Maska FFP2 – normy, właściwości, klasy filtracji

Jak uzyskać dofinansowanie na zakup podnośnika dla osoby niepełnosprawnej?
Jak uzyskać dofinansowanie na zakup podnośnika dla osoby niepełnosprawnej?
13.12.2021
Neuroforma w Kazachstanie na wydarzeniu KIHE
02.06.2022

Maska FFP2 i zagrożenia, przed którymi chroni

Układ oddechowy pomimo szerokiej zdolności obrony immunologicznej dla drogi przepływu powietrza narażony jest na pobieranie wraz z nim aerozoli, cząstek stałych, bakterii oraz wirusów. Są to drobnoustroje, które mogą odpowiadać za stopniowe uszkadzanie układu oddechowego i rozwój chorób. Głównym narządem filtrującym jest nos, który zasysane powietrze oczyszcza z drobnoustrojów oraz zanieczyszczeń, a także odpowiada za jego nawilżenie i ogrzanie. Proces samooczyszczania nosa nosi nazwę transportu śluzowo-rzęskowego. Śluz stanowi barierę dla drobnoustrojów, a faliste ruchy rzęsek wymiatają i zatrzymują cząstki niebezpieczne dla układu oddechowego. Jednak naturalna obrona ze strony organizmu nie zawsze jest wystarczająca, głównie w przypadku licznych i intensywnie działających czynników zagrażających. Tutaj z pomocą przychodzą nam dobrze znane maski FFP2, FFP3 i inne. Czym jednak dokładnie są maski FFP2 i co nam mówią te oznaczenia?

Maska FFP2 – Właściwości i charakterystyka

W celu wspomagania organizmu w filtracji wdychanego powietrza stosuje się często maski ochronne. Są one nieodłącznym i wymaganym elementem wyposażenia BHP pracowników narażonych na rakotwórcze lub radioaktywne cząstki, występujące w środowisku pracy. Są również podstawowym wyposażeniem ochrony biologicznej lekarzy. System klasyfikacji zakłada podział masek ochronnych osobistej na trzy klasy (filtering face piece) FFP1, FFP2, oraz FFP3. Chronią one przed pyłem, dymem, mgłą (aerozolem) oraz cząstkami do wielkości 0,6µm, ale nie zatrzymują pary ani gazu. Ich budowa obejmuje samą maskę oraz różne materiały filtracyjne. Za największy przeciek nieprzefiltrowanego powietrza odpowiada nieszczelność w miejscach styku z częściami twarzy, głównie w okolicy nosa.

Klasy filtracji masek oraz ich znaczenie

Klasa filtracji FFP1

Ze względu, iż nie jest to zalecana maska do ochrony przed koronawirusem, raczej nie spotykamy się z tym oznaczeniem zbyt często. Producenci nie chwalą się tą klasą jakości, gdyż jest jednoznaczna z niedostosowaniem do norm przeciw Covid-19. Poniżej znajdą Państwo wytyczne normy maseczki tego typu.

Maska FFP1 klasa filtracji gwarantuje:

  • Ochronę przed nietoksycznymi i niefibrogennymi pyłami. Wdychanie ich nie prowadzi do rozwoju chorób, ale może powodować podrażnienia dróg oddechowych. Pomaga również w niwelacji nieprzyjemnych zapachów.
  • Zgodnie z wymaganiami standaryzowanymi w całej Europie zgodnie z normą EN 149:2001 całkowity przeciek wewnętrzny nie może przekroczyć 25%.
  • Maski tej klasy są zwykle wystarczające dla przemysłu budowlanego oraz spożywczego.

Maska FFP2 – klasa filtracji gwarantuje:

  • Ochronę przed stałymi i ciekłymi pyłami szkodliwymi dla zdrowia, dymem i cząstkami aerozolu, w tym mutagennymi i fibrogenicznymi, które powodują podrażnienie dróg oddechowych, a w kontekście długoterminowym wpływają na zmniejszenie elastyczności tkanek płucnych. Stanowi skuteczną obronę przed drobnoustrojami wchłanianymi drogą inhalacyjną poprzez ich zatrzymywanie zanim osadzą się na błonach śluzowych nosa.
  • Przeciek wewnętrzny nie może przekroczyć 11%.
  • Stosowane w przemyśle metalowym oraz górnictwie, w celu ograniczenia wpływu szkodliwych czynników na rozwój chorób układu oddechowego, w tym nowotworów oraz aktywnej gruźlicy płuc.

