Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Testy funkcjonalne stawu kolanowego z wykorzystaniem stołu do masażu i rehabilitacji
Testy funkcjonalne stawu kolanowego z wykorzystaniem stołu do masażu i rehabilitacji.
26.11.2019
Jubileusz firmy Meden-Inmed
12.12.2019
  • Rehabilitacja

    Rehabilitacja

Problemy urologiczne mężczyzn z nietrzymaniem moczu

Jednym z problemów urologicznych u mężczyzn jest nietrzymanie moczu. Wyróżniamy kilka głównych czynników ryzyka wystąpienia tego problemu urologicznego, między innymi:

  • przerost prostaty,
  • starszy wiek,
  • cukrzyca,
  • ograniczenie mobilności,
  • przebyte operacje na gruczole krokowym,
  • zaburzenia neurologiczne.

Prostata, zwana również sterczem lub gruczołem krokowym, z biegiem lat ulega powiększeniu. Proces ten jest powolny i może wywoływać niepokojące objawy, takie jak częstomocz dzienny i nocny, osłabienie strumienia moczu czy też parcia naglące.

Oprócz problemów z prostatą mężczyźni cierpią także na zespół pęcherza nadreaktywnego. Schorzenie to w niemal równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn. Jakie są przyczyny występowania, jak rozpoznać objawy i jak sobie z nimi radzić?

Co to jest pęcherz nadreaktywny?

Zespół pęcherza nadreaktywnego rozpoznaje się w momencie silnego uczucia parcia na pęcherz, co skutkuje zwiększonym zapotrzebowaniem na oddawanie moczu powyżej 8 raz na dobę.

Przyczyną powstania pęcherza nadreaktywnego u mężczyzn mogą być problemy z kamicą nerkową, niewydolnością szyi pęcherza, zmianami nowotworowymi, cukrzycą, przerostem gruczołu krokowego lub zakażeniem dróg oddechowych.

Dysfunkcje pęcherza nadreaktywnego nie można całkowicie wyleczyć, lecz można zminimalizować jego skutki. W procesie leczenia pęcherza nadreaktywnego stosuje się trening behawioralny, który koncentruje się na utrzymaniu moczu nawet po odczuciu pierwszych skurczów wypieracza. Profilaktycznie zaleca się ograniczyć spożywanie moczopędnych płynów takich jak kawa, alkohol oraz napoje gazowane.

Kolejną metodą stosowaną w leczeniu pęcherza nadreaktywnego jest leczenie farmakologiczne, polega na przyjmowaniu leków alfaadrenomimetycznych, leki z tej grupy niestety powodują skutki uboczne takie jak: suchość w jamie ustnej, zaburzenia widzenia czy uczucie senności.

 

PelvicTutor™ - krzesło, które w efektywny i komfortowy sposób dla pacjenta pozwala wzmocnić mięśnie dna miednicy

Na rynku istnieją nieinwazyjne urządzenia pomagające niwelować problem z nietrzymaniem moczu. Jednym z nich jest PelvicTutor™ firmy Meden Inmed. Jest to krzesło, które w efektywny i komfortowy sposób dla pacjenta pozwala wzmocnić mięśnie dna miednicy.

shopping cartZobacz produkt

 

Co to jest wysiłkowe nietrzymanie moczu u mężczyzn

Wysiłkowe nietrzymanie moczu u mężczyzn objawia się mimowolnym wyciekiem moczu występującym na skutek niecałkowitego zamknięcia cewki moczowej spowodowanym nagłym zwiększeniem ciśnienia w jamie brzusznej. Problem wysiłkowego nietrzymania moczu może wystąpić na skutek:

  • Kichania,
  • Kaszlu,
  • Aktywności fizycznej.

Wyróżniamy dwie przyczyny powstania wysiłkowego nietrzymania moczu. Pierwsza z nich to anatomiczne wysiłkowe nietrzymanie moczu u mężczyzn spowodowane niewystarczającym podparciem przez dno miednicy mniejszej, które wpływa na przepływ ciśnienia brzusznego powodującego nieświadomy wyciek moczu.

Drugą przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu są zmiany jastrogenne wynikające między innymi z zabiegów pooperacyjnych na skutek, których doszło do uszkodzenia mechanicznego zwieracza cewki moczowej.

Problemy urologiczne mężczyzn z nietrzymaniem moczu

W celu zapobiegania oraz odzyskiwania kontynencji zaleca się trening dna miednicy u mężczyzn przez zastosowanie aparatów z biofeedbackiem EMG oraz elektrostymulacją. Stosując regularny trening możemy znacznie poprawić funkcjonowanie mięśni dna miednicy, co przyczyni się do zniwelowania dyskomfortu związanego z nietrzymaniem moczu.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – podsumowanie

Mężczyźni cierpiący na przypadłość urologiczną związaną z nietrzymaniem moczu mogą doświadczać dyskomfortu związanego z wilgocią oraz nieprzyjemnym intymnym zapachem. Wykonując regularny trening mięśni dna miednicy oraz ograniczając używki możemy znacznie poprawić funkcjonowanie układu moczowego. Natomiast urządzenia jak PelvicTrainer firmy Stois oraz aparaty z biofeedbackiem EMG znacząco przyspieszają powrót do normalnego funkcjonowania w życiu codziennym.

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 09-12-2019, 09:19