Jak wybrać stół do masażu?

MLS® do naprawy uszkodzeń po urazie rdzenia kręgowego
08.07.2019
Egzoszkielet firmy Indego
Egzoszkielet do rehabilitacji i reedukacji chodu firmy Indego
12.07.2019
Jak wybrać stół do masażu i rehabilitacji

Jak wybrać stół do masażu i rehabilitacji

Współczesna praktyka rehabilitacyjna oferuje Pacjentom bogatą gamę technik terapeutycznych. Wyposażając gabinet fizjoterapeutyczny, warto zastanowić się nad metodą najczęściej wykonywanych zabiegów. Na rynku dostępne są stoły do masażu i rehabilitacji dla każdego rodzaju terapii. Ich konstrukcja i parametry odpowiadają konkretnym potrzebom i są zaprojektowane tak, aby maksymalnie odciążyć fizjoterapeutę i ułatwić mu codzienną pracę z Pacjentem.

Spis treści

  1. Stół do masażu – rodzaje
  2. Stół do masażu – dobór ze względu na wykonywane zabiegi
  3. Jakie systemy bezpieczeństwa posiada stół do masażu?
  4. Regulacja wysokości ramy stołów do masażu
  5. Pamiętaj o komforcie pacjenta, wybierając stół do masażu
  6. Zwracasz uwagę na detale?
  7. Sprawdź konfigurator stołu do masażu i rehabilitacji

Stół do masażu – rodzaje

Stacjonarny czy przenośny – to najważniejsze pytanie, które należy sobie zadać podczas wyboru stołu do masażu i rehabilitacji. Mobilność stołu nie zawsze idzie w parze z komfortem Pacjenta. Przenośny stół do masażu powinien cechować się niską wagą i lekką ramą. Ten typ stołów jest zazwyczaj mniej stabilny niż modele stacjonarne stołu do masażu i rehabilitacji, dlatego jeśli nie musisz często zmieniać położenia stołu – postaw na wytrzymałą i metalową konstrukcję oraz grubszą tapicerkę. Praca na takim stole jest zdecydowanie bardziej komfortowa zarówno dla terapeuty, jak i dla Pacjenta. Jeżeli jednak zależy Ci na większej mobilności – rozważ zakup modelu z czterema blokowanymi kółkami albo jedną parą kółek i stopkami. Wybierając system jezdny stołu, upewnij się, że zastosowane rozwiązania są antypoślizgowe i umożliwiają dodatkowe wypoziomowanie stołu w razie potrzeby.

Stoły do masażu w ofercie Meden-Inmed

Terapeuta M-P7.F4

7-sekcyjny stół do masażu z Pivotem

Elemental S3.F0

3-sekcyjny stół do masażu i zabiegów

Terapeuta M-S2.F0

2-sekcyjny stół do masażu

Stół do masażu – dobór ze względu na wykonywane zabiegi

Techniki, które stosujesz podczas pracy z Pacjentami mają niebagatelny wpływ na dobór odpowiedniego modelu stołu do masażu i rehabilitacji. Wykonując terapie manualne, powinieneś skupić się na stołach o stabilnej konstrukcji, z ilością sekcji dopasowaną do Twoich potrzeb. W przypadku skomplikowanych zabiegów, ale i terapii manualnych, dobrze sprawdzają się modele składające się nawet z 7 sekcji, umożliwiające ustawienie stołu w pozycji Pivota lub fotela. Upewnij się, że proces regulacji przebiega płynnie, co znacznie zwiększy komfort Twojej pracy i jednocześnie poprawi doznania Pacjenta podczas zabiegu. Szerokość stołu powinna natomiast zapewnić swobodny dostęp do Pacjenta z każdej strony oraz gwarantować bezpieczeństwo pracy.

Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiedni stół do Twojej praktyki.

