Magnetoterapia w służbie fizjoterapii

CMF czyli metoda na opóźniony zrost kostny
14.09.2015
Biomateriały i implanty ortopedyczne w nowoczesnej chirurgii ortopedycznej
17.09.2015

Magnetoterapia

Magnetoterapia jest formą fizjoterapii, która wykorzystuje pulsujące pole magnetyczne do wytworzenia energii elektromagnetycznej. Przenika ona przez wszystkie struktury ustroju, uruchamiając procesy fizjologiczne, zwłaszcza w obrębie błon biologicznych. Magnetoterapia regeneruje komórki uszkodzone przez poprawę kinetyki enzymów i repolaryzacje przez błony komórkowe. Wpływa na procesy neuronalne sumując potencjały miniaturowe, ale również na elektroosmotyczne procesy fizjologiczne.

 

 

Pola magnetyczne

Wyróżniamy trzy rodzaje pól magnetycznych:

  • Statyczne gdzie źródłem jest magnes stały. Najmocniejszymi są magnesy neodymowe.
  • Statyczne generowane przez sollenoid – wytwarzane jest przez przepływ prądu o stałej wartości przez cewkę.
  • Dynamiczne- indukowane przez prąd elektryczny przepływający przez przewodnik.

Jednostką indukcji magnetycznej jest Tesla [T] lub Gaus.

Nazewnictwo zmiennych pól magnetycznych stosowanych w terapii zależy od parametrów fizycznych. Przebiegi pól magnetycznych mają kształt- prostokątny, trójkątny lub sinusoidalny.

Wykorzystywane są również przebiegi połówkowe- półsinusoidalny, półtrójkątny i półprostokątny.

Pole magnetyczne stosowane w magnetoterapii stosuje częstotliwość mniejszą od 100 Hz zazwyczaj jest to 10-20 Hz i indukcję magnetyczną rzędu 0,1 mT do 20 mT.

Oddziaływanie biologiczne pola magnetycznego

Oddziaływanie zewnętrznego pola magnetycznego na organizm człowieka, powoduje zmienienie stanu energetycznego jego tkanek oraz wpływa na realizację funkcji przez nie. W organizmie człowieka znajdują się substancje o właściwościach piezoelektrycznych, pole magnetyczne wpływające na nie powoduje ich mechaniczne odkształcenie. Odpowiednie pole magnetyczne wpływa również na potencjał błon komórkowych, przyśpiesza wymianę jonów, stymulując reakcje biochemiczne oraz reakcje z udziałem enzymów i hormonów.

Magnetoterapia działa:

  • przeciwbólowo,
  • przeciwzapalnie,
  • przeciwobrzękowo.

Magnetoterapia na poziomie komórkowym powoduje:

  • absorpcje białek,
  • absorpcje ATP,
  • zwiększenie zawartości DNA,
  • przyspieszenie procesu regeneracji tkanek miękkich.

Zestaw magnetoterapia - sklep medyczny Meden-Inmed

Magnetoterapia Wskazania

Magnetoterapia wpływa na wiele schorzeń. Wiele zastosowań nie zostało jeszcze odkrytych, dlatego trwają ciągłe badania badające zastosowanie magnetoterapii.

Przykład niektórych schorzeń leczonych przy pomocy magnetoterapii:

  • kontuzje, zwichnięcia, złamania i urazy mięśni,
  • zwyrodnienia, stany zapalne,
  • osteoporoza,
  • szybsze gojenie ran,
  • migreny i bóle naczyniowe głowy,
  • zapalenie gruczołu krokowego,
  • choroby górnych i dolnych dróg oddechowych,
  • choroby centralnego i obwodowego układu nerwowego,
  • choroby serca i naczyniowe,
  • stany psychosomatyczne,
  • bezsenność,
  • zmęczenie.

Magnetoterapię wykorzystuje się w rehabilitacji, fizykoterapii, medycynie sportowej.

Przeciwwskazania:

Niektóre przeciwwskazania stosowania magnetoterapii to:

  • ciąża,
  • choroba nowotworowa,
  • wszczepiony rozrusznik serca,
  • ciężkie zachorowania ogólnoustrojowe,
  • ostra niewydolność wieńcowa.

Przebieg zabiegu

Zabieg magnetoterapii powtarza się kilkakrotnie. Czas trwania jednego zabiegu wacha się miedzy 10 a 15 minut. Do przeprowadzenia skutecznego zabiegu wykorzystuje się odpowiednią częstotliwość pola magnetycznego dobieraną indywidualnie dla każdego przypadku.

