Tło:
Dotychczas przeprowadzone badania wykazały, że zwłaszcza trening o wysokiej intensywności (High Intensity Training – HIT) indukuje nasiloną odpowiedź hormonalną, o której wiadomo, że jest niezwykle istotna dla procesów adaptacyjnych oraz że trening typu HIT pozwala na szybką poprawę wytrzymałości. Z uwagi jednak na bardzo wysokie wymagania stawiane przez HIT różnym tkankom i organom, nie jest to strategia właściwa, czy wręcz możliwa do realizacji np. przez sportowców w okresie leczenia kontuzji czy osoby ze schorzeniami układu krążenia.
W związku z powyższym bardzo pożądane wydaje się znalezienie metody pozwalającej na intensyfikację treningu wytrzymałościowego bez konieczności obciążania poszczególnych tkanek czy narządów wytężonym wysiłkiem fizycznym.
Cel badania:
Ocena wpływu elektrostymulacji (E) w czasie jazdy na rowerze na poziom miokin i markerów uszkodzeń mięśni oraz odpowiedź na pytanie o przydatność elektrostymulacji w indukowaniu silnych lokalnych bodźców oddziałujących na mięśnie szkieletowe w czasie treningu wytrzymałościowego bez konieczności stosowania dużego obciążenia fizycznego mięśni intensywnym treningiem.
Testowany produkt:
Plan badania i zastosowane metody:
Nierandomizowane badanie obserwacyjne z grupą kontrolną.
Uczestnicy: 13 zdrowych ochotników.
Metody: Uczestnicy wzięli udział w 3 eksperymentalnych próbach trwających po 60 min, które przeprowadzono w kolejności losowej:
Parametry elektrostymulacji:
Analizowane parametry: Analizie poddano poziom następujących substancji:
Wyniki określano przed każdą próbą a następnie 30 min, 60 min, 240 min oraz 24 h po każdej próbie.
Rezultaty:
Dyskusja:
Wnioski:
Większe wzrosty CK, mioglobiny oraz IL-6 po próbie C+E pośrednio wskazują na to, że aktywowana została większa masa mięśniowa oraz że elektrostymulacja stosowana w czasie wysiłku fizycznego indukuje większe uszkodzenia powysiłkowe mięśni szkieletowych niż ma to miejsce w braku elektrostymulacji czasie wysiłku (próba C).
W związku z powyższym elektrostymulacja w czasie jazdy na rowerze może być stosowana w celu nasilonego lokalnego stymulowania mięśni szkieletowych, nawet wówczas gdy aktualne obciążenie fizyczne jest małe lub umiarkowane. Może to wynikać z aktywacji dodatkowych włókien mięśniowych oraz umiarkowanej pracy ekscentrycznej, która ma miejsce ze względu na równoczesną aktywację mięśni agonistów i antagonistów. Należy jednakże pamiętać, że w sytuacji takiej dochodzi do większego obciążenia mięśni szkieletowych.
Konkluzja:
Przeprowadzone badanie wykazało, że elektrostymulacja równoczesna z małym lub umiarkowanym obciążeniem fizycznym indukuje silny bodziec obejmujący daną grupę mięśni szkieletowych, tym samym intensyfikując trening wytrzymałościowy.
Pubmed | Pubmed link |
Acute effects of superimposed electromyostimulation during cycling on myokines and markers of muscle damage. |
Link do artykułu źródłowego – http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25730652