  • Terapia wg koncepcji PNF – metoda ta nie wymaga specjalistycznych rozwiązań, dlatego możesz zdecydować się na standardowy stół do masażu i rehabilitacji.
  • Trójpłaszczyznowa manualna terapia stóp, NDT Bobath, masaż Shantala – stół powinien charakteryzować się szerokim leżyskiem, stabilną konstrukcją oraz możliwością regulacji.
  • Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz (FITS) – w tym przypadku najlepiej sprawdzi się solidny stół z pełną regulacją.
  • Trójpłaszczyznowa manualna terapia stóp, NDT Bobath, masaż Shantala – stół powinien charakteryzować się szerokim leżyskiem, stabilną konstrukcją oraz możliwością regulacji.
  • Terapia manualna – ze względu na mnogość stosowanych metod rekomendujemy kilkusekcyjne stoły do rehabilitacji i masażu, z regulacją wysokości leżyska oraz funkcją Pivota.
  • Terapia powięziowastół rehabilitacyjny powinien posiadać wytrzymałą tapicerkę oraz niezawodną konstrukcję. Przydatna może okazać się możliwość regulacji położenia leżyska oraz kąta nachylenia.
  • Masaż tkanek głębokich – precyzyjna metoda wymaga doboru stołu do zadań specjalnych – tapicerka musi być grubsza oraz odporna na czynniki mechaniczne.
  • Relaksacja – zwróć uwagę na jakość tapicerki – przede wszystkim powinna być komfortowa dla Klienta i łatwa w czyszczeniu. Kolejne ważne cechy to: wytrzymałość, odporność na działanie cieczy (woda, krew, solanka, olejki), wysokich temperatur i czynników mechanicznych. Dużym atutem będzie podgrzewane leżysko, które pozytywnie wpłynie na doznania Twoich Klientów.
  • Trening zdrowotnystół do masażu sportowego charakteryzuje się stabilną konstrukcją, pełną regulacją oraz wytrzymałą tapicerką.

Jakie systemy bezpieczeństwa posiada stół do masażu?

Stoły do masażu , dzięki nowoczesnym technologiom, zapewniają o bezpieczeństwo Pacjenta podczas wykonywanych zabiegów. Jednymi z najbardziej popularnych systemów bezpieczeństwa stołów do masażu i rehabilitacjiHallotronic® oraz Personal Authorization System.

HalloTRONIC

Technologia, która pozwala wyeliminować przełączniki mechaniczne i stykowe. System znacząco podnosi niezawodność oraz bezpieczeństwo Klienta, a także redukuje hałas przy regulacji wysokości.

Regulacja wysokości ramy stołów do masażu

Jeżeli podczas pracy często musisz zmieniać wysokość stołu do masażu i rehabilitacji, przydatna może okazać się elektryczna regulacja wysokości. Nowoczesne modele są wyposażone w sterowanie nożne, dzięki czemu zmiana położenia leżyska nie wymaga przerwania terapii (i kontaktu tapicerki ze środkami do zabiegu). Pamiętaj, aby wybrać model, który umożliwi Ci przyjęcie prawidłowej postawy i zachowanie ergonomii pracy. Poszukaj stołu o dużym zakresie regulacji, co jest szczególnie przydatne, jeżeli w gabinecie pracuje kilku fizjoterapeutów. Niektóre serie stołów do masażu i rehabilitacji są dodatkowo wyposażone w elektroniczne klucze, zabezpieczające przed niepożądaną zmianą ustawień stołu.

Pamiętaj o komforcie pacjenta, wybierając stół do masażu

Do Twojego gabinetu z pewnością trafiają pacjenci o różnych gabarytach – warto mieć na uwadze również wygodę wyższych i cięższych Pacjentów. Optymalna długość leżyska to 180-210 cm. Istotne są także właściwości pianki tapicerskiej, najlepiej zdecydować się na stół z gęstą gąbką o grubości około 40-50 mm. Takie parametry stołu do masażu i rehabilitacji zapewnią komfortowe warunki terapii, niezależnie od wagi czy wysokości Pacjenta.

Zwracasz uwagę na detale?

Stół do masażu i rehabilitacji jest centralnym punktem Twojego gabinetu, dlatego powinien odznaczać się wysokimi walorami estetycznymi. Wybierając prostą i minimalistyczną konstrukcję podstawy oraz tapicerkę dopasowaną kolorystycznie do wystroju wnętrza, stworzysz harmonijną i nowoczesną przestrzeń, która nie tylko podnosi prestiż gabinetu, ale także poprawia doznania Pacjenta. Nie bój się szukać designerskiego modelu – sprawi, że Twój gabinet będzie się wyróżniał na tle konkurencji.

Sprawdź konfigurator stołu do masażu i rehabilitacji

Podczas poszukiwań idealnego stołu do masażu i rehabilitacji możesz stanąć przed nie lada wyzwaniem. Wybór dostępnych na rynku produktów jest ogromny, wiele jest również możliwości konfiguracji. Dla twojej wygody przygotowaliśmy konfigurator stołu do masażu i rehabilitacji – za pomocą kilku kliknięć stworzysz wymarzony stół do masażu i rehabilitacji.

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 01-12-2023, 15:40