„Przez dziurkę od klucza”, czyli ginekologia minimalnie inwazyjna w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu

Rehabilitacja pacjenta w śpiączce - Sprzęt do rehabilitacji
Rehabilitacja pacjenta w śpiączce
14.11.2017
Jaki aparat EKG wybrać?
29.11.2018

W ubiegłym roku Oddział Ginekologiczno-Położniczy WZS w Elblągu zajął czołowe miejsce w rankingu szpitali wg tygodnika „Wprost”. Pani Ordynator Hanicenta Rzepa wraz z całym zespołem kładzie duży nacisk na rozwój i ciągłe doskonalenie umiejętności. Wzorem najlepszych ośrodków w kraju wprowadza i rozwija techniki ginekologii minimalnie inwazyjnej, inwestuje także w innowacyjny sprzęt, który gwarantuje świadczenie usług na najwyższym poziomie. Na początku roku placówka zakupiła nowoczesny tor wizyjny, histeroskopy i resektoskopy, natomiast 18 stycznia, pod kierownictwem Pani Ordynator oraz profesora Rafała Stojko z Katowic, odbyły się specjalistyczne warsztaty ginekologiczne. Lekarze doskonalili się w takich technikach jak histeroskopia operacyjna, waginalna i laparoskopowa. Na czym polegają te zabiegi i jakie mogą przynieść korzyści dla pacjentek?

Histeroskopia to metoda polegająca na wprowadzeniu do macicy (przez pochwę) skomplikowanego urządzenia – histeroskopu – zbudowanego z optyki i kanałów roboczych. Dzięki niemu lekarz może dokładnie obejrzeć jamę macicy, zdiagnozować przyczynę nieprawidłowych krwawień lub trudności z zajściem w ciążę czy też rozpoznać wady budowy macicy. Obecnie histeroskopia to nie tylko metoda diagnostyczna. Specjaliści mogą w sposób minimalnie inwazyjny usunąć polipy, mięśniaki, nieprawidłowe endometrium, przegrody macicy czy zrosty wewnątrzmaciczne. Wiele schorzeń, które wcześniej wymagały usunięcia macicy, dzisiaj mogą być leczone w sposób zachowawczy. Zabiegi trwają około 30 minut a już 4 godziny po ich zakończeniu pacjentka jest wypisywana do domu.

Przy niektórych chorobach usunięcie macicy jest jednak nieuniknione. Jednym z takich zabiegów jest przezpochwowe usunięcie macicy, które dzięki nowoczesnym dedykowanym narzędziom jest bezpieczniejsze, krótsze i lepiej tolerowane przez pacjentki niż jeszcze kilka lat temu. Zastosowanie tej metody ma również swoje zalety. Nie wymaga dużej podaży leków przeciwbólowych ani znieczulenia ogólnego. Podczas operacji utrata krwi jest minimalna – pacjentka już 24 godziny po zabiegu czuje się dobrze, natomiast po 2 dobach może opuścić szpital. Okres całkowitej rekonwalescencji to zaledwie 4 tygodnie. Kobieta nie ma też żadnych widocznych blizn po zabiegu.

Podczas warsztatów przeprowadzono zabieg laparoskopowego usunięcia macicy, dzięki czemu WSZ w Elblągu dołączył do elitarnego grona placówek medycznych, które wykonują tytułową operację „przez dziurkę od klucza”.

Zabieg polega na wykonaniu trzech 5-milimetrowych nacięć na skórze, przez które wprowadza się narzędzia. Kamera wprowadzona przez jeden z portów oraz 8-krotne powiększenie obrazu gwarantuje precyzyjne wykonanie zabiegu, minimalną utratę krwi oraz eliminuje ewentualny uraz tkanek.Nie ma potrzeby podania dużej ilości leków przeciwbólowych, pacjentka szybko opuszcza szpital a okres całkowitej rekonwalescencji jest krótki (do 4 tygodni).

Operacje małoinwazyjne posiadają wiele atutów i jest to bez wątpienia przyszłość ginekologii. Trzeba jednak podkreślić, że nie wszystkie pacjentki mogą być zakwalifikowane do zabiegów laparoskopowych. Czasami, ze względu na charakter, wielkość i położenie zmian w miednicy mniejszej, niezbędne będzie przeprowadzenie klasycznej histerektomii przezbrzusznej.

dr n. med. Maksymilian Kurkowski
Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 06-11-2023, 16:17