieinwazyjność. W naturalny sposób pomaga organizmowi pozbyć tłuszczów i toksyn oraz poprawia krążenie krwi i limfy.
  • Ekonomiczność. Wyniki odnotowane w kilku sesjach, których koszt nie jest wysoki.

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 04-10-2024, 12:43