Aparaty do magnetoterapii

W obecnych czasach na rynku występuje duży wybór sprzętu używanego do zabiegów magnetoterapii. Aparaty składają się z sterownika inaczej zasilacza, który wytwarza prąd o określonych parametrach (wartość, kształt, częstotliwość), którego przepływ przez cewkę o różnym kształcie powoduje powstawanie pola magnetycznego. Zarówno kształt cewki, jak i impuls prądu ma rozmaite formy, zależne od producenta.

Magnetoterapia – Aplikatory przenośne

Stosowane są przez pacjentów poza gabinetami, większość tego typu urządzeń ma możliwość zaprogramowania i zapamiętania parametrów terapii. Obsługa tego typu urządzeń jest bardzo prosta.

Zestaw do magnetoterapii Easy QS

Przenośne i praktyczne urządzenie do magnetoterapii, które jest łatwe w obsłudze. Przeznaczone do przeprowadzania leczenia miejscowego. W komplecie dostarczony jest aplikator Flexa, który dopasowują się kształtem do każdego obszaru ciała. Wytwarza stałe i jednorodne pole magnetyczne, o emisji prostopadłej do powierzchni ciała. Urządzenie posiada akumulator pozwalający na pracę w terenie.

Cechy charakterystyczne:

  • 1 kanał terapeutyczny (2 wyjścia do podłączenia aplikatorów Flexa),
  • wbudowane programy terapeutyczne z możliwością personalizacji przez użytkownika,
  • czytelny i prosty w obsłudze panel sterowniczy z wyświetlaczem LCD oraz z membranową klawiaturą,
  • dodatkowa wibracja aplikatorów Flexa.

Bone Growth Stimulation – urządzenie do stymulacji zrostu kości.Oparte na innowacyjnej technologii pola magnetycznego drugiej generacji. Łączy statyczne pole magnetyczne o skrajnie niskiej częstotliwości ze zmiennym polem magnetycznym o skrajnie niskiej częstotliwości. Zakres pola magnetycznego gwarantującego stymulację wzrostu tkanki kostnej to 0 – 150 Hz, częstotliwość pracy stymulatora to 76,6 Hz (stałe). Zastosowanie symulatora na złamanie powoduje stymulację komórek kości– wzmaga wydzielanie osteoblastów oraz pobudza tempo syntezy DNA osteoblastów. Umożliwia to produkcję tkanki łącznej w miejscu urazu i wzmacnia proces leczenia.

Aparat do elektroterapii, laseroterapii i magnetoterapii ETIUS LM

Wielofunkcyjny aparat wyposażony w dwa niezależnie pracujące kanały, umożliwia wykonywanie jednoczesnych zabiegów z różnych dziedzin fizykoterapii niezależnie na jednym lub dwóch pacjentach.

zestaw do gabinetów lekarskich magnetoterapia

Magnetoterapia – Aplikatory stosowane w gabinetach

Są to urządzenia o dużym gabarycie, których przenoszenie jest nie możliwe. Częstotliwość zmian pola magnetycznego może być regulowana w przedziale od 1 do 50 Hz. Przebieg czasowy pola magnetycznego jest opcjonalny.

Zestaw do magnetoterapii PMT QS

Występuje w dwóch wersjach automatycznej i manualnej. Są innowacyjnymi urządzeniami do magnetoterapii wykorzystującymi unikatową częstotliwość terapeutyczną ELF. W wersji standardowej PMT QS wyposażone są w sterownik, leżankę i aplikator o średnicy 80 cm przesuwany ręcznie oraz dwa aplikatory Flexa. Sterownik umieszczony jest na mobilnej podstawie. Generator pulsującego pola magnetycznego sterowany jest przez mikroprocesor obsługujący 3 niezależne kanały – każdy z dwoma wyjściami, do których można podłączyć łącznie 4 solenoidy i 2 miękkie aplikatory Flexa. Możliwe jest ustawienie aż 255 programów w tym: 62 programy standardowe, 10 programów o różnym kształcie pola i 183 programów wolnych. Wyposażeniem opcjonalnym jest aplikator szpulowy ø 30 cm i ø 50 cm.

Aparat do magnetoterapii Magneris

Aparat przeznaczony do wykonywania zabiegów leczniczych polem magnetycznym o niskiej częstotliwości. Urządzenie współpracuje z innowacyjnym, dwuczęściowym aplikatorem płaskim. Magneris jest w pełni mobilnym aparatem, umożliwia to przeprowadzanie zabiegów w dowolnym miejscu, w gabinecie lekarskim czy sali szpitalnej. Jest również możliwość rozbudowy zestawu o leżankę z aplikatorem szpulowym CSL o średnicy 60 cm.

Czy interesujesz się rehabilitacją?

Zapisz się na nasz newsletter, abyśmy mogli Ci przesyłać informacje i aktualności w zakresie rehabilitacji, w tym informacje o nowych artykułach, webinarach, szkoleniach czy wydarzeniach branżowych.

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 06-01-2025, 10:14