Laparoskopia nazywana jest chirurgią przyszłości. Polega na wziernikowaniu jamy otrzewnej za pomocą instrumentu optycznego wprowadzonego przez powłoki brzuszne. Metodę wykorzystuje się z powodzeniem w diagnostyce oraz leczeniu. Operacje laparoskopowe przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Czas zabiegu trudno przewidzieć – może trwać kilkanaście minut lub kilka godzin. Dlatego bardzo ważnym jest aby sprzęt jak i jego akcesoria były wytrzymałe i bezawaryjne.
Ciągłe doskonalenie techniki oraz coraz bardziej zaawansowane technologicznie narzędzia pozwalają na wykorzystanie laparoskopii w kolejnych procedurach. Laparoskopia świetnie sprawdza się w chirurgii narządów wewnętrznych, ginekologii, urologii czy onkologii. Możliwość wykonania zarówno badań diagnostycznych jak i skomplikowanych operacji z równie minimalną inwazyjnością sprawia że technika ta jest wyjątkowo atrakcyjna dla wszystkich dziedzin medycyny.
Rozwój technik laparoskopowych wiąże się z ciągłym rozwojem urządzeń aparatów i narzędzi. Na jeden laparoskop składają się cała gama przyrządów.
Kompletny tor wizyjny – pozwalający na podgląd pola operacyjnego w czasie rzeczywistym.
Pompy – pozwalają na płukanie obszaru operacyjnego oraz odsysania treści płynnych. Ważne jest aby cechowały się prostotą obsługi oraz długą i wydajną pracą.
Insuflatory – urządzenia pozwalające na wytworzenie i utrzymanie odmy otrzewnej. Uniesienie powłok brzusznych pozwala na wytworzenie przestrzeni niezbędnej do wykonania operacji laparoskopowych.
Narzędzia monopolarne oraz bipolarne – szeroka gama kleszczyków, nożyczek i innych niezbędnych do wykonania operacji akcesoriów.
Trokary i prowadnice – narzędzia stosowane do stworzenia kanału dojścia laparoskopowego przez powłoki ciała oraz późniejszym wykorzystaniu go.
Inne akcesoria – niezbędne do pracy przyrządy takie jak worki laparoskopowe, keyport uszczelki itp.
W zależności od dziedziny wykorzystania dochodzi również specjalistyczna aparatura. W ginekologii np. używa się dodatkowo morcelatorów, czyli urządzenia do usuwania struktur z laparoskopowego pola operacyjnego, oraz manipulatorów macicy do wykonywania zabiegów LASH i TLH.
Jak każda inna i ta technika może wiązać się z powikłaniami. Należy dokładnie określić czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu laparoskopowego. Wśród bezwzględnych przeciwwskazań wyróżniamy różne choroby jak ostre zespoły wieńcowe czy koagulopatię. Nad wykonaniem operacji laparoskopowej powinni zastanowić się również pacjencie z marskością wątroby, zapaleniem otrzewnej, przepukliną przeponową czy w zaawansowanej ciąży.