Biomateriał jest materiałem stosowanym do budowy implantów, charakteryzującym się różnorodnym składem, budową i właściwościami. Materiał ten jest akceptowany przez organizm człowieka.
Według ustaleń z 1982 z Konferencji Biomateriałów biomateriał jest substancją inną niż lek stanowiącą kombinację substancji syntetycznych lub naturalnych. Biomateriał może być używany w dowolnym czasie jako część lub całość systemu, zastępując tkankę lub organ, pełniąc jego funkcję.
Implanty są to wszelkie przyrządy medyczne wykonane z minimum jednego biomateriału, zazwyczaj są umieszczone wewnątrz organizmu i pozostają w nim przez dłuższy czas. Łączą się z żywą tkanką trwale lub mogą brać udział w regeneracji.
Czas użytkowania implantu zależy od jego biokompatybilności, inaczej mówiąc biotolerancji. Jest to zdolność prawidłowego działania w organizmie. Implant nie może wywoływać ostrych lub chronicznych reakcji, ani stanu zapalnego.
Implanty ortopedyczne są umieszczane chirurgicznie, ich celem jest przywrócenie normalnego funkcjonowania, wzmocnienia lub zastąpienia uszkodzonej struktury.
Powodują nie tylko lepszą jakość życia, ale również zwiększają mobilność oraz zmniejszają odczucie bólu.
W obecnych czasach dostępnych jest wiele produktów zapewniających rekonstrukcję stawu biodrowego, segmentów kręgosłupa czy stawu kolanowego. Zazwyczaj są to różnego rodzaju śruby, gwoździe, wkręty, płytki, klatki itp.
Materiał używany do ich produkcji musi być biokompatybilny, aby zapobiec odrzuceniu przez organizm. Dużym zagrożeniem jest poluzowanie lub złamanie implantu, co może spowodować bolesny stan zapalny oraz zakażenie otaczających tkanek. Dlatego wprowadza się różne innowacyjne technologie aby zapobiegać niepożądanym komplikacjom. Obecnie najlepsi producenci sprzętu medycznego rok rocznie wprowadzają na rynek nowe innowacje produktowe.
Staw kolanowy jest jednym z największych stawów w ciele człowieka. Ma skomplikowaną budowę oraz jest bardzo narażony na uszkodzenia. Stykają się w nim cztery kości (kość udowa, piszczelowa, strzałkowa i rzepka) oraz cztery więzadła które zapewniają stabilność stawów, jednym z nich jest ACL – więzadło krzyżowe przednie.
Więzadła krzyżowe znajdują się w stawie kolanowym kontrolują ruchy kolana w przód i tył.
Więzadło krzyżowe przednie (ACL) biegnie skośnie, ku środkowej części kolana. Zapobiega to wysunięciu się kości piszczelowej przed kość udową, a także zapewnia stabilność obrotową kolana.
Natomiast więzadło krzyżowe tylne (PCL) jest mocnym, krótkim pasmem. Swój początek ma na powierzchni kości udowej, a kończy się przyczepem kości piszczelowej.
Powierzchnia obciążania kolana jest pokryta warstwą chrząstki stawowej. Po obu stronach styku w stawie, pomiędzy powierzchniami chrząstki stawowej kości udowej i piszczeli są łąkotki przyśrodkowe i boczne.
Łąkotki działają jak amortyzatory i zmniejszają naprężenie pomiędzy piszczelami, a kością udową.
Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego jest jednym z najczęściej spotykanych urazów stawu kolanowego. Może zostać uszkodzone samo lub z sąsiadującymi strukturami stawu np.: łąkotką, torebką stawową, chrząstka stawową oraz z innymi więzadłami.
Sportowcy oraz osoby aktywne fizyczne są w gronie wysokiego ryzyka związanego z tym urazem. Liczne badania kliniczne stwierdziły, iż u kobiet częściej występuje uszkadzanie ACL niż u mężczyzn.
Bezpośrednio po urazie, pacjenci odczuwają ból oraz zauważają obrzęk kolana. Po kilku godzinach może pojawić się silny ból, a nawet dyskomfort w chodzeniu, co doprowadza do utraty ruchu.
Uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego można podzielić na trzy grupy.
I stopień – przerwanie minimalnej liczby włókien, z bolesnością miejscową i bez objawów niestabilności.
II stopień – rozerwanie większej ilości włókien z miejscową bolesnością samoistną, zaburzeniem czynności i nieznacznie zaznaczonymi objawami niestabilności.
III stopień – całkowite przerwanie ciągłości więzadła połączoną z silnym bólem, ze znacznie zaznaczoną niestabilnością.
Dotychczas powstało wiele sposobów umożliwiających rekonstrukcję ACL. Najczęściej do rekonstrukcji wykorzystywano autogeniczne przeszczepy rzepki „BT, BTB” lub ścięgien hamstringów „ST”. Od niedawna chirurdzy zaczęli stosować sztuczne więzadła „LARS”, które z biegiem czasu przerastają tkanką organizmu.
Biowchłanialne implanty stosowane do rekonstrukcji ACL umożliwiają naturalny przebieg gojenia ran. Implant z czasem traci siłę usztywniającą, by kość stopniowo stawała się obciążona. Implanty rozkładają się przez hydrolizę, po pewnym okresie czasu są przekształcane w CO2 i wodę. Nie wymagają usuwania nawet jeśli migrują poza kanał kości.
Współczesna ortopedia pozwala na rekonstrukcje ACL na drodze zabiegu artroskopowego. Pobierane jest ścięgno mięśnia półścięgnistego lub smukłego z okolicy podkolanowej z którego formuje się przeszczep. Następnie przeprowadzamy go przez punkty prawidłowego przyczepu więzadła i mocujemy go w kości udowej i piszczelowej. Mocowanie odbywa się dzięki odpowiednim elementom mocującym – implantom. Dzięki temu odtwarzana jest ciągłość struktury.
Wszystkie implanty wykonane są z osteotransu, który składa się z poly-L-laktydu (PLLA) oraz niespiekanego mikro-hydroksyapatytu (uHA). Taki innowacyjny implant charakteryzuje się bioaktywnością i wysoką wchłanialnością. Cząstki uHA rozpadają się bezpośrednio pod wpływem osteoklastów, które w ten sposób zasiedlają powierzchnię implantu i wnikają stopniowo w jego wewnętrzną strukturę tworząc tkankę kostną.
Czy jesteś specjalistą w dziedzinie ortopedii?
Zapisz się na nasz newsletter, abyśmy mogli Ci przesyłać informacje i aktualności w zakresie ortopedii, w tym informacje o nowych artykułach, webinarach, szkoleniach czy wydarzeniach branżowych.