Jak dbać o urządzenia do elektroterapii.

Pozaustrojowe leczenie falami uderzeniowymi o niskim natężeniu przeznaczone dla pacjentów cierpiących na naczyniowe zaburzenia erekcji.
20.07.2017
Rehabilitacja pacjenta w śpiączce - Sprzęt do rehabilitacji
Rehabilitacja pacjenta w śpiączce
14.11.2017

Co zrobić, żeby przedłużyć żywotność urządzenia do elektroterapii i uniknąć kosztownych napraw? Weź pod uwagę kilka prostych wskazówek.

Dbaj o elektrody i przewody

Zwracaj uwagę na stan elektrod oraz wszelkie uszkodzenia i pęknięcia przewodów. Nawet najmniejsza usterka może spowodować niezbyt przyjemne dla Pacjenta ‘kopnięcia’. Pamiętaj, że elektrody nie muszą być stare, żeby były zużyte. Najbardziej niszczy je wykorzystywanie niezgodne z przeznaczeniem. Elektrody psują się także pod wpływem prądów z kategorii tzw. unipolarnych. Efekt ‘kopnięcia’ mogą wywołać również uszkodzenia lub zanieczyszczenia wtyczek lub kontaktów.

W większych ośrodkach medycznych, sanatoriach i gabinetach fizjoterapeutycznych kontrola nad prawidłową eksploatacją urządzeń do elektroterapii jest utrudniona. W związku z tym przed zgłoszeniem usterki do serwisu warto sprawdzić działanie aparatu na zupełnie nowych elektrodach oraz przewodach pacjenta. Prawie zawsze okazuje się, że urządzenie jest całkowicie sprawne i nie trzeba ponosić żadnych kosztów związanych z naprawą.

Stan techniczny przewodów

Co jeszcze można zrobić, aby uniknąć drogich napraw, często z długim terminem realizacji? Monitoruj stan kabli zasilających oraz ich połączeń z głowicą i wtyczką do kontaktu. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne (również niewidoczne na pierwszy rzut oka) mogą w krótkim czasie doprowadzić do zniszczenia płytki odpowiedzialnej za pracę modułu ultradźwięków (wewnątrz urządzenia). A to wiąże się już z dość dużymi kosztami.

Aby zapewnić dłuższą żywotność elektrod stosuj tylko sprawdzone i pasty i żele najwyższej klasy. Prawidłowo dobrane żele, pasty ścierne i przewodzące oraz kleje do elektrod znacznie wydłużą ich żywotność.

Systematyczne serwisowanie urządzenia.

Dłuższą żywotność urządzenia zapewni też systematyczne (minimum raz w roku) kalibrowanie głowic ultradźwiękowych. Można ją wykonać jedynie za pomocą specjalistycznego sprzętu, więc warto powierzyć to zadanie profesjonalistom z doświadczeniem.

Z usług renomowanego i sprawdzonego serwisu powinno się skorzystać także w razie konieczności naprawy urządzenia do elektroterapii. Oddając sprzęt do ‘garażowego’ zakładu nie tylko nie masz gwarancji dobrze wykonanej usługi, ale i ryzykujesz bezpieczeństwo swoje i swoich pacjentów. Często takie naprawy nie są przeprowadzane w prawidłowy sposób, z wielu powodów. Po pierwsze większość punktów napraw nie ma dostępu do dokumentacji techniczno-serwisowej specjalistycznych urządzeń, np. do elektroterapii. Po drugie niektóre stacje serwisowe nie są w posiadaniu odpowiedniej aparatury kontrolno-pomiarowej lub kalibracyjnej. Po trzecie zdarza się, że pracownicy zakładów wykorzystują nieoryginalne lub nieodpowiednie części zamienne. Po czwarte sprzęt z punktów napraw zazwyczaj i tak jest wysyłany do autoryzowanego serwisu, a Ty niepotrzebnie ponosisz dodatkowe opłaty za transport i musisz dłużej czekać na wykonanie usługi. Przypominamy jednocześnie, że nieuzasadniona ingerencja w urządzenie może skutkować utratą gwarancji.

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 04-09-2017, 12:53