Maska FFP3 – klasa filtracji gwarantuje:

  • Ochronę przed stałymi i ciekłymi pyłami i cząsteczkami aerozolu, substancjami rakotwórczymi, radioaktywnymi i chorobotwórczymi w postaci wirusów, bakterii oraz zarodników grzybów.
  • Przeciek wewnętrzny nie może przekroczyć 5%.
  • Stosowane są w przemyśle chemicznym.

W odniesieniu do Covid-19 CDC (Centrum Kontroli Chorób) powołuje się na stosowanie masek oddechowych N95, których europejskim odpowiednikiem jest klasa FFP2.

Maska FFP2 są przystosowane do przechwytywania cząstek wielkości 0,3 mikrona. Wyniki laboratoryjne definiują wielkość koronawirusa w zakresie od 0,06 do 0,14 mikrona, są one więc mniejsze od podanej wartości filtrowanej. Skupianie się na wartości 0,3 mikrona spowodowane jest faktem, że jest to najbardziej przenikliwy rozmiar cząstek (MPPS). Większe cząstki poruszają się w sposób przewidywalny, co pozwala na ich zamknięcie w szczelinach filtra. Natomiast cząstki poniżej tej wartości poruszają się tzw. Ruchem Browna, który występuje, gdy cząstka jest na tyle mała, że nie przemieszcza się swobodnie w powietrzu. Oddziałuje ona z innymi cząstkami powietrza takimi jak tlen czy azot, co skutkuje chaotycznym przemieszczaniem. Wysoka wydajność filtra przy wielkości 0,3 mikrona (co najmniej 94%, co w praktyce oznacza filtrację w zakresie między 94% – 99%) przekłada się zatem na wysoką wydajność filtracji dla cząstek poniżej tego rozmiaru.

Sprawdź ofertę sklepu Meden-Inmed
IZOB - Indywidualny zestaw ochrony biologicznej

IZOB

Indywidualny zestaw ochrony biologicznej

Kolorowa maseczka ochronna FFP2 NR – Opakowanie 10 szt.

Maska FFP2 – kolorowa

Maska FFP2 – różne modele

Chirurgiczne maseczki ochronne – Opakowanie 50 szt.

Chirurgiczne maseczki ochronne

Jednorazowe chirurgiczne maseczki ochronne

Omikron i maska FFP2

Nowy wariant koronawirusa – omikron jest bardziej niebezpieczny od poprzednich mutacji z uwagi na nawet pięciokrotnie częstsze powodowanie reinfekcji. Dlatego nie należy go lekceważyć. Pomimo przyjęcia szczepionki, czy przechorowania nadal należy stosować się do wytycznych ochrony osobistej. Szczep omikron charakteryzuje się najszybszym, wykładniczym wzrostem zachorowań od początku ubiegłego roku. W skutek mutacji i zmian w składzie genetycznym wykazuje większą zaraźliwość oraz odporność na działanie układu immunologicznego.

Maski FFP2 – stosowanie:

Stosowanie masek ochronnych FFP2 zapobiega potencjalnemu zakażeniu innych osób, a tym samym rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Dlatego warto pamiętać, że maska ochronna powinna ściśle przylegać do twarzy i zakrywać nos. Ważnym i wartym uwagi aspektem jest kształt maseczek. Warto wybrać maski FFP2, które w przeciwieństwie do maseczek chirurgicznych ściśle przylegają do twarzy, lecz nie utrudniają oddychania. Minimalizują tym samym powstawanie nieszczelności przy krawędziach i zapewniają jeszcze lepszą filtrację wdychanego powietrza. Maseczki chirurgiczne zatrzymują jedynie duże krople i są niewystarczające w przypadku kondensacji pary oraz mikrokropli. Wymagana klasa filtracji, tak jak w poprzednich wariantach musi wynosić 95% (FFP2), dlatego maseczki bawełniane i chirurgiczne są dużo mniej skuteczne, zwłaszcza w miejscach publicznych, gdzie zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego jest utrudnione.

Czy jesteś specjalistą w dziedzinie rehabilitacji?

Zapisz się na nasz newsletter, abyśmy mogli Ci przesyłać informacje i aktualności w zakresie rehabilitacji, w tym informacje o nowych artykułach, webinarach, szkoleniach czy wydarzeniach branżowych.

Pozostałe artykuły


Zaktualizowano: 21-11-2024, 